TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Dünya Madenciler Günü Kutlandı.

Dünya Madenciler Günü Kutlandı.

Dünya Madenciler Günü 5 Aralık‘ta Ankara‘da, 4 Aralık‘ta İstanbul ve Kütahya‘da kutlandı.

Oda Başkanımız Ayhan YÜKSEL‘in Madenciler Günü Konuşması 

Saygıdeğer Konuklar,
Değerli Meslektaşlarım,

Yeraltının derinliklerinden, yeryüzünün zor koşullarında halkımızın refahı, ülkemizin gelişimi için çalışan sevgili meslektaşlarım, ve onları bu zorlu yaşamlarında yalnız bırakmayan onlarla el ele, omuz omuza yaşam mücadelesi veren sevgili eşleri değerli hanımefendiler, beyefendiler hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Bu zor günlerde Odamızı ve bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinizi Maden Mühendisleri Odası 44. Dönem Yönetim Kurulu ve şahsım adına saygıyla, sevgiyle ve dostlukla selamlıyorum.

Saygıdeğer Konuklar,
Değerli Meslektaşlarım,

Madenlerin yer altından çıkarılması oldukça tehlikeli ve zordur. Yeraltı kaynaklarını doğayla mücadele ederek yerin yüzlerce metre altında her türlü tehlike ve zorluğa karşı yeraltı zenginliklerimizi üreten, gerektiğinde bu uğurda yaşamını kaybeden üyelerimize ve maden emekçilerine sadece bizlerin değil toplumun tüm kesimlerinin vefa borcu bulunmaktadır. Her gün eşleri ve çocukları tarafından "hayırlı işler" diye uğurlanan ve her akşam "geçmiş olsun" diye karşılanan ölümle burun buruna yaşayan bu insanlara ve mesleğe sahip çıkmak bir insanlık görevidir.

Madencilik, tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde çok önemli yer tutan sektörlerden biri olmuştur. İçinde bulunduğumuz yüzyılda yeraltı kaynakları insanın yaşamını sürdürülebilmesi ve refah düzeyinin yükselmesi bakımından belirleyici olmuş ve gelecekte daha da belirleyici olacaktır.

Bu bakımdan, madencilik sektörü dün olduğu gibi bugün de uluslar için vazgeçilmez konumunu sürdürmektedir. Ülkemiz ise maden bakımından zengin doğal kaynaklara sahip olan ancak bunları ülkenin yararına sunamayan, nadir ülkelerden birisidir. Türkiye`nin gelişmesi ve periyodik ekonomik krizlerden kurtulması için madenlerin üretime alınması ve bu yolla sanayinin ham ve ara madde ihtiyacının karşılanması gerekmektedir.

İş kazalarında ülkemiz hala Avrupa`da birinci sırada, dünyada ise üçüncü sıradadır. Bu tablonun bir an önce değişmesi ve yerin altında, adeta ölüm-kalım mücadelesi vererek ailelerinin geçimini sağlayan onlarca meslektaşımızın ve madencimizin yaşamlarının güvence altına alınması gerekmektedir.
Ayrıca, meslektaşlarımız yaptıkları emek yoğun bu işin karşılığını hiçbir şekilde alamamakta, üstüne üstlük emeklerinin karşılığını ya canları ile ödemekte ya da mahkemelerde sanık olarak yüzlerce yılı bulan cezalarla yargılanmaktadırlar.

Sektörün sorunları sadece yaşanan iş kazaları ile sınırlı olmayıp hukuka aykırı bir şekilde "ben yaptım oldu" anlayışıyla yürürlüğe giren "Başbakanlık Genelgesi" ile durma aşamasına gelen sektörümüz "Maden Kanunu" değişikliklerinin de etkisiyle bu yıl yüzde 9 önceki iki yılda ise ard arda yüzde 5`er küçülerek gerileme dönemini yaşamaktadır.

