TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BASIN AÇIKLAMALARI

 
Toplam 613 adet.
 

BAŞTA SİVAS KATLİAMI OLMAK ÜZERE,KARANLIK GÜÇLERİN DÜZENLEDİĞİ TÜM KATLİAMLARI KINIYORUZ. (YENİ)

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta aralarında yazar, şair, düşünür ve sanatçıların bulunduğu 33 aydının yakılarak katledilişinin bugün 29. Yıl dönümü.O gün, geleneksel olarak düzenlenen kültürel etkinlikler için bir araya gelen binlerce insanın arasında bulunan 33 aydın, mülki amirin ve kolluk güçlerinin gözü önünde canlı canlı yakılarak öldürüldü.

İLİÇ KAZASI BİR İLK DEĞİLDİR, SON DA OLMAYACAKTIR.

Erzincan ili, İliç ilçesi, Çöpler köyü mevkiinde özel bir şirket tarafından işletilen polimetal (altın) madeni işletmesinde, 21.06.2022 Salı günü gecesi siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru hattında oluşan yırtılma nedeniyle yaklaşık 20m3 siyanürlü solüsyon çevreye yayılmıştır.

ÇEVRE MÜCADELESİ YAŞAM MÜCADELESİDİR!

5 Haziran Dünya Çevre Günü`nde TMMOB tarafından yapılan basın açıklaması

SOMA FACİASININ GERÇEK SORUMLULARI YARGILANMALIDIR

Soma’da hayatını kaybeden meslektaşlarımızı ve maden emekçilerini bir kez daha saygıyla anıyor, başta yakınları olmak üzere tüm camiamıza başsağlığı diliyoruz.

BU ÜLKENİN HARCINDA MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ EMEĞİ VAR EK GÖSTERGE HAKKIMIZ!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde sürdürülen "Ek Gösterge Komisyonu"nun üçüncü toplantısı öncesinde TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 9 Mayıs 2022 tarihinde bir basın açıklaması yapılarak kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergelerinin yükseltilmesi ve insanca yaşanacak bir ücret talebimiz bir kez daha dile getirildi.

“İŞÇİLERİN, EMEKÇİLERİN ULUSLARARASI BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNܔ 1 MAYIS KUTLU OLSUN!

133. yılını kutladığımız 1 Mayıs, tıpkı mücadelenin başladığı gün gibi; tüm dünyada işçiler, emekçiler, ezilenler, ötekileştirilmiş olanlar, yani halkın birçok kesimi sokaklara çıkmakta, mitingler, gösteriler, şenlikler düzenlemekte, böylece siyasal, ekonomik ve sosyal taleplerini dile getirerek, bu taleplerin takipçisi olmaktadır.

TMMOB`YE BAĞLI ODALAR: UNUTULMAZ GEZİ’Yİ SELAMLIYORUZ HİÇBİR HUKUK DIŞI KARAR GEZİ DİRENİŞİNİN MEŞRUİYETİNİ GÖLGELEYEMEZ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği`ne bağlı Odalar, Gezi Davası`nın karar duruşması üzerine 26 Nisan 2022 tarihinde "Unutulmaz Gezi’yi Selamlıyoruz. Hiçbir Hukuk Dışı Karar Gezi Direnişinin Meşruiyetini Gölgeleyemez” başlıklı bir açıklama gerçekleştirdi.

MADEN SAHALARININ İHALELERİNDE KAMU ÇIKARLARI GÖZETİLMELİ FİRMA ESALI İHALE ŞARTNAMESİ İPTAL EDİLMELİDİR.

3213 Sayılı Maden Kanunu’nun 30. Maddesi uyarınca, Elazığ ve Adıyaman illeri dahilinde bulunan er:3419460 sayılı IV. Grup maden sahasının uç ürün ve yan uç ürün üretimine yönelik tesis şartlı ihale ilanında kimi firmaların gözettiği kanısı uyandıran hükümler yer almaktadır. Bu tür hedefi belli ihaleler mülkiyeti halk adına devletin hüküm ve tasarrufunda bulunan, bu nedenle yüksek kamu çıkarlarının gözetilmesi gereken ihalelerde, kamu çıkarlarının  göz ardı edildiğine dair kanılar oluşmasına neden olmaktadır.

KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK!!

Onurumuza, haklarımıza, bedenimize, kimliğimize sahip çıkıyor, tüm kadınlarla birlikte omuz omuza durmaya ve mücadeleye devam ediyoruz. Yaşasın 8 Mart,  Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz! İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!

30187 SAYILI MADEN YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN “ZEYTİNLİK” DEĞİŞİKLİĞİ GERİ ÇEKİLMELİDİR.

01.03.2022 tarih ve 31765 sayılı Resmî Gazete ’de Maden Yönetmeliğinde değişikliğe gidilerek Yönetmeliğin 115. Maddesine özetle elektrik ihtiyacına yönelik yapılacak madencilik faaliyetlerinde arazinin zeytinlik olması durumunda faaliyete izin verilmesi hükmü eklenmiştir. Bu değişikliğin uygulanması durumunda zeytinlik alanlarının tahribatının önü açılabilecektir.

3 MART KOZLU MADEN FACİASINI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

3 Mart 1992’de Zonguldak Kozlu’da TTK’ye ait taş kömürü ocağında yaşanan ve 263 maden emekçisini kaybettiğimiz grizu patlamasının yarattığı kor hala yüreklerimizde.

EMPERYALİST İŞGAL VE SAVAŞA HAYIR

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak bölge halklarına acı ve ölümden başka bir şey getirmeyecek olan bu emperyalist savaşa hayır diyoruz. İktidarı  bu savaşta taraf olmamaya ve bölgede barışı sağlayacak adımlar atmaya, tüm halkımızı barışa sahip çıkmaya çağırıyoruz.

MAPEG,DİCLE VADİSİ`NDEKİ  MADENLERİN VE  YERALTI KAYNAKLARININ İŞLETİLMESİNDE, KAMU YARARINI VE BÖLGESEL KALKINMAYI GÖZ ARDI EDEN UYGULAMALARINDAN VAZGEÇMELİDİR.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak yeraltı kaynaklarının, halkın ve ülke ekonomisinin menfaatleri doğrultusunda değerlendirilmesi için uygun olmayan bir şekilde başlatılan ihale sürecinin durdurulması noktasında yetkilileri uyarıyoruz. Madencilik açısından gerekli  ön çalışmalar yapılmalı ve en uygun yöntem belirlendikten sonra işletmecilik faaliyetleri planlanmalıdır.

KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ “EK GÖSTERGELERİ”NİN YÜKSELTİLMESİ ŞART!

Kamu çalışanlarının ek göstergelerine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı başkanlığında düzenlenen Ek Gösterge Komisyonunun ilk toplantısı üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının talepleri hakkında basın açıklaması yapıldı.

10 ŞUBAT 2011 ELBİSTAN ÇÖLOLAR MADEN FACİASI’NIN YIL DÖNÜMÜNDE YİTİRDİĞİMİZ MADEN EMEKÇİLERİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ!!

11 yıl önce bugün, 10 Şubat 2011 tarihinde, Türkiye kömür madenciliğinde kara bir gün daha yaşandı.

GENÇ ÜYEMİZ HALİM KILINǒI İŞ KAZASINDA YİTİRDİK.

Bursa ili, Harmancık ilçesinde özel bir firmaya ait yeraltı krom ocağında 24 Ocak 2022 Pazartesi günü yapılan patlatma sonrası meydana gelen göçükte, vardiya sorumlusu maden mühendisi üyemiz Halim KILINÇ göçük altında kalarak yaşamını yitirmiştir.

AKP`NİN ENERJİ POLİTİKALARINDA KRİZ DERİNLEŞİYOR.

