TMMOB Maden Mühendisleri Odası

ÇALIŞANLARIN EMEKLERİNE EL KONULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ!

ÇALIŞANLARIN EMEKLERİNE EL KONULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ!

Kıdem Tazminatı'nın kaldırılarak “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adı altında gasp edilmesi girişimlerine ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 23 Haziran 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

ÇALIŞANLARIN EMEKLERİNE EL KONULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ!

Ülkemizde ne zaman ekonomik kriz yaşansa hükümetin ilk aklına gelen çözüm, emekçilerin birikimlerine göz dikmek oluyor. Üretime değil, yurt dışı kaynaklı sıcak paraya dayanan ekonomimizin ihtiyacı olan sıcak para sağlanmadığında, çalışanların ücretlerine çeşitli isimler altında el koyuluyor. Bugünlerde hükümetin “İstihdam Kalkanı” adı altında gündeme getirdiği “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” de emekçilerin kıdem tazminatına el koymaya yönelik girişimlerinden birisidir.

İşçinin işyerinde çalışması karşılığında, çalışırken hak kazandığı ve işyerinden ayrılırken aldığı bir ücret olarak kıdem tazminatı, emekçilerin uzun yıllar içinde kazandığı ve hukuki güvenç altına aldığı bir haktır. İşçinin alınteri ve gelecek güvencesi olan bu hak, uzun zamandan beri işverenler, IMF-Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar ve sağ iktidarlar tarafından hedef gösterilmektedir. Hayatlarımızı kabusa çeviren neoliberal politikaların en önemli adımlarından birisi “Kıdem Tazminatının Fona Dönüştürülmesi” projesidir.

Neoliberal politikaların toplumu ne denli savunmasız bıraktığını, neoliberal politikalar uyarınca sağlık ve sosyal güvenlik sistemlerini özelleştiren ülkelerin salgın döneminde yaşadıkları çaresizliği hepimiz artık daha yakından biliyoruz. Bütün bunları bile bile, emekçilerin güvencesini ellerinden almak istemek kelimenin gerçek anlamıyla emek düşmanlığıdır.

Her ne isim altında olursa olsun, emekçilerin alınterini gasp edecek, çalışanları güvencesizleştirecek, esnek istihdam biçimlerini yaygınlaştıracak, işsizliği artıracak, ücretlerin düşmesine neden olacak uygulamalara sessiz kalmayacağız. Kıdem Tazminatı hakkının ortadan kaldırılmasına, çalışanların emeklerine el konulmasına izin vermeyeceğiz.

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 297
Yayın Tarihi: 24.06.2020