TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BASKILAR NE KADAR ARTARSA ARTSIN, ÖZGÜR VE DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE TALEBİMİZDEN VE BAŞIMIZI DİK TUTMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ!!

BASIN AÇIKLAMASI
Güncellenme Zamanı: 03.02.2021 14:00:12
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 03.02.2021 Son Güncelleme: 03.02.2021 14:00:21

BASKILAR NE KADAR ARTARSA ARTSIN, ÖZGÜR VE DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE TALEBİMİZDEN VE BAŞIMIZI DİK TUTMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ!!

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük görevine antidemokratik, dayatmacı ve tepeden inmeci bir anlayışla Melih Bulu’nun atanması, toplumda yoğun tepkilere neden olmuş ve başta Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri olmak üzere toplumun birçok kesimi atamaya karşı en doğal demokratik hakları olan protesto ve gösteri haklarını kullanmışlardır. Süreçte, özgür ve özerk üniversite talebinde bulunan birçok öğrenci, kampüslere gözaltı araçları sokularak tutuklanmış ve öğrencilere uygulanan şiddet ve baskı her geçen gün daha da artarak bir hukuk devletinde görülmeyecek boyutlara ulaşmıştır.

İktidar, öğrencilerin ve akademisyenlerin demokratik ve özgür üniversite taleplerini dinlemek, anlamak ve çözüm üretmek yerine, ülkenin farklı sorunlarında kendisine muhalif kesimlere karşı uyguladığı yöntemle, öğrencileri de terör örgütü üyesi gibi gösterme çabasına girmiştir. Halk ile iktidarın dili tamamen farklılaşmıştır. Özgürlük ve demokrasi talep eden her kim olursa olsun sonunda iktidar yetkililerinin terör örgütü üyesi ithamıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Ülkenin aydınlık yarınları üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerinin haklı talepleri dinlenmeli ve Melih Bulu görevinden istifa etmelidir. Boğaziçi Direnişi, toplumdaki patlamayı ve antidemokratik, baskıcı uygulamalara karşı sabrın kalmadığını gösteren bir olaydır. İktidar topluma aldığı kararları dayatmak ve içinden çıkamadığı anda karşısındakini terör örgütü üyesi ilan etmek yerine karar alma aşamalarında toplumun tüm kesimlerini ayrım yapmadan karar süreçlerine dahil etmelidir. Demokratik bir hukuk devletinde izlenmesi gereken yöntem budur. Bu nedenle de eşitliğe, adalete, insan haklarına aykırı hukuksuz tutuklamalara da derhal son verilmelidir.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genç Madenci Örgütlülüğü olarak üniversitelerinin özerkliğine, demokratik kimliğine ve kültürel mirasına sahip çıkan ve bu uğurda günlerdir direnen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz.

Başımızı eğmek isteyenlere inat, aydınlık bir gelecek için her zaman başımız dik yürüyeceğiz ve asla aşağı bakmayacağız!

Yaşasın özgür, bilimsel eğitim! Yaşasın öğrencilerin haklı direnişi!

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Genç Madenci Örgütlülüğü
3 Şubat 2020, Ankara

 

Okunma Sayısı: 95