İKTİDAR ARZ GÜVENLİĞİ BULUNMAYAN, DIŞA BAĞIMLI  VE PİYASACI ENERJİ POLİTİKALARINDAN VAZGEÇMELİ, KAMUCU BİR ANLAYIŞLA SANAYİNİN VE HALKIN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILAYACAK ÖNLEMLERİ ACİLEN ALMALIDIR.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA YAPILAN DÜŞÜK ARTIŞ KABUL EDİLEMEZ.

Bilindiği gibi üyelerimizin ezici çoğunluğu ücretli veya maaşlı çalışmakta, birçok üyemiz emekli geliri ile yaşamını sürdürmektedir. Memur ve emekli maaşları ile asgari ücret, bir ülkede genel gelir seviyesinin göstergesi olmakta, diğer ücretler bu seviyeye bağıntılı olarak düzenlenmektedir. Uzun yıllar enflasyon farkı ile ücret ve maaşların genel düzeyini koruduğunu iddia eden İktidar, uzun zamandır verilerle oynayarak toplumumuzu top yekün bir sefalet sürecinin içine çekmektedir.

TARİKAT VE CEMAAT YURTLARI KAPATILMALI, SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI İÇERİSİNDE ÖĞRENCİLERİN YURT SORUNLARINI ÇÖZECEK ÖNLEMLER ACİLEN ALINMALIDIR!

Geçtiğimiz günlerde Antalya’da tarikat yurdunda bir öğrencinin başının kesilerek öldürülmesinin ardından bir cemaatin yurdunda kalan Enes Kara’nın intiharı ile birlikte tarikat ve cemaat yurtları sorunu bir kere daha gündeme gelmiştir. Enes Kara’nın bıraktığı nottan da anlaşılmaktadır ki birçok öğrenci imkansızlıklar, aile baskısı gibi nedenlerle cemaat ve tarikat yurtlarında kalmaya mahkum edilmektedir.

MADENCİLER UNUTMAZ!

Bundan 6 sene önce Soma’da yaşanan katliam sonrası, katliamı protesto eden madencilerden Erdal Kocabıyık`ı tekmeleyen dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel Frankfurt Başkonsolosluğu`na Ticaret Ataşesi olarak atandı.

TMMOB VE BAĞLI ODALARININ ELEKTRİK, DOĞALGAZ VE PETROL ÜRÜNLERİNE YAPILAN YÜKSEK ORANLI ZAMLARLA İLGİLİ ORTAK RAPORU

Özel elektrik şirketlerinin kazançlarını artırmak için yapılan fahiş zamlara, yükselen doğalgaz fiyatlarına, benzin, motorin, otogaz fiyatlarındaki sürekli artışlara, bütün mal ve hizmet fiyatlarının daha da artacak olmasına, hayat pahalılığının çekilmez hale gelmesine, ödenemeyecek faturalar nedeniyle elektriği, gazı, suyu kesilecek milyonlarca yurttaşı soğuk ve karanlık günlere mahkum edecek politikalara itiraz ettiğimiz için bu açıklamayı yapıyoruz.

KURULUŞUMUZUN 67. YILINDA “EMEĞİMİZE MESLEĞİMİZE HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ” MADEN VE CEVHER HAZIRLAMA MÜHENDİSLERİNİN ÜCRET VE ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİDİR.

Bugün, 20 Aralık Pazartesi. Odamızın kuruluşunun 67. Yıl dönümü. Odamız bu 67 yıllık süre içerisinde, üyelerinden aldığı güçle mesleki ve toplumsal görevlerini kesintisiz devam ettirmeye çalışmış, her platformda maden ve cevher hazırlama mühendislerinin yaşadığı sorunları dile getirerek çözüm önerileri geliştirmiş, bu çözüm önerilerin yaşama geçirilmesi için var gücüyle çalışmıştır. Odamız, bundan sonra da üzerine düşen sorumlulukları aksatmaksızın yerine getirmek için elinden geleni yapacak, siz değerli üyelerimizin katkılarıyla bunu başaracaktır.

