TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BASIN AÇIKLAMALARI

 
Toplam 639 adet.
 

KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİSLER VE EMEKLİ MAAŞLARINA %25 ARTIŞ KABUL EDİLEMEZ, GERÇEK ENFLASYON ORANINDA ARTIŞ YAPILMALIDIR.

Bilindiği gibi yaşanan ekonomik kriz büyük bir yoksullaşma sürecine neden olmuş, bu yoksullaşma tüm ücretli kesimleri olduğu gibi maden mühendislerini de derinden etkilemiştir. 2023 yılı “Yeniden Değerleme Oranı” %122,93, resmi enflasyon verileri TÜİK tarafından Kasım ayı itibarıyla yıllı %84,39, yıl sonu itibarıyla %64,27 olarak açıklanmışken, kamuda çalışan ve emekli meslektaşlarımıza %25 oranında artış yapılmıştır.

KAMUDA MADEN MÜHENDİSİNE YETERLİ ve GEREKLİ SAYIDA KADRO AÇILMALIDIR!

Toplumda oluşturulan genel kanının aksine, Türkiye’de kamu istihdamının toplam istihdam içindeki payı oldukça azdır; örneğin kamu istihdamı açısından OECD ülke ortalaması %17,91 iken Türkiye’de bu oran %13,06’dır. Kamu çalışanlarının ağırlıklı olarak öğretmen, kolluk kuvveti ve din görevlisi vb. olarak istihdam edildiği düşünüldüğünde,  bu düşük kamusal istihdam içerisinde mühendislerin ve tabi maden mühendislerinin oranı da oldukça düşük kalmaktadır.

ODAMIZIN 68. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNDE ODA ASGARİ ÜCRETİNDEN VAZGEÇMİYORUZ.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası 68 yıl önce 20 Aralık 1954 yılında TMMOB’a bağlı ilk 11 odadan biri olarak kurulmuştur. Kuruluşundan bu itibaren mesleki alanda yaptığı kongre, sempozyum, seminer ve çalıştaylarla, hazırladığı raporlar ve görüşlerle, meslek içi eğitimleriyle, kadın üye ve öğrenci üye çalışmalarıyla, meslektaşlarımızın özlük hakları ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarla her alanda üyesine dokunmuş, madenciliğin bütün alanlarında görüşlerini ifade etmiş, meslektaşın sorunlarının ülkenin sorunlarından ayrılamayacağı bilinciyle halkı ilgilendiren tüm konularda tavır almıştır.

YARGI YOLUYLA SİYASETE YAPILAN MÜDAHALELERDEN VAZGEÇİLMELİ,İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDA VERİLEN HAPİS CEZASI İPTAL EDİLMELİDİR.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, iptal edilen İstanbul yerel seçimlerinin ardından YSK üyelerine "ahmak" dediği gerekçesiyle yargılandığı davada karar duruşması sonuçlanmıştır. Mahkeme, İmamoğlu`na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası kararı vermiştir. Kararın Yargıtay tarafından onanması halinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu siyasi yasaklı durumuna gelecektir.

TBMM ve YASALAR SEÇİM MALZEMESİ OLARAK KULLANILAMAZ! KAMU KAYNAKLARI YANDAŞA PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ! TORBA YASA TEKLİFİ DERHAL GERİ ÇEKİLMELİDİR!

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Düzce Milletvekili Fatih Çakır ve 28 milletvekilinin imzası ile 10 Aralık 2022 tarihinde “Torba Kanun” şeklinde 14 madde olarak TBMM’ne sunulmuştur.

CEMAAT VE AİLE DESTEKLİ SİSTEMATİK İSTİMARIN KARŞISINDAYIZ!

Birgün gazetesi yazarı Timur Soykan’ın haberiyle ortaya çıkan İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı`nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel`in kızının, ailesi tarafından 6 yaşında iken 29 yaşındaki cemaat müridi ile imam nikahı yoluyla “evlendirilmesi”ni dehşetle karşılıyoruz.

TÜM MADEN EMEKÇİLERİNİN 4 ARALIK MADENCİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Santa Barbara’nın biz madencilere armağan ettiği ve bir gelenek haline gelen “4 Aralık Dünya Madenciler Günümüzü” tüm içtenliğimizle kutluyoruz.

BASINA VE KAMUOYUNA

14 Ekim 2022 tarihinde Bartın ili, Amasra ilçesi, Türkiye Taş Kömürü (TTK), Amasra Taşkömürü İşletmesi Müessesine (ATİM) ait ocakta grizu patlaması yaşanmış, 42 madenci vefat etmiş, 10 madenci de yaralanmıştı. Facia sonrası söz konusu Müessese’ye geçici görevlendirme ile Müdür seviyesinde atama yapılmış ve işlerin yürütümü sağlanmıştır.

SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ.

Bir kez daha tüm kesimlere sesleniyoruz ki; kadınların yaşam hakkına kimsenin direkt ya da dolaylı olarak el uzatmaya hakkı yoktur! Şiddetin her türünü lanetliyor ve insanlık suçu olduğunu bıkmadan, yılmadan haykırıyoruz.

42 MADENCİNİN ACISI DİNMEMİŞKEN;RÖDOVANS UYGULAMASI VE DENETİM EKSİKLERİ YENİ FACİALARA KAPI AÇIYOR!

Amasra’da yaşanan 42 maden emekçisinin hayatını kaybettiği, 10 maden emekçisinin tedavisinin devam ettigi maden faciasından tam 22 gün sonra, 6 Kasım 2022 tarihinde Zonguldak Kilimli ilçesinde ki özel bir maden ocağından bir kaza haberi daha geldi. Henüz sebebi açıklanmayan bir patlama sonucu 4 maden emekçisinin yaralandığı ve hastanelere gönderildiği öğrenilmiştir. Halkımıza geçmiş olsun diyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

AMASRA FACİASININ SORUMLUSU TTK YÖNETİMİ ve SİYASİ İKTİDARDIR!

14 Ekim 2022 tarihinde Amasra/Bartın da yaşanan facianın ardından oluşturulan bilirkişi heyeti ilk incelemelerini tamamlayarak hazırladıkları “Bilirkişi İncelemesi Raporu”nu 31.10.2022 tarihinde Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etmişlerdir. Raporun teslimi sonrasında 24 sanıktan 8’i tutuklanmıştır.

TTK ve İLGİLİ DİĞER KAMU KURUMLARI AMASRA FACİASI İLE İLGİLİ TALEP ETTİĞİMİZ BELGE VE BİLGİLERİ PAYLAŞMALIDIR.

14 Ekim 2022 tarihinde Amasra’da yaşanan faciada 41 maden emekçisi yaşamını yitirmiş,11 maden emekçisi de yaralanarak tedavi altına alınmıştı. Facia sonrası kamu yetkilileri tarafından konunun aydınlatılacağı ve sorumluların belirlenerek gereken cezanın verileceği açıklanmıştı.Bu süreçte Odamız,facia ile ilgili gelişmelere doğrudan müdahil olmuş,kamuoyuna konunun takipçisi olacağının sözünü vermiştir.

YİNE AYNI SENARYO! BİRLİĞİMİZİN SİYASAL İKTİDAR TARAFINDAN HEDEF GÖSTERİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ`ın "TTB ve TMMOB yasalarının değiştirilmesine yönelik hazırlık yapıldığı" doğrultusundaki beyanlarına dair TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 27 Ekim 2022 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirildi.

AMASRA TAŞKÖMÜRÜ İŞLETMESİ MÜESSESİNDE YAŞANAN FACİAYA DAİR BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) ait Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesinde (TİM) 14 Ekim 2022’de 16.00-00.00 vardiyasında saat 18.15 sıralarında meydana gelen grizu patlamasında resmi açıklamalara göre 41 maden emekçisi hayatını kaybederken 5’inin durumu ağır olmak üzere 11’i yaralanmıştır. Yaralılara acil şifalar diler, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve camiamıza başsağlığı dileriz.

TTK AMASRA MÜESSESESİNDE MEYDANA GELEN KAZA İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

41 MADEN EMEKÇİSİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ FACİA İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

10 EKİM`İ UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

10 Ekim 2015’de 103 yurttaşımızın öldüğü,yüzlerce yurttaşımızın yaralandığı katliamın üzerinden 7 yıl geçti.

DEZENFORMASYONLA MÜCADELE` ADI ALTINDA `SANSÜR`E HAYIR!

İktidar partisi tarafından meclise sunulması planlanan ve sosyal medya paylaşımlarına büyük cezalar öngören "Sansür Yasası"na ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 4 Ekim 2022 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

MÜHENDİSLER AĞLAMIYOR, KAMUDA ATAMA İSTİYOR!

12 Eylül 2022 tarihinde bazı haber sitelerinde atanamayan öğretmenlerden bir grup temsilcinin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile görüştükleri haberlerine yer verildi. Haberde yer alan bir başlık ise meslektaşlarımızı da ilgilendirmektedir. Görüşmeye katılanlardan ismini vermeyen bir öğretmen, Bakan Özer’in katılımcılara çok fazla konuşma hakkı tanımadığını, bir katılımcının ağlaması üzerine ise “Mühendisler de atanamıyor, ama böyle ağlamıyor” diye yanıt verdiğini öne sürdü.

KAMUDA KADRO AÇILMAMASI VE İŞSİZLİK ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİDİR MESLEKTAŞLARIMIZIN BOYNUNU EĞDİRMEMEK İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ!

Atanmadığı için gözyaşlarını tutamayan bir öğretmene “Mühendisler de atanamıyor ama böyle ağlamıyor” cevabını veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in sözlerine ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 13 Eylül 2022 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

12 EYLÜL ASKERİ FAŞİST DARBESİNİN ÜZERİNDEN 42 YIL GEÇTİ.

12 Eylül askeri faşist darbesinin üzerinden 42 yıl geçti. Her darbe, bir önceki darbeden güç almakta, bir sonraki darbeye zemin hazırlamaktadır. Her darbe ve darbe girişimi sonrasında demokratik normlardan daha da uzaklaşılmakta, insanlarımız başta işkence olmak üzere büyük acılar çekmekte, zulüm görmekte, güdümlü yargılamalarla haksız cezalara çarptırılmakta, işlerinden, yaşamlarından olmaktadır.

DAHA GEÇ OLMADAN BARIŞA ŞANS VERELİM.

Bugün 1 Eylül “Dünya Barış Günü”. 1 Eylül 1939 yılında Almanya’nın Polonya’yı işgal ederek 6 yıl sürecek olan 2. Paylaşım Savaşını başlattığı gündür. Bu savaşta 25 milyon asker, 45 milyon sivil olmak üzere 60 milyon insanın ölmüş, açlık ve sefaletin en üst boyutlara çıkmıştır.

ÖSYM SKANDALI İKTİDARIN ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜNÜN GÖSTERGESİDİR.

Geçtiğimiz pazar günü yapılan KPSS Genel Kültür Genel Yetenek Sınavı’nın ardından, çeşitli sosyal medya platformları ve haber portallarında, sınavda çıkan bazı soruların, özel bir yayınevinin deneme sınavı kitapçıklarında çıkan kimi sorularla benzerlikler gösterdiği hatta aynı sorular olduğu iddiaları paylaşıldı. Ardından da, adı geçen özel yayınevinin cemaat ve tarikat tarzı yapılanmalarla ilişkili olduğu iddiaları gündeme geldi.

CEM EVLERİNE SALDIRININ SİYASİ ARKA PLANI AYDINLATILMALIDIR.

30 Temmuz 2022 Cumartesi günü Ankara’da cem evlerine saldırı yapılmış,1 gün sonra saldırganın yakalandığı açıklanmıştır.12 Eylül öncesinde karanlık güçler tarafından planlanıp uygulanan bu tür saldırıların yarattığı kaos ve bu kaos sonucunda yapılan 12 Eylül askeri darbesi toplumsal hafızamızda tazeliğini korumaktadır.

EYNEZ KÖMÜR OCAKLARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ DURDURULMALI,SOMALI MADEN İŞÇİLERİNİN HAKLI TALEPLERİ KABUL EDİLMELİDİR.

Ruhsat hakları Türkiye