TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Bir Özelleştirme Komedisi Daha!

BASIN AÇIKLAMASI
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 05.03.2004 Son Güncelleme: 27.12.2005 11:51:15
 

27 Şubat 2003 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı‘nca yapılan açıklama ile, Eti Bakır A.Ş. ile Karadeniz Bakır İşletmesi A.Ş.’ye ait Samsun İşletmesinin özelleştirilmesine ilişkin nihai pazarlık görüşmelerinin 26 Şubat 2003 tarihinde tamamlandığı bildirilmiştir.

Açıklama ile, nihai pazarlık görüşmelerine katılan teklif sahiplerinden en yüksek teklifi 33.000.000 dolarla Ce-Ka İnşaat Makina Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin verdiği belirtilmektedir.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın, madencilik sektöründe yapmaya çalıştığı pek çok özelleştirme uygulaması gibi, söz konusu özelleştirme girişimi de daha ihale sürecinin başından itibaren pek çok iddiaya konu olmuştur.

Aşağıda sıralanan soruların idare tarafından en kısa zamanda cevaplandırılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi hususunu, söz konusu idarenin kamusal sorumluluğu olarak görmekteyiz:

1) 240.000.000 Dolar değerinde bakır rezervlerine sahip olduğu bilinen Eti Bakır A.Ş.’nin kasasında 10.000.000 Dolar nakit ve stoklarında hemen nakde çevrilebilir 7.000.000 Dolar değerinde konsantre bakır bulunduğu ve özelleştirme ile bu değerlerin söz konusu firmaya verileceği doğru mudur?

2) Eti Bakır A.Ş. ile birlikte firmaya verilecek olan Karadeniz Bakır İşletmesi A.Ş.’’ne ait Samsun İşletmesinin toplam 1.073 dönüm arazisinin bulunduğu ve söz konusu arazilerin toplam değerinin 9.000.000 Dolar olduğu doğru mudur?

3) 240.000.000 Dolar değerinde rezervi ve 26.000.000 Dolar nakit ya da nakde çevrilebilir varlığı bulunan kamu tesislerinin 33.000.000 Dolar bedelle elden çıkarılmasının ekonomik rasyonalitesi bulunmakta mıdır?

4) Samsun’da mevcut tesislerin çalışması için 1.073 dönüm büyüklüğündeki araziye gerek olmadığı bilinmektedir. Bu durumda, arazilerin de firmaya verilme nedeni nedir?

5) Söz konusu firmanın madencilik deneyimi nedir? Daha önce benzeri maden işletmeciliği yapmış mıdır?

6) Firmanın teklif ettiği 33 Milyon Amerikan Doları ne şekilde ve hangi sürede devlete ödenecektir?

7) Yıllardan bu yana özelleştirilecekleri söylenen ve bu amaçla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bünyesine alınan, ancak ne özelleştirilebilen ne de doğru dürüst bir yatırım yapılmayan ve bu nedenle her geçen gün giderek çökmekte olan kamu madencilik kuruluşları için idarenin görüşü nedir?

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

TMMOB
MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU
Ankara, 5 Mart 2004

 

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir

Toplam 0 adet.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.


Okunma Sayısı: 1971