TMMOB Maden Mühendisleri Odası

UYAK2023 | 5. Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi

UYAK2023 | 5. Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi
UYAK2023 | 5. Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi

UYAK2023, "5. Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi" TMMOB Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı birlikteliği ile 5-6-7 Haziran 2023 tarihlerinde Hilton İstanbul Bosphorus Hotel‘de  gerçekleştirildi. Sempozyum, Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Erkan'ın açılış konuşması ile başladı. Daha sonra Sempozyum eş başkanları Doç.Dr. Pelin Alpkökin ve Selçuk Şimşek , Reşat Ulusay (ISRM), Jamal Rostami (ITA AITES), Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel açılış konuşmalarını yaptılar.  

Sempozyuma 20 farklı ülkeden olmak üzere toplam 700'den fazla delege katıldı. Sempozyumda, aralarında ITA ve ISRM den konuşmacılarında olduğu 10 adedi çağrılı olmak üzere toplam 82 bildiri sunulmuştur. Bildirilerin 6`sı Proje Tasarım ve Planlama, 15’i Klasik Tünelcilik, 8’i Madencilik,  Maden Hazırlık ve Madencilik Uygulamaları, 8’i Mekanik Kazı Yöntemleri ve Mekanize Tünelcilik, 7’si Şehir Tünelciliği ve Dijitalleşme, 14’ü Delme – Patlatma ve 14’ü de Risk, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yer almıştır. Sempozyum da sunulan bildirilerin büyük çoğunluğu Uygulamadan gelmiştir. Sempozyumda ayrıca, Hızray Oturumu ve Deprem Oturumu olmak üzere iki özel oturum gerçekleştirilmiştir. Sektörün gelişimini ve uygulamaların sağladığı birikimi kamuoyu ile paylaşmak, sorunları ve geleceği tartışmak amacı ile uluslararası boyutta düzenlenen toplantıda üç gün boyunca eş zamanlı olarak 2 salonda düzenlenen 19 oturumda bilimsel ve pratikteki uygulama sonuçlarını içeren bildiriler sunulmuştur. Oturumlarda katılımcıların deneyim paylaşımları da büyük katkılar sağlamıştır. Sempozyuma 33 Firma ve Kuruluş, sponsor ve sergi salonunda yerlerini alarak destek vermiştir.

UYAK2023 Yürütme Kurulu Başkanları Selçuk Şimşek, Pelin Alpkökin  Yürütme Kurulu üyeleri, Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, İBB Raylı Sistem Dairesi Başkanlığının yöneticileri, Genç Madenci öğrenci üyelerimiz, gönüllü emekle düzenlediğimiz 5. Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi’ne katılan 700'ü aşkın delegeye, firmalara, kurumlara teşekkür ederiz.


Okunma Sayısı: 270
Yayın Tarihi: 08.06.2023
Fotoğraf Galerisi