İZMİR İLİ KINIK İLÇESİNDE YAŞANAN İŞ KAZASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

18.12.2021 tarihinde İzmir İli Kınık İlçesinde bulunan yeraltı kömür ocağında meydana gelen ve 45 maden emekçisinin yaralanması ile sonuçlanan iş kazası ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNܔMÜZ KUTLU OLSUN

Bu yıl, yüz yıllık bir gelenek olan “4 Aralık Madenciler Günü”nün Odamız öncülüğünde kutlanmasının 61. Yılı.

SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ.

1999 yılında Birleşmiş Milletlerin, 25 Kasım`ı "Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü" olarak benimsemesinin ardından, her yıl tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu gün, kadınların seslerini yükselttikleri, alanlarda taleplerini haykırdıkları bir mücadele ve dayanışma günü olmuştur.

BİLİM VE TEKNİK AYKIRI FAALİYETLER İLE MEVZUAT DÜZENLEMELERİ HALKA VE DOĞAYA ZARAR VERMEYE DEVAM EDİYOR

Giresun ili Şebinkarahisar ilçesinde bulunan ve özel sektör tarafından işletilmekte olan çinko-kurşun ocağının cevher zenginleştirme tesisi eski atık depolama havuzunun gövdesinde 18 Kasım 2021 saat 19:00 sularında meydana gelen yıkılma sonucunda yeni barajın taşmasına neden olmuştur. Atık barajından taşan ağır metal atıkları önce Darabul Deresi’ne oradan da Kılıçkaya Barajı istikametine gitmiştir.

MAPEG UZMANLARININ YAŞADIKLARI TRAFİK KAZASI SON OLMALI, UZMANLARIN ULAŞIM SORUNU ACİL OLARAK ÇÖZÜLMELİDİR.

05.11.2021 tarihinde, biri maden mühendisi, biri jeoloji mühendisi ve biri de mali uzman olmak üzere üç MAPEG uzmanının, Adana ilindeki maden sahalarının denetleme görevi için yaptıkları seyahat sırasında trafik kazası geçirmişler, iki uzman ağır yaralanarak hastaneye kaldırılmıştır.  

ERMENEK` TE HAYATINI KAYBEDEN MADEN EMEKÇİLERİNİ SAYGI İLE ANIYORUZ! UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ

Odamız facianın yaşandığı günden itibaren gerçek sorumluların ortaya çıkarılması ve hak ettikleri cezaları alması için mücadelesini sürdürmüştür. Davanın yerel mahkemede ki sonucunda facianın gerçek sorumluları yerine maden mühendisi meslektaşlarımızın cezalandırılmış olması başta Odamız ve maden emekçilerinin yakınları tarafından kabul edilemez olduğunu kamuoyu ile bir kez daha paylaşmak isteriz.

10 EKİM KATLİAMI TÜM YÖNLERİYLE AYDINLATILMALI, KATLİAMIN KARANLIK YÜZÜ AÇIĞA ÇIKARILMALI, TÜM SUÇLULAR CEZALANDIRILMALIDIR.

Bugün 10 Ekim Gar katliamının 6. Yıl dönümü. 10 Ekim2015 tarihinde Ankara Garında, aralarında birliğimiz TMMOB’unda düzenleyicilerinden biri olduğu Barış ve Demokrasi buluşmasında bir araya gelen binlerce yurttaş, iktidarın karanlık hesapları uğruna ölüme gönderildi.

GERiCİ, FAŞİST 12 EYLÜL DARBESİNi VE TÜM DARBELERİ, DARBE GİRİŞİMLERİNİ  LANETLİYORUZ.

Faşist ve gerici 12 Eylül darbesinin üzerinden tam 41 yıl geçti. Darbe ile birlikte yaratılan antidemokratik ortamda siyasal islamcıların, tarikatların ve cemaatlerin yıllar boyu sürecek iktidarlarının kapısı açılırken ülke eğitimden, ekonomiye nerdeyse tüm alanlarda geriye götürülmüştür.

