TMMOB Maden Mühendisleri Odası

TMMOB II. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

TMMOB II. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

TMMOB 42. Dönem 2. Danışma Kurulu toplantısı, 2 Mart 2013 Cumartesi günü İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu‘nda yapılmıştır. Toplantıya Odamızın Danışma Kurulu üyeleri de katılmıştır. Gündemdeki konuların değerlendirildiği toplantıda Oda Başkanımız Mehmet TORUN‘da bir konuşma yapmıştır.

Oda Başkanımızın konuşması aşağıdadır:

Sayın Divan, Danışma Kurulunun Değerli Üyeleri,

Sizleri Odam ve şahsım adına saygıyla selamlıyorum. Öncelikle, TMMOB Yönetim Kuruluna ve bugüne kadar yapılan etkinliklere ve çalışmalara katkı koyan herkese teşekkürlerimizi sunuyorum.

Ülkemiz zor ve önemli günlerden geçmektedir. Suriye‘ye yapılan müdahale ve ülkemizin savaşa sokulma ısrarı, Kürt sorunu çözümü konusunda İmralı görüşmeleri, hükümetin antidemokratik uygulamaları tüm halkımızı ilgilendiren önemli konulardır. Bu anlamda örgütlülüğünü sağlamlaştırmış bir TMMOB‘ye daha çok ihtiyaç bulunmaktadır.

TMMOB Yasasında yapılmak istenen değişikliğe karşı başlatılan imza kampanyasına katkı koyan üyelerimize teşekkür ederim. Bu kampanya, aynı zamanda Odalarımızın örgütlülüğünün gözden geçirmesi ve Oda - Üye ilişkilerinin değerlendirilmesi için bir fırsat olmalıdır.

SGK ile yapılan protokolün takibi üyelerimiz açısından oldukça önemlidir. Odamız, 7000 civarında firmaya yazı yazarak meslektaşlarımızın ücretlerinin belirlenen asgari ücretin altında olmamasını istemiştir. Bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz.

TMMOB Öğrenci evine, Oda olarak ödemelerimizi taahhüt ettiğimiz şekilde yapmaktayız. Öğrenci evinin yapılması önemlidir ancak işletilmesi daha da önemlidir. Bu konuda fikir ve düşüncelerimizi Odalar olarak oluşturup Birliğe bildirmemiz işletme yönteminin belirlenmesi açısından gereklidir.

Son günlerde Maden Kanunu değişikliği ve Akreditasyon Yasası çalışmaları başlatılmıştır. Bu konuda ilgili meslek odalarının birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Geçmiş yıllarda yapılan hatalardan da ders alınarak mesleki önceliklerin çok öne çıkarılmadan değerlendirme yapılması ülkemizin ve sektörün yararına olacaktır.

Yarın 3 Mart. Bundan 21 yıl önce Zonguldak-Kozlu‘da meydana gelen grizu patlamasında 263 maden emekçisi yaşamını yitirmiştir. Bu nedenle iş kazalarında yaşamını yitiren madencileri ve tüm emekçileri saygıyla anıyorum. Yarın Madenci anıtında yapılacak basın açıklamasına ve bu salonda yapılacak etkinliğe sizleri davet ediyorum.

Okunma Sayısı: 1077
Yayın Tarihi: 03.03.2013