TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BASIN AÇIKLAMASI YAPMAK İSTEYEN TMMOB ÜYELERİNE POLİS SALDIRDI.

BASIN AÇIKLAMASI YAPMAK İSTEYEN TMMOB ÜYELERİNE POLİS SALDIRDI.

TMMOB Yasası`nı da değiştiren torba yasa taslağıyla ilgili görüşlerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na iletileceği gün Güvenpark`ta buluşarak basın açıklaması yapmak isteyen TMMOB yönetici ve üyelerine polis gaz ve copla saldırdı.

Aralarında TMMOB Yasası`nın da bulunduğu 12 yasada değişiklik yapan 3194 Sayılı İmar Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerine TMMOB görüşlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na iletileceği 18 Aralık 2014 Perşembe günü Türkiye`nin dört bir yanından gelen TMMOB üyeleri Güvenpark`ta buluştu.

Saat 12.30`dan itibaren Güvenpark`ta toplanmaya başlayan TMMOB yönetici ve üyelerinin basın açıklaması yapmasına izin vermek istemeyen polis kitleye gaz sıkarak ve coplarla saldırdı.

Saldırının ardından TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı açıklamada, TMMOB`nin üyelerinden, halkından ve bilimsel çalışmalarından aldığı güçle, ülkenin sömürülmesine, derelerin, ormanların, parkların yağmalanmasına ve AKP diktatörlüğüne karşı, kamusal alanları korumaya, halkın çıkarlarını savunmaya ve bu doğrultuda mücadele etmeye, direnmeye devam edeceğini söyledi.

"Bu yasa çıkarsa ormanlar, dereler, kıyılar, kentler kaybeder" diyen Soğancı, AKP`nin TMMOB`ye bunlara karşı çıktığı için saldırdığını ifade etti. Soğancı, "TMMOB, AKP gericiliği, piyasacılığına ve diktasına teslim olmayacaktır. Odalarımız ve Birliğimiz TMMOB, 1970`lerden bugünlere dek oluşturduğu demokratik mevzileri koruyacaktır. Toplumsal muhalefet güçleriyle birlikte eşit, özgür, demokratik, halkının refah,  kardeşlik ve barış içinde yaşadığı, gericiliğin dogmatizminin alt edildiği, bilim ve tekniğin aydınlatıcılığındaki yeni bir Türkiye mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir" diye konuştu. 

 

 TMMOB Yasası`nda değişikliği de içeren torba yasa taslağıyla ilgili 18 Aralık 2014 tarihinde Güvenpark‘ta yapılan basın açıklamasında, Doğan Haber Ajansı‘nın görüntülediği polis saldırısını izlemek için

TIKLAYINIZ

Okunma Sayısı: 214
Yayın Tarihi: 18.12.2014