TMMOB Maden Mühendisleri Odası

TMMOB 8. Kadın Kurultayı’na Hazırlık Kapsamında İstanbul Yerel Kurultayı Düzenlendi

TMMOB 8. Kadın Kurultayı’na Hazırlık Kapsamında İstanbul Yerel Kurultayı Düzenlendi
TMMOB 8. Kadın Kurultayı’na hazırlık çalışmaları kapsamında İstanbul İKK Kadın Çalışma grubu’nun düzenlediği  İstanbul Yerel Kurultayı. 22 Ekim 2023 Pazar günü İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube binasında mühendis, mimar ve şehir plancıları kadın üyelerin katılımı ile gerçekleştirildi. Saat 14.00'da başlayan kurultayda ev sahibi oda üyesi Sinem Kolgu açılış konuşmasında gündeme ilişkin değerlendirmelerinin yanı sıra sevgili Mücella Yapıcı’yı da hepimiz adına selamladı. TMMOB Kadın ÇG adına İrem Gökay İzmitli Yıldırım’ın açılış konuşmasını takiben ilk oturuma geçildi. Oturumlarda yürütücülüğü İMO’dan Ayşegül Bildirici Suna üstlendi.

İlk oturumda deprem, kentsel dönüşüm, barınma sorunları kadınlar açısından farklı boyutları ile değerlendirildi. Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı Kurucusu Sn. Ayşe Kaşıkırık ve ŞPO İstanbul Şube Başkanı Sn. Doç. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu’nun ülkedeki ve dünyadaki örneklerle kadınların yaşadığı katmerli sorunlar açısından yaklaştıkları değerli çalışmalarını paylaşmalarının ardından salondan gelen soruları yanıtladılar.

2. Oturumda Sn. Doç. Dr. Melda Yaman’ın ekonomik krizi değerlendirdiği ve kadın emeği üzerinden yaptığı değerlendirmeler ilgi ile dinlendi ardından salondaki kadın MMŞP arkadaşlarımızın kendi deneyimleri, görüşleri ve katılımcılara soruları ile devam eden toplantı 8. Kurultayımızda Ankara’da buluşmak üzere sonlandı.

Yerel Kurultay’ın ardından Mimarlar Odası önünde sürdürülen Adalet Nöbeti’ni ziyaret eden MMŞP kadınlar gezi tutsaklarını bir kere daha selamladı.

Emeği geçen tüm kadınlara teşekkür ederiz.
Okunma Sayısı: 166
Yayın Tarihi: 30.10.2023
Fotoğraf Galerisi