TMMOB Maden Mühendisleri Odası

ODTÜ’DEKİ HUKUKSUZ YURT PROJESİ DURDURULSUN, ODTÜ’NÜN AKADEMİK VE İDARİ ÖZERKLİĞİNİ İLERİCİ, DEVRİMCİ, YURTSEVER KİMLİĞİNİ HEDEF ALAN SALDIRILARA SON VERİLSİN

ODTÜ’DEKİ HUKUKSUZ YURT PROJESİ DURDURULSUN, ODTÜ’NÜN AKADEMİK VE İDARİ ÖZERKLİĞİNİ İLERİCİ, DEVRİMCİ, YURTSEVER KİMLİĞİNİ HEDEF ALAN SALDIRILARA SON VERİLSİN

ODTÜ`de yapılması planlanan KYK Yurdu inşaatı gerekçesiyle kampüse yapılan polis saldırısı ve yurt projesinin amaçlarına ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 8 Temmuz 2019 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

ODTÜ`DEKİ HUKUKSUZ YURT PROJESİ DURDURULSUN,
ODTÜ`NÜN AKADEMİK VE İDARİ ÖZERKLİĞİNİ İLERİCİ, DEVRİMCİ, YURTSEVER KİMLİĞİNİ HEDEF ALAN SALDIRILARA SON VERİLSİN

Siyasi iktidarın köklü yükseköğretim kurumlarımızı hedef alan saldırılarının son ayağı, öğrencisiyle, öğretim elemanlarıyla çalışanlarıyla, mezunlarıyla tüm ODTÜ bileşenlerinin yoğun itirazlarına karşın ODTÜ kampüsü içerisine Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı bir yurt yapma projesi oldu.

Bu amaçla 8 Temmuz sabahı kampüse giren polis, Kavaklık mevkisinde bulunan öğrencilere saldırmış ve kampüs alanı içinde ağaç kesimine başlanmıştır. ODTÜ öğrencilerini ve ODTÜ yerleşkesini hedef alan bu saldırganlığı kınıyoruz.

Her şeyden önce bilinmelidir ki, ODTÜ bileşenlerinin tüm itirazlarına rağmen Rektörlük ve Bakanlık tarafından dayatılan bu yurt, ODTÜ öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılama amacına değil, siyasi iktidarın ODTÜ`nün demokratik, ilerici, devrimci, aydınlanmacı, özgürlükçü kimliğine müdahale etme amacını taşımaktadır. 1970`li yıllardan beri siyasi iktidarlar ODTÜ`yü faşist ve gerici zihniyetlerin tahakkümü altına sokmak ve ODTÜ`yü kriminalize edebilmek için bu yöntemi her fırsatta denemektedir.

ODTÜ Kampüsü içerisindeki diğer yurtlar, ODTÜ İdaresi tarafından işletilirken, ODTÜ arazisinin 49 yıllığına Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmesiyle kurulmak istenen bu yurt, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından işletilecektir. Her ne kadar Rektörlükle, Kredi Yurtlar Kurumu arasında yapılan protokolde söz konusu yurtta ODTÜ öğrencisi dışında başkalarının barınamayacağı kayıt altına alınsa da öğrenci seçim kriterlerinin belirlenmesi, konaklayacak öğrencilerin seçilmesi ve yurdun yönetimi bütünüyle KYK`nın insiyatifinde olacaktır. Bu durum her türlü siyasal müdahaleye açıktır.

ODTÜ Mezunlar Konseyi`nin de belirttiği üzere, bünyesinde çok sayıda öğrenci yurdu bulunduran ODTÜ`nün kurumsal olanakları ve ODTÜ`lülerin destekleri, öğrencilerin ihtiyacı olan her türden yurdu yapmaya yetecek kapasitededir. Buna rağmen, Cumhurbaşkanı tarafından atanan Rektör, ODTÜ`lülerin sürece katılımını engelleyerek, ODTÜ bileşenlerinin talep ve itirazlarını görmezden gelmiş, üniversitenin demokratik kültürünü ve özerkliğini ayaklar altına almıştır.

Yaşanan bu süreç sadece ODTÜ`nün akademik ve idari özerkliğini zedelemekle kalmamış, tümüyle imar mevzuatına aykırı biçimde ilerlemiştir. Yurt yapılmak istenen yerin kazı ve inşaat ruhsatı olmadığı bölgedeki yapı faaliyetlerinde sorumlu olan Çankaya Belediyesi tarafından kamuoyuna açıklanmıştır. Ruhsatı olmayan bir alanda şantiye kurulması ve inşaat faaliyetlerinin başlatılması İmar Kanunu`na aykırıdır. Bu hukuk dışılığın durdurulması için yaptığımız girişimler ne yazık ki Ankara Valiliği tarafından göz ardı edilmektedir.

ODTÜ`yü hedef alan bu hukuk dışı faaliyet derhal durdurulmalıdır. Üniversitenin akademik ve idari özerkliğini hedef alan, ODTÜ`nün kampüs bütünlüğünü ortadan kaldıran Yurt Projesi`nden vazgeçilmelidir. Üniversitenin ihtiyaçları, üniversite bileşenlerinin tümünün dahil olduğu demokratik süreçler ve yapılarla çözülmelidir.

Emin KORAMAZ
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 262
Yayın Tarihi: 09.07.2019