TMMOB Maden Mühendisleri Odası

KİTAPLAR

Tüm Kitaplar

3.ULUSLARARASI ULAŞIMDA YERALTI KAZILARI SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI

Yayın Yeri:  İSTANBUL

Giriş

Ö  N  S  Ö  Z

Uluslararası Ulaşımda Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi’nin üçüncüsüne hoş geldiniz. Hepinizi sevgi ve saygı ile kucaklıyorum. İkinci sempozyumun üzerinden tam 6 yıl geçti ve bu sempozyumu bu sefer  Maden Mühendisleri Odası ve Tünelcilik Derneği beraber gerçekleştiriyor. Uzunyılllardır savunduğumuz gibi, madencilik; kazısı, havaldırması, pasa nakli, su atımı ve diğer faaliyet alanları ile birlikte zaten madencilik faalitlerinin içersinde  ve her geçen gün maden mühendislerini tünelcilik alanında daha fazla çalışır görüyoruz. Öğrencilik yıllarımızda  Türkiye’de ne kadar maden var ne kadar yoku tartışırken bugün artık gelişen madencilik faaliyetlerini sadece biz değil yabancılarda hayretle izliyorlar.Tünelcilik faaliyetleri de aynı şekilde hızla gelişiyor. 2019 yılına kadar sadece İstanbulda açılacak Metro Tünel uzunluğu 350 km’yi bulacağı tahmin ediliyor. Şu an gerçekleştirilmekte olan ve planlanan hidroelektrik projelerinin sayısı 1700 ve bunların en az yarısında tünel var. Gelecek birkaç yılda Türkiye’de Tünelcilik faaliyetlerine ayrılacak bütçenin 35 Milyar Avro olacağını tahmin ediyoruz. Bu Avrupa’da bu iş için harcanacak paranının nerdeyse üçte biri kadar.

Madencilik ve tünelcilik faaliyetlerinin bu kadar iç içe olması ve her iki sektörün de çok hızlı gelişmesi bir tünelcilik derneğinin kurulmasını zorunlu kılmıştır. Geçen sene kurulan derneğimizin bugün 300 den fazla üyesi var, bu zaman zarfında iki adet kısa kurs gerçekleştirdik ve önümüzdeki yıl ve sonrası devamlı yapılması planlanan Tünelcilik fuarlarında ise her yıl bu kısa kursları devam ettirmeyi planlıyoruz. Bu kurslarımızda ilgili alanlarda tüm uygulamacılara, tünelcilik konusunda temel bilgilerin verilmesi ve son gelişen teknolojilerin tanıtılması ve tartışılması ana amacımız. Avrupa’da en fazla tünel açılan ülkelerden biri Norveç ve Norveç Tünelciler Derneği dünyadaki en eski tünelcilik derneklerinden. Geçen ay bu dernekle beraber İstabul’da bir çalıştay düzenledik ve büyük ilgi gördü. Bu yıl İsviçre’de yapılan Dünya Tünelcilik Kongresi’ne derneğimiz yönetim kurulu üyeleri beş bildiriyle katıldı ve gelecek yıl Brezilya’da yapılacak kongreye aynı oranda katılacağız. Bu kongrede Türk pavyonuna dönüştürülecek ve ilgili firmaların tanıtılacağı bir stand kiraladık. Bu faaliyetlerin içersinde kendimizi hiç bir zaman madenciliğin dışında görmedik ve Maden Mühendisleri Odası ve Tünelcilik derneğinin beraber çalışmalarının her iki sektöre de büyük yayarlar getireceği inancındayız.

Prof.Dr. Nuh BİLGİN

Sempozyum Yürütme Kurulu Eş Başkanı

Tünelcilik Derneği Başkanı

 

Kasım 2013 / İstanbul

Dosyalar

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Acrobat® Reader® yüklemek için

Diğer Tüm Kitaplar