BARIŞ BİR ARADA KARDEŞÇE YAŞAMANIN GÜVENCESİDİR

Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Bugün, Almanya`nın 1939 yılında Polonya`yı işgal ederek altmış milyon insanın ölümüne, büyük acıların yaşanmasına neden olduğu İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarihi unutmamak ve barışın önemini hatırlamak için 1981 yılında ilan edildi. Aradan geçen 40 yıllık sürede insanlar hala savaşlarda ölmekte, işkence görmekte, kadınlar tecavüze uğramakta, köle yapılmakta, insanlık acı çekmeye devam etmektedir.

BARO BAŞKANINA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

BARO BAŞKANINA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

UZAKTAN EĞİTİM DÖNEMİNDE ÖĞRENCİLERİN SORUNLARINI GÖRMEZDEN GELEN İKTİDAR VE YÖK, ÖNÜMÜZDEKİ EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİNDE SAĞLIK AÇISINDAN GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALARAK YÜZ YÜZE EĞİTİMİN ŞARTLARINI OLUŞTURMALIDIR.

Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 tarihi ile birlikte koronavirüs pandemisi hayatımıza girmiştir. Salgın nedeniyle insanlar hayatlarını kaybetmiş, başta sağlık olmak üzere eğitim, ekonomi ve diğer  birçok alanda olumsuz ve derin etkiler bırakmıştır. İktidarın yoksulu ve dar gelirliyi görmezden gelen uygulamalarıyla salgın döneminde çalışmak zorunda bırakılan veya işini kaybeden birçok emekçiye ve dar gelirli vatandaşa salgının ekonomik yükü yüklenirken, okulların uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte zaten var olan fırsat eşitsizliği öğrenciler arasındaki bölgesel ve ekonomik farklılıklardan dolayı internete ve teknolojik cihazlara ulaşamamanın açtığı sorunla daha da derinleşmiştir.

DEMOKRATİK KAMUOYUNU BASKI ALTINA ALMAK İSTEYEN DÜZENLEMELER GERİ ÇEKİLSİN!

20 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Devlet Denetleme Kurulu’nun görev ve yetkilerinin genişletililerek demokratik kitle örgütlerinin baskı altına alınmak istenmesine karşı DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından 21 Ağustos 2021 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirildi.

KARANLIK GÜÇLERİN YENİ PROVAKASYONLARINA İZİN VERİLMEMELİDİR

Son dönemde özellikle sosyal medyada yükseltilen yabancı düşmanlığı, birkaç gündür Ankara’nın Altındağ ilçesinde fiili saldırılara dönüşmüş, Suriyeli sığınmacıların ev ve işyerleri tahrip edilmiş, olaylar linç girişimlerine kadar varmıştır. Bazı sosyal medya paylaşımlarında saldırgan kitlenin bölge dışından geldiği savlanmakta, sığınmacılara polis gözetiminde, tekbirlerle saldırmakta olduğu görülmektedir.

BATI KARADENİZDE YAŞANAN SEL FELAKETİ YANLIŞ İMAR VE KENTLEŞME POLİTİKALARININ SONUCUDUR.SORUMLULAR HESAP VERMELİDİR.

Başta Kastamonu olmak üzere Batı Karadenizde 11 Ağustos2021 tarihinde yaşanan sel felaketi sonucunda yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yakınlarına baş sağlığı diliyor, yöre halkına geçmiş olsun diyoruz. Halen devam eden yağışlar nedeniyle can ve mal kaybının daha da artmamasını umuyoruz.

ACİL DURUM YÖNETİMİNDE BİLGİSİZ VE BECERİKSİZ SİYASİ İKTİDAR, ORMAN YANGINLARINI ADETA SEYREDİYOR

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Pala, Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uğurlu, Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel ve Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, “Acil Durum Yönetiminde Bilgisiz Ve Beceriksiz Siyasi İktidar, Orman Yangınlarını Adeta Seyrediyor” başlığı ile ortak bir açıklama yaptı.

