TMMOB Maden Mühendisleri Odası

KİTAPLAR

Diğer Tüm Kitaplar

ANILARLA MADENCİLİK
ODA DERLEME

Yayın Yeri:  ANKARA

Sayfa Sayısı: 251

Sunuş

Bilindiği gibi, dünyanın en zor ve en riskli mesleği olan madenciliğin tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Öyle ki, Taş Devri insanlarına ilk madenciler diyebiliriz. Çünkü taş çekiçler ve kazmalar kullanarak silah yapmaya elverişli taşların bulunduğu yataklara ulaştıkları bilinmektedir.

Taş Devrinden sonraki devirlerin de madenciliğin gelişmesine göre; Kaba Taş, Yontma Taş, Cilalı Taş, Bakır, Tunç ve Demir Devri gibi isimler alması madenciliğin önemini açıkça göstermektedir.

Madenciliğin tarımla birlikte medeniyetin gelişmesine neden olan iki temel unsurdan birisi olduğu yadsınamaz. Tarım bizim yiyecek ve giyecek gibi yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılarken, madencilik de insanlığa çok önemli yapısal maddeleri sağlamaktadır.

Ama insanlar için bu kadar önemli olan madencilik bir o kadar da zahmetli ve riskli bir meslektir. Bunun dışında, ne yazık ki madencilerin yaptığı işler yer altında kaldığından ve çıkardıkları ürünler de başka materyallerin hammaddesi olarak kullanıldığından; yani eserleri bir inşaatçının diktiği bina veya bir ressamın yaptığı bir tablo gibi göz önünde bulunup dikkat çekmediğinden; madencileri diğer insanlar yeterince anlayamaz ve takdir edemezler. Bu yüzden ‘’Madencileri ancak yine madenciler anlayabilir!’’ sözü çok doğru bir sözdür.

İnsanlık tarihi ve medeniyetin gelişmesinde bu kadar önemli olan madencilik mesleğine, ülkemizde de gönül vermiş ve çok önemli hizmetler yapmış çok değerli meslektaşlarımızın olması bizler için kıvanç vesilesidir. Cumhuriyet döneminde yetişen bu meslektaşlarımız, kalkınmamızın en önemli unsuru olan ağır sanayimizin gelişmesine en büyük katkıyı sağlayarak, bu günkü modern Türkiye’nin mimarları arasında çok ayrıcalıklı bir yer almışlardır. Kendilerine minnettarız.

Bu kutsal mesleğe en az 40 yıl hizmet vermiş olan bu değerli meslek büyüklerimizin yaşadıkları tecrübelerini yansıttıkları anıları bizler için çok önemlidir. Çünkü, mesleğin karakterine uygun olarak, genellikle trajik ve trajikomik olan bu anıların her biri, adeta ders alınabilecek ‘’örnek vaka’’ niteliğindedir. Bu nedenle, bu anıların bir kitapta toplanmasının genç meslektaşlarımız ve geleceğin madencileri için faydalı olacağı düşüncesi ile bu kitabı hazırladık.

Ayrıca, bu vesile ile bazıları artık hayatta olmayan anı sahibi meslek büyüklerimizi de saygıyla yad etmiş olacağız.

Geçmiş yıllarda anılarını bizimle paylaşarak bu kitabın oluşmasına katkı veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Ancak bu anıları seçerek bu kitapta bir araya getiren ve editörlüğünü de üstlenen değerli üyemiz Şerafettin Üstünkol’a çok özel bir teşekkürü borç biliyoruz.

Gelecek kuşaklara ışık tutması dileğiyle…

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 

Dosyalar

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Acrobat® Reader® yüklemek için

Diğer Tüm Kitaplar