ANA SAYFA BİZE ULAŞIN TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

28 EYLÜL 2022, ÇARŞAMBA
 

MÜHENDİS YEMİNİ MADENCİ MARŞI

»TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU GELECEĞİN MADEN MÜHENDİSLERİNE HOŞ GELDİNİZ DEDİ

GENÇ MADENCİ HABER
Güncellenme Zamanı: 16.08.2016 16:22:39
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 16.08.2016 Son Güncelleme: 16.08.2016 16:23:09

Sevgili Arkadaşlar, Gelecekteki Genç Meslektaşlar;

Her yıl değişen eğitim sistemleriyle, sürekli farklılaşan sınav sistemleriyle, hayatınızın en güzel dönemlerinde durmadan çalışarak, sayısız soru çözerek, sınav sorularını çalanlarla mücadele ederek girdiğiniz son sınavın sonucunda başarıyla Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümlerini kazandınız.

Bu kadar sorunla mücadele ederek gösterdiğiniz başarıdan dolayı sizleri kutlarız.

2016 LYS sonuçlarına göre Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümlerine ayrılan kontenjan 645 öğrenci olmuş, buna karşın kontenjanın %71` ine denk gelen 456 öğrenci bu bölümleri tercih etmiştir. 18 Maden Mühendisliği ve Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümünün sadece 5` inde tüm kontenjanlar dolmuş, 2 bölümde de doluluk oranı %50` yi geçmiştir.

Yıllık Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisi ihtiyacı yaklaşık 200 mezun olan ülkemizde kısa süre öncesine kadar kontenjanlar 2000` in üzerine dahi çıkmış ancak hayatın gerçekleri kontenjanları oldukça düşürmüştür. Mevcut tablodan görüldüğü üzere kontenjanlar daha da düşürülmeli ve ihtiyaç olmayan ve tercih edilmeyen bölümler kapatılmalıdır. Koşullar gereği daha çok nitelikli işgücüne sahip olunması ve bu nitelikli iş gücünün işsiz olması piyasaların emek değerini düşürmesi için olmazsa olmaz koşullarından biridir. Üniversite mezunu işsiz sayısı ne kadar çok artarsa üniversite mezunu çalışanların maaş ve yaşam koşulları o kadar düşecektir.

Bu tabloya karşı parasız, bilimsel, laik, demokratik, anadilde, nitelikli bir eğitim sistemi ve aydınlık geleceğimiz için omuz omuza mücadele etmeliyiz.

Kayıt süreçlerinden başlamak üzere, eğitim hayatınız boyunca öğrenci temsilcisinden yönetim kuruluna kadar meslek örgütümüzün bütün üyeleri yardım ve dayanışma için yanınızda olacaktır. Maden Mühendisliği mesleği dayanışmanın ve birlikteliğin en üst düzeyde yaşandığı ve yaşanmasının zorunlu olduğu mesleklerdendir. Oda örgütümüz, mezuniyetinizden sonra da meslektaş olarak sizlerle dayanışmaya devam edecektir.

Örgüt yapımız ve anlayışımız  "...Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için  her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız..." sözleriyle üst birliğimiz TMMOB`nin 1973 – 1980 yılları arasında başkanlığını yapan Teoman Öztürk tarafından  en somut ve açık biçimde ifade edilmiştir.

Sevgili Arkadaşlar;

Odamız Maden Mühendisliği alanında düzenlediği kongre ve sempozyumlarla, öğrenci kurultaylarıyla,  sayısız mesleki ve sosyal eğitimler ve çalıştaylarla, kuşaktan kuşağa aktarılan kültürüyle bir madencilik okuludur.

Kendinizi gerek mesleki ve teknik olarak, gerek sosyal ve toplumsal olarak geliştirebileceğiniz öğrenci üye ve teknik komisyonlarımıza katılımınızı, meslek örgütünüze katkı sunmanızı bekliyoruz.

Aramıza hoş geldiniz.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 161
SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA

COPYRIGHT © 2006-2022 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90

Key İnternet Hizmetleri