Sektörün ve sektörde çalışanların ihtiyacını karşılamayan bir Maden Kanunu çıkartılmış ancak buna paralel olarak çıkartılması gereken Uygulama Yönetmeliği henüz ortada yoktur. Sektör ve çalışanlar halen ne yapacağını bilmez halde beklemekte ve sektör gittikçe daralmaktadır.
Çalışanlar ise işsizlikle karşı karşıyadır. Bütün bu sorunlara çözüm üretmek ve uygulamak ülkeyi yönetenlerin ve siyasi iktidarların asli görevidir. Maden Mühendisleri Odası olarak, geçmiş altmışbir onurlu yılda olduğu gibi bundan sonrada kamuoyunu bilgilendirme ve yetkilileri uyarma görevimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Saygıdeğer Konuklar
Sevgili Meslektaşlarım

2014 ve 2015 yıllarını kapsayan 44. Dönem, Odamız tarihine acılarla dolu bir dönem olarak geçecek ve anılacaktır. 13 Mayıs 2014`te Soma`da aralarında 5 maden mühendisi meslektaşımızın da bulunduğu 301,
28 Ekim 2014 tarihinde Ermenek`te 18 maden emekçisi yaşamını kaybetmiştir. Ayrıca 04 Ekim 2015 tarihinde Odamız 41. Dönem yönetim kurulu üyemiz sevgili Mehmet Güler bir trafik kazası, Odamız İzmir Şube Başkanı Muhammed Yıldız ise 13 Ekim 2015 tarihinde geçirmiş olduğu kalp krizi sonucu yaşamlarını kaybetmişlerdir.

Odamız çalışmalarında emeği geçen 41. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi sınıf arkadaşım Sevgili Mehmet GÜLER`i ve Odamızın temel taşlarından olan İzmir Şube Başkanımız saygıdeğer abim Muhammed YILDIZ`ı, iş kazalarında yaşamlarını kaybeden meslektaşlarımızı ve maden emekçileri ile özgürlük, barış, demokrasi ve eşitlik mücadelesinde yaşamını kaybedenleri sevgi ve saygı ile anıyorum. Işıklar içinde uyusunlar, yıldızlar yoldaşları olsun.

Saygıdeğer Konuklar,
Değerli Meslektaşlarım,

Yaşadığımız felaketler ve acılar bunlarla da sınırlı kalmamış, 7 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan çatışma ortamında yüzlerce vatandaşımız yaşamını kaybederken 10 Ekim 2015 tarihinde ülkemiz tarihinin en büyük katliamı Ankara`da yaşanmış ve 103 arkadaşımız, dostumuz, yoldaşımız katledilmiştir.
Diyarbakır, Suruç, Lübnan, Ankara ve Paris`te yüzlerce insanın ölümü ile sonuçlanan katliamlar tüm insanlığın vicdanını yaralamış ve geleceğe dair endişelerin artmasına neden olmuştur.
Sevgiyi, barışı, dostluğu ve adaleti katleden her türlü terörü kınadığımızı belirtmek istiyorum.
Acılarla geçen iki yılın ardından ülkemizin üzerinde gezen kara bulutların gezindiği ortamda emeği, barışı, insanı, yaşamı ve demokrasiyi katletmek isteyen karanlık güçlere karşı
Hayat denilen kavgaya girdik.
Çelik adımlarla yürüyoruz.
Biz bu karanlık yolun sonunda,
Doğacak güneşi görüyoruz.

dizelerinde ki inançla, inadına barış demek için, inadına demokrasi demek için inadına özgürlük demek için
2015 yılının "Dünya Madenciler Günü" etkinliklerini sektörümüzle, üyelerimizle, eşlerimizle, dostlarımızla, arkadaşlarımızla ve temsilcileri aracılığı ile tüm halkımız ile birlikte ülkemizin dört bir yanında el ele, omuz omuza, halaylarla, türkülerle coşku içinde kutlamaya karar verdik.

"Dünya Madenciler Günü"müzü karanlık yolun sonunda doğacak güneşin altında, dostlarla birlikte, güneşin sofrasında neşeyle kutlayacağımız günlerin geleceği inancıyla, meslekte 40, 50 ve 60 onurlu yılı dolduran saygıdeğer meslektaşlarımızı kutlarken mesleğimize yeni başlayan genç meslektaşlarımıza aramıza hoş geldiniz diyorum.

Dostların arasına, Güneşin sofrasına
Hoş geldiniz, Sefalar Getirdiniz.
Hepinizi saygı, sevgi ve dostlukla selamlıyorum.
Yaşasın Maden Mühendislerinin Örgütlülüğü
Yaşasın Maden Mühendisleri Odası
Yaşasın TMMOB

Ayhan YÜKSEL
TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Başkanı,
5 Aralık 2015, Ankara

Okunma Sayısı: 633
Yayın Tarihi: 08.12.2015
Fotoğraf Galerisi