ANA SAYFA BİZE ULAŞIN TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

28 EYLÜL 2022, ÇARŞAMBA
 

MÜHENDİS YEMİNİ MADENCİ MARŞI

»ZONGULDAK’TAKİ MADEN KAZASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

GENÇ MADENCİ HABER
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 21.05.2010 Son Güncelleme: 21.05.2010 23:55:58

Zonguldak TTK Karadon Müessese Müdürlüğünde taşeron firmanın çalıştığı işyerinde  patlama sonucu meydana gelen kazada, 2 maden mühendisi ve 28 işçi toplam 30 kişi yaşamını yitirmiştir.

Son 5 ayda meydana 2 büyük maden kazası gelmesine rağmen hiç bir önlem alınmamıştır. Gerek Odamızın gerekse çeşitli sivil toplum örgütleri ve sendikaların tüm uyarılarına rağmen hiçbir önlem almayan siyasi irade bu durumun tek suçlusudur.

Özellikle son yıllarda had safhaya ulaşan taşeronlaşmadan ne yazık ki TTK, TKİ gibi ülkenin köklü, kamuya ait olan madencilik kurumları da nasiplerini almışlardır. Taşeron firma demek; kar hırsı demektir, emekten kısmak demektir, içerisinde iş sağlığı ve güvenliği de olan her türlü yatırımdan- yaptırımdan kısmak demektir. TTK- TKİ gibi kurumlarda işin zahmetli ve tehlikeli kısımlarını kamu elinde bırakılırken, rantın yüksek olduğu  bölümlerde taşeronlaşmaya müsaade etmek kapitalist sermaye kurallarının toplum çıkarı üzerindeki çelişkilerinden bir tanesidir.

Bir diğer önemli konu ise her defasında yinelenilmesine rağmen, madenlerdeki denetim eksikliğinin giderilmemesi sorunudur. Gerek kamu elinde bulunan gerekse özel sektöre peşkeş çekilen hiçbir işletmede devlet denetimi tam değildir. Bunun için kurulmuş devlet mekanizmaları yetersizdir. Bu nedenle başbakanlığa ve ilgili bakanlıklara bağlı ilgili kurumlar değil, bu işin bir numaralı muhatabı hükümetin ta kendisidir. 

Sayın Başbakanın olay yerinde yaptığı açıklamalar ise son derece kaygı vericidir. Başbakan; "yüzlerce madencinin ocaklarda yaşamını yitirmesine bölge insanının alışık olduğunu, bu mesleğe giren kardeşlerim de bu mesleğin içinde bu tür şeyler olabileceğini bilerek girdiğini" ileri sürdü. Bu açıklamalarından dolayı Sayın Başbakanı GENÇMADENCİ olarak kınıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Maden Mühendisleri Odası Öğrenci Örgütlülüğü
GENÇMADENCİ
21 Mayıs 2010- ANKARA

Okunma Sayısı: 1821
SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA

COPYRIGHT © 2006-2022 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90

Key İnternet Hizmetleri