TMMOB Maden Mühendisleri Odası

TMMOB`DEN 10 EKİM EMEK BARIŞ DEMOKRASİ MİTİNGİ İÇİN ÖĞRENCİ ÜYELERİMİZE MESAJ

TMMOB`DEN 10 EKİM EMEK BARIŞ DEMOKRASİ MİTİNGİ İÇİN ÖĞRENCİ ÜYELERİMİZE MESAJ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TMMOB öğrenci üyelerine 10 Ekim 2015 Mitingine yönelik olarak bir mesaj yayımladı.

10 EKİM EMEK BARIŞ DEMOKRASİ MİTİNGİ İÇİN
ÖĞRENCİ ÜYELERİMİZE

Sevgili Öğrenci Kardeşlerim,

Öncelikle üniversitelerin açıldığı bu günlerde, yeni öğrenim yılınızda hepinize başarılar diliyoruz. Diliyoruz mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı alanında aldığınız eğitim hem kişisel anlamda hem de halkımız adına ihtiyaçlarınızı karşılar.

Sevgili Öğrenci Kardeşlerim,

Sıkıntılı sorunlu bir ülkede ve bir bölgede yaşadığımız bu gün hepimizin gerçeği. Bu ülkenin ve ortadoğunun masmavi gökyüzünü bu gün her zamankinden fazla gri bulutlar sardı.

ABD emperyalizminin isteği ve yönlendirmesiyle, uzun süredir Suriye ve Irak`ta savaş sürüyor. Kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor. Çağdışı cihatçı IŞİD vb örgütler, Ortadoğu halklarına, en çok da kadınlara dünyayı dar ediyor. Milyonlarca savaş mağduru çok kötü koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor; binlercesi "umuda yolculuk" adı altında çıktığı göç yollarında can veriyor

7 Haziran seçimlerinden bu yana ülkemiz de yeniden yangın yerine döndü. Ölüm, çatışma, gözyaşı ve acı dört bir yanımızı sardı. En tepedeki demokrasi tanımaz, iktidar saplantılı Saray, Suriye`deki savaşa nasıl benzin döktüyse, ülkemizde de çatışmaları başlatıp büyüterek, kan ve gözyaşı üzerinden iktidarını sürdürmeye çalışıyor.

Asker, polis, genç, kadın, çocuk cenazelerinin sonu gelmiyor. Ülkenin dört bir yanındaki cenazelerde akan gözyaşlarına her gün tanıklık yapıyoruz. Her ölümün ardından, binlerce yıldır birlikte yaşadığımız bu topraklarda çocuklarımız ve geleceğimiz adına kaygılarımız büyüyor.

Her gün durum daha da kötüye gidiyor! Her gün ocaklara ateş düşüyor! Savaş çığırtkanlığının yapıldığı her saat, her gün yaşamını yitirenlere yenileri ekleniyor. Her gün yüreğimiz yanıyor.

Ülkemiz hızla bir iç savaşın eşiğine doğru giderken, birileri de ölen canların üzerinden milletvekili hesabı yapıyor. Bu ülkede ölen canların sayısı yarıştırılıyor.

Sevgili Öğrenci Kardeşlerim,

Artık yeter!

7 Haziran Genel Seçimleri sonrası Saray eli ile bizzat oluşturulan siyasi atmosfer içerisinde ülkemizin savaş, şiddet, baskı ortamı içerisine sokulduğu bu dönemde;

İnsanlarımızın öldüğü ve öldürüldüğü karanlık gidişata dur demek için,

Savaşa karşı barışı savunmak için,

Silahın kahredici sesini susturmak için,

Baskı, şiddet ve zora karşı demokrasiyi hakim kılmak için,

Sarayın saltanatına dur demek için,

Özerk demokratik üniversite talebi için,

İnsanımızın kardeşçe bir arada yaşamasını savunmak için,

Kahrolsun emperyalizm, yaşasın halkların kardeşliği demek için,

Eşit, özgür, demokratik, laik ve bağımsız bir Türkiye için,

Şimdi hep birlikte yüksek sesle sözümüzü söyleme ve mücadelemizi büyütme zamanıdır.

Sevgili Öğrenci Kardeşlerim,

Sözümüzü hep birlikte söylemek ve mücadelemizi büyütmek için DİSK, KESK, TMMOB, TTB olarak 10 Ekim`de Ankara`da "Emek Barış Demokrasi" mitingi yapma kararı aldık. Mitinge katılım için çağrımız bu ülkede insandan, emekten, haktan, hukuktan, adaletten, kardeşlikten, barıştan yana olan örgütlü örgütsüz herkesedir.

Sevgili Öğrenci Kardeşlerim,

Biz biliyoruz:

Sizler bu mitinge katılımınızla, coşkunuzla barışın sesini tüm ülkemize duyuracaksınız.

Haziran`da kaybettiğimiz gençlerimiz de o gün sizlerle birlikte Ankara`da olacak ve hep birlikte söyleyeceksiniz:

Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Savaşa inat, barış hemen şimdi!

Haydi göreve!

Haydi mitinge!

10 Ekim`de Ankara`da buluşmak üzere hepimize kolay gelsin.

Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 314
Yayın Tarihi: 28.09.2015