TMMOB Maden Mühendisleri Odası

İZMİR İLİ KINIK İLÇESİNDE YAŞANAN İŞ KAZASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI
Güncellenme Zamanı: 19.12.2021 21:42:42
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 19.12.2021 Son Güncelleme: 19.12.2021 22:04:57

Soma havzasında yer alan İzmir Kınık Elmaderesi mevkiinde bulunan ve özel sektör tarafından işletilen yeraltı kömür ocağında 18.12.2021 tarihinde saat 20.42 sıralarında meydana gelen kazada 45 maden emekçisi etkilenmiştir. Kazadan sonra 35 kişinin tedavileri ayakta yapıldıktan sonra taburcu edilmiş olup 10 kişinin tedavisi İzmir, Bergama ve Somada bulunan 3 hastanede halen devam etmektedir.

İzmir Tabip Odasından alınan bilgilere göre tedavisi devam eden 10 kişinin içerisinde yanıklara ek olarak bir kişide solunum sorunu, bir kişide kafatası içerisinde kanama ve diğerinde de kırık bulunmaktadır.

Kesin olmamakla birlikte kaza ile ilgili elde edilen bilgiler çerçevesinde aşağıda belirtilen hususlar tespit edilmiştir

.-Yeraltında kömür üretimi mekanize araçlar ile uzun ayak üretim metodu ile yapılmaktadır.

-Yeraltı kömür ocağında 800-1000 metre derinliğinde üretim yapılmakta olup Türkiye’nin en derin kömür ocağıdır.

-Ocak havalandırması 2 adet kuyu ve 1 adet desandre ile mekanik olarak yapılmaktadır.

-Kaza yeraltı kömür ocağının C-02 olarak adlandırılan ayağında (üretim alanı) meydana gelmiştir.

-Elde edilen bilgilere göre ayak uzunluğu yaklaşık olarak 135 metre olup kaza anında ayak arkasında 6 metre boşluk olduğu ifade edilmiştir. Ayak arkasındaki bu boşluğun kapanması için saat 16.30 sıralarında patlatma yapılmıştır.

-Kazanın saat 20.42 sıralarında meydana geldiği tahmin edilmektedir.

-Kaza öncesi C-02 ayağındaki gaz konsantrasyonları gaz izleme sensörlerinde CH4 (metan) % 0,5, CO (Karbonmonoksit) 0 ppm, O2 (Oksijen) % 20 seviyesindedir.

-Kaza meydana gelmeden önce ayak içerisinde kaynak veya ısıl işlem yapıldığı yönünde duyumlar bulunmaktadır.

-Kaza anı olarak değerlendirilen saat 20.42 sıralarında ise ocaktaki gaz oranları CH4 % 2, CO 550 ppm in üzerinde olup sensörün ölçüm kapasitesinin üzerine çıkarak sensör bilgilerini siliyor. O2 % 17,5 şeklindedir.

-Sensör verileri saat 21.30 itibariyle değerlendirildiğinde ise CH4 % 0,42, CO 20 ppm, O2 % 20,8, CO2 % 0 ve H2S (Hidrojen sülfür) ise 2,0 ppm şeklindedir.

-Kazanın nedeni henüz tam olarak netleşmemesine karşın, yapılan ilk değerlendirmelere göre kazanın saat 20.42 sıralarında ayak arkasının ani ve sert olarak oturması sonucunda ayak arkasında birikmiş olan gazların ayak içerisine ulaşması ve yapılan kaynak veya ısıl işlem nedeniyle meydana geldiği düşünülmektedir.

Kazanın teknik ve bilimsel nedenleri; ayak hava giriş ve çıkışlarında bulunan sensör verileri, ocak ve havalandırma planları ile tanık ifadelerinin elde edilmesi ve değerlendirmesinden sonra belirlenecektir. Ayrıca yaralıların yürütülen tedavilerinde elde edilecek bilgilerde kazanın nedenlerinin tespit edilmesine ışık tutacaktır.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası tarafından yapılan çalışmaları devam etmekte olup kazanın teknik nedenleri konusunda gerekli ve yeterli bilgiler tespit edildiğinde de kamuoyunun bilgilendirilmesi sağlanacak ve gerekli değerlendirmeler ayrıca yapılacaktır.

Tüm meslektaşlarımıza, maden emekçilerine ve halkımıza geçmiş olsun diyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

19 Aralık 2021, Ankara

 

Okunma Sayısı: 303