TMMOB Maden Mühendisleri Odası

MADENCİLER UNUTMAZ!

BASIN AÇIKLAMASI
Güncellenme Zamanı: 11.01.2022 14:26:18
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 11.01.2022 Son Güncelleme: 11.01.2022 14:27:13

MADENCİLER UNUTMAZ!


Bundan 6 sene önce Soma’da yaşanan katliam sonrası, katliamı protesto eden madencilerden Erdal Kocabıyık'ı tekmeleyen dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel Frankfurt Başkonsolosluğu'na Ticaret Ataşesi olarak atandı.

Soma Katliamı’ nın acısı ve öfkesi hala yüreklerimizde.

301 Maden işçisinin, kar hırsı ve ihmaller sonucu katledilmesini protesto eden maden emekçilerinden Erdal Kocabıyık’ın, dönemin başbakanı R. Tayyip Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel tarafından yerde tekmelenmesinin öfkesi de hala yüreklerimizde…

Özel Harekât Polisleri’nce yere yatırılarak etkisiz hale getirilen maden emekçisini tekmeleyen Yusuf Yerkel, yaptığı hareket yeterince ahlak dışı değilmiş gibi, bir de ayağının incindiğini ileri sürerek “iş göremez” raporu almıştı. Hakkında idari soruşturma dahi başlatılmayan Yusuf Yerkel, sonraki yıllarda Erdal Kocabıyık’la helalleştiğini ileri sürmüş ancak, bu iddia Erdal Kocabıyık tarafından yalanlanmıştı. Erdal Kocabıyık, hakkını helal etmediğini, atılan tekmenin kendisine değil tüm madencilere atıldığını söylemişti.

Daha yaşananların acısı ve bu acının yarattığı öfke yüreklerimizdeyken, 9 Ocak 2022 tarihinde tekmeci Yusuf Yerkel, Almanya/Frankfurt’a ticaret ataşesi olarak atanmıştır. 

Madenciler, Erdal Kocabıyık şahsında tüm madencileri tekmeleyen Yusuf Yerkel’in ticaret ataşesi atanarak ödüllendirilmesini unutmayacak; Yusuf Yerkel gibilerinin hak ettikleri cezaları almaları için sürecin takipçisi olacaktır.

Saygılarımızla,
TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
11 Ocak 2022, Ankara

Okunma Sayısı: 88