YÖNETEMİYORSUNUZ. YANIYORUZ.YANAN SADECE ORMANLAR DEĞİL, BİR ÜLKENİN GELECEĞİDİR.

Ülkemizde özellikle güney ve güneybatı bölgelerimiz ile Tunceli bölgesinde son 7 günde çıkan ve bir kısmı söndürülemeyerek yayılan orman yangınları ormanlarımızla birlikte, çevreyi, ekosistemi, biyolojik ve toplumsal yaşantımızı derinden etkileyecek sonuçlar doğurmaktadır.

MADEN VE CEVHER HAZIRLAMA MÜHENDİSİNİN GÖREVİ SADECE MÜHENDİSLİKTİR.

Son zamanlarda maden mühendisliği ile ilgili değişik iş ilanlarında meslek etiği ile bağdaşmayan tercihler yer almaktadır; “makine operatörü olarak yetiştirilecek”, “telefonlara bakacak”, “kantara bakacak” vs. Bu ve benzeri tercihler hiçbir zaman maden mühendisinin görevi olmadığı gibi hiçbir zamanda olmayacaktır.

RİZE’NİN FINDIKLI VE ARTVİN’İN ARHAVİ İLÇELERİNDE YAŞANAN SEL FELAKETİ NEDENİYLE HALKIMIZA GEÇMİŞ OLSUN DİYOR, İKTİDARI DOĞA İLE KARŞI KARŞIYA GELECEK PROJELERDEN UZAK DURMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

Son yıllarda sık sık gündeme gelen Doğu Karadeniz’de sel sonucu yaşanan afet olaylarından bir yenisi 22 Temmuz 2021 günü Rize’nin Fındıklı ve Artvin’in Arhavi ilçelerinde yaşandı. Her ne kadar can kaybı olmasa da büyük oranda mal kaybına neden olan afette çok sayıda ev, işyeri ve araç sel suları altında kaldı. Afette zarar gören yurttaşlarımıza geçmiş olsun diyor, bir daha bu tür afetlerin yaşanmamasını diliyoruz.

BAĞIMSIZ MADEN-İŞ SENDİKASININ VE MADEN EMEKÇİLERİNİN BAŞI SAĞOLSUN!

Bağımsız Maden-İş Sendikası Başkanı Tahir Çetin ve Bağımsız Maden-İş Sendikası üyesi Ali Faik İnter, Somalı maden işçilerinin hak arama mücadelesinden dönerken geçirdikleri trafik kazası sonucu vefat etmişlerdir. Bu büyük kayıp nedeniyle Bağımsız Maden İş Sendikasına ve maden emekçilerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz.

MADEN EMEKÇİLERİNİN ÖNÜNDEKİ BARİKATLAR KALDIRILMALI, MAĞDURİYETLERİ DERHAL GİDERİLMELİDİR.

Soma’da faaliyet gösteren Uyar Madencilik tarafından işletilmiş olan maden işletmesinde çalışan  maden emekçileri, yıllardır hakları için mücadele etmektedirler.  Geçen yıllara rağmen yetkililer tarafından maden emekçilerine verilen sözler tutulmamış ve mağduriyetleri giderilmemiştir. Tazminatları ve alacakları için Ankara’ya gelen maden emekçilerinin mağduriyetleri giderilmediği gibi kente girişlerine de izin verilmemiştir.

TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM ANONİM ŞİRKETİ’NİN ÖZELLEŞTİRİLMESİ KARARI İPTAL EDİLMELİ; ELEKTRİK ÜRETİMİ, İLETİMİ VE DAĞITIMINDA ENTEGRASYON SAĞLANMALIDIR.

Cumhurbaşkanlığının 02/07/2021 tarih ve 4222 sayılı kararı ile Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi özelleştirme kapsamına alınmıştır. Siyasal iktidar bu kararla üretim ve dağıtımda sürdürdüğü ve büyük oranda tamamladığı özelleştirmeyi, şimdi de iletim alanında yapma kararı almıştır.

UNUTMADIK, ASIRLAR GEÇSE DE UNUTMAYACAĞIZ!!

Bugün  2 Temmuz 2021.  Tam 28 yıl önce 2 Temmuz 1993’te, Sivas’ta 37 sanatçı, şair ve aydın yakılarak katledildi. Katliamın üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen gerçek failler yakalanamadı, kollandı, yakalanan failler ise hak ettikleri cezaları almadan hukuksuz bir şekilde serbest bırakıldılar.

SOMA FACİASI YARGILAMALARI YENİDEN YAPILMALI, GERÇEK SORUMLULARINDAN HESAP SORULMALIDIR!!

Soma’da ruhsat hukuku Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na ait olan kömür işletmesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen facia sonucunda 301 maden emekçisinin hayatını kaybetmesinin ardından başlayan yargılamalar bugüne kadar sürmüştür. Yargılama sürecinde birkaç kez heyet değişmiş, eksik, tutarsız ve dağınık bir şekilde yürütülen yargı süreci tamamlanmış ve 16 Haziran 2021 Çarşamba günü karar açıklanmıştır. Bu kararla, faciada sorumluluğu bulunan yetkililer  görmezden gelinmiş, facianın suçu üyelerimiz Efkan Kurt ve Adem Osmanoğlu’na yıkılmıştır.

MESLEKİ YETERLİLİK SİSTEMİ VE BELGELENDİRME İŞLEMLERİ KONUSUNDA HATALI UYGULAMALARA İZİN VERİLMEMELİDİR.

Mesleki Yeterlilik Sistemi; ulusal meslek standartlarının ve ulusal yeterliliklerin geliştirilmesi ve bu çerçevede belirlenen standartlar/yeterlilikler kapsamında, ülkemiz çalışanlarını uluslararası akreditasyon kuralları uyarınca şeffaf ve güvenilir şekilde belgelendirilmesini hedeflemektedir.

TMMOB ANKARA İKK: "KENTİN HAFIZASI YERİNDE KORUNMALIDIR-CEBECİ İNÖNÜ STADYUMU MİLLET BAHÇESİ OLMASIN"

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası tarafından 31 Mayıs 2021 tarihinde Cebeci İnönü Stadyumu önünde "Kentin Hafızası Yerinde Korunmalıdır-Cebeci İnönü Stadyumu Millet Bahçesi Olmasın" başlıklı ortak bir basın açıklaması yapıldı.

11. YILINDA KARADON FACİASINDA HAYATINI KAYBEDEN MADEN EMEKÇİLERİNİ UNUTMADIK,UNUTTURMAYACAĞIZ

17 Mayıs 2010 tarihinde Zonguldak/Karadon`da gerçekleşen faciada aralarında 2 maden mühendisinin de bulunduğu 30 maden emekçisi grizu patlaması nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Bu facianın ardından ülkemizin dört bir yanında yaşanan facialar maalesef ki yaşanan ölümlerin devam edeceğinin en önemli göstergesidir. Karadon faciasında hayatını kaybeden maden emekçilerinin nezdinde iş kazalarında yaşamını kaybeden tüm emekçileri saygıyla anıyor yakınlarına ve halkımıza bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

İKİZDERE’DEKİ DOĞA KATLİAMI DURDURULSUN!

Rize`nin İkizdere İlçesi İşkencedere mevkisinde ormanlık alan içinde açılmak istenen taş ocağına karşı TMMOB ve bağlı odalarının başkanları tarafından 12 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilen ortak basın açıklaması ile doğa katliamının ve insanlık suçunun durdurulması çağrısı yapıldı.

SOMA FACİASINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

13 Mayıs 2014 tarihinde aralarında 5 maden mühendisinin de yer aldığı 301 maden emekçisini, alınmayan önlemler sonucu meydana gelen faciada kaybettik. Çalışma arkadaşlarımızın acılarını bugün halen yüreğimizde hissediyor ve ölümlerinin 7. yılında onları saygıyla anıyoruz.