TMMOB Maden Mühendisleri Odası

SEMİNERLER

    PATLAYICI MADDE ATEŞLEYİCİ YETERLİLİK BELGESİ SEMİNERİ (18.10.2007 - 20.10.2007)

      MMO 50.YIL EĞİTİM SALONLARI ANKARA

 

PATLAYICI MADDE
ATEŞLEYİCİ YETERLİLİK BELGESİ
EĞİTİMİ SEMİNERİ
18-19-20 EKİM 2007
ANKARA

Sürekli Eğitim Merkezi tarafından, Ankara‘da MTA Kültür Salonlarında 18-20 Ekim 2007 tarihleri arasında, A-B-C Sınıfı Ateşleyici Yeterlilik Belgesi için, "Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesi Eğitim Semineri" düzenlenmiştir.Seminer 18 Ekim perşembe günü 09:45 de başlamıştır.

Seminere Türkiye‘nin çeşitli illerinden A-B-C Sınıfı Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesi  sınavına girmek için müracaat etmiş, A Sınıfı Belge Eğitimine 16, B-C Sınıfı Belge için de 53 olmak üzere toplam 65 kişi katılmıştır.

İlk gün, ODTÜ Öğretim Üyesi Doç.Dr.H.Aydn Bilgin patlatmalarda iş güvenliği ile Orica-Nitro A.Ş. elemanlarından Metehan Derya ve Ümit Kılıç, patlayıcı madde özellikleri,elektriksiz ve elektrikli ateşleme sistemleri, ikinci gün Nitromak A.Ş. elemanlarından Ekrem Elmacı ve Ergun Alpaydın açık işletmelerde patlatma anlatmışlar, üçüncü gün ise, Metehan Derya, Ümit Kılıç yeraltı patlatma elemanları ile yeraltı patlatma yöntemleri ve uygulamadaki hatalar ile patlatma sonuçlarının değerlendirilmesi  konularında, Ege Rıhtım Madencilik‘ten Mehmet Güler, havai fişek tanımı, çeşitleri ve atım güvenliği, patlatma tekniği ve rampalar, ateşleme tekniği ve atım sonrası güvenlik önlemleri konularında ders vereceklerdir.

Katılımcılara sınav öncesi yapılan bu eğitimle sektörümüzde, patlayıcı maddelerin ateşlenmesinde görev alacak olan kişilerin eğitilmesi, patlayıcı maddelerin kullanılması, güvenlik önlemlerine ait yeterli bilgi ile donatılması, patlayıcı madde sektöründeki yenilik ve gelişmeler ile iş güvenliği önlemleri hakkında bilgi edinmeleri amaçlanmıştır.

Patlayıcı maddelerin ehil olmayan kişiler tarafından kullanılması sonucu her yıl ölümlü ve uzuv kayıplı kazalar meydana gelmekte,çok sayıda maddi hasara sebebiyet verilmektedir.Yine ehliyetsiz kişilerce yapılan patlatmalar sonucu maden ve taş ocağı işletmeleri ile yerüstü inşaat işlerinde istenilen verim sağlanamamakta, kaynak kaybına neden olunmaktadır.Bu nedenlerden dolayı Maden Mühendisleri Odası bu seminerleri düzenlemeyi dört senedir sürdürmektedir.

Sürekli Eğitim Merkezi