TMMOB Maden Mühendisleri Odası

TMMOB HEYETİ İNCELEMELERİNİ TAMAMLAYARAK VAN’DAN DÖNDÜ.

TMMOB HEYETİ İNCELEMELERİNİ TAMAMLAYARAK VAN’DAN DÖNDÜ.

23 Ekim 2011 tarihinde Van‘da meydana gelen deprem sonrası 25 Ekim 2011 tarihinde Van‘a giden Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Heyeti bölgedeki incelemelerini tamamlayarak  Ankara‘ya dönmüştür.

Heyet, ilk olarak depremden ciddi şekilde etkilenen 250 hanelik  Gedikbulak (Canik) köyüne giderek yaşamını kaybedenler için başsağlığı dileklerinde bulunmuş, köylülerin taleplerini dinlemiştir. Daha sonra Erciş ilçesine gidilerek arama - kurtarma çalışmaları yerinde izlenmiştir. Zonguldak‘tan gelen kurtarma ekipleri ziyaret edilerek çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır. Maden mühendisleri ve maden işçilerinden oluşan ekibin 7 kişiyi enkaz altından sağ olarak kurtardığı, yaşamını yitiren 28 kişiyi çıkardığı bildirilmiştir. Gece Van‘a dönen TMMOB Heyeti, Van İl Koordinasyon Kurulu (İKK) ve Diyarbakır İKK  temsilcileriyle birlikte toplanarak bir durum değerlendirmesi yapmıştır. Toplantıda, 26 Ekim 2011 tarihinde bir basın açıklaması yapılarak gözlem ve incelemelerin kamuoyuyla paylaşılması kararlaştırılmıştır.

26 Ekim 2011 Çarşamba günü Van‘da depremde zarar gören binalar gezilerek saat 11:00 de basın açıklaması yapılmıştır. Aynı gün Van Belediye Başkanı ve Van Vali Yardımcısı ziyaret edilmiş, gözlemler ve incelemeler sonucu oluşan değerlendirmeler ve  bundan sonra yapılması gerekenlerle ilgili görüşler yetkililere iletilmiştir. Çalışmalarını tamamlayan heyet daha sonra Van‘dan ayrılmıştır.

Depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Van, Erciş ve tüm bölge halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Zonguldak‘tan gelen maden mühendisi meslektaşlarımıza ve tüm kurtarma ekibine yaptıkları fedakarca çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. TMMOB İl Koordinasyon Kurullarının  koordinasyonunda, Türkiye‘nin dört bir yanından deprem bölgesine gönderilen, içinde "kardeş kokusu" olan yardımlara katkıda bulunan tüm meslektaşlarımıza ayrıca teşekkür ediyoruz. Toplanan yardımların ilk partisi, deprem bölgesine ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmış olup gönderilmeye devam edilmektedir.

Bölgeyi ziyaretimiz sırasında bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlara teşekkür ediyoruz.

Bu acıların bir daha yaşanmaması dileğiyle.

Okunma Sayısı: 1604
Yayın Tarihi: 27.10.2011
Fotoğraf Galerisi