TMMOB Maden Mühendisleri Odası

TMMOB İl Koordinasyonu: Arin Zümrüt Serbest Bırakılsın(01.07.2020)

HABER
Güncellenme Zamanı: 08.07.2020 11:48:21
DİYARBAKIR
Yayına Giriş: 02.07.2020 Son Güncelleme: 08.07.2020 11:48:37

Astım hastası olan Arin Zümrüt’ün pandemi döneminde cezaevinde tutulmasının sağlığını tehlikeye attığını dile getiren MMO Diyarbakır Şube II. Başkanı Esra Çiçek Mercan, Zümrüt'ün serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu Kadın Çalışma Grubu, Makine Mühendisleri Odası (MMO) Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu üyesi Arin Zümrüt’ün tutuklu yargılanmasına ilişkin MMO Diyarbakır Şubesi’nde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada “Hukuksuz Tutuklamalara Son Verilsin” pankartıyla birlikte; “Seninleyiz Arin”, “Kadın Mücadelesi Engellenemez”, “Arin’i Serbest Bırakın” dövizleri açıldı.

Açıklamayı yapan Maden Mühendisleri Odası (MMO) Diyarbakır Şube II. Başkanı Esra Çiçek Mercan, 26 Haziran 2020 tarihinde sivil toplum örgütleri ve meslek örgütü yöneticileri ile üyelerinin de aralarında bulunduğu birçok eve baskınlar düzenlendiğini ve gözaltıların olduğunu belirtti. Mercan,  28 Haziran 2020 tarihinde ise savcılık tarafından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen, çoğunluğu kadın, meslek ve sivil toplum örgütü yöneticisi olan 23 kişinin tutuklandığını ifade etti.

'BASKILARA SON VERİN'

Arin Zümrüt’ün aynı zamanda KHK ile ihraç edilmiş olduğuna dikkati çeken Mercan, “Biz kadınlar olarak meslektaşımız, yol arkadaşımız Arin başta olmak üzere tüm kadınlar üzerindeki baskıların ve hukuksuz tutuklamaların bir an önce son bulmasını istiyoruz. Yaşam hakkımızı savunurken, özgürlüğümüzden alıkonarak cezalandırılmak istemiyoruz” dedi. Astım hastası olan  Zümrüt’ün pandemi döneminde hapishanede tutulmasının sağlığını tehlikeye attığını dile getiren Mercan, “Arin’in annesi Arin’i beklediği gibi biz de, bize güç veren arkadaşımız, meslektaşımız, yöneticimiz ve temsilcimiz Arin’i bekliyoruz. Bir an önce serbest bırakılarak, özgürlüğüne kavuşmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Dosyalar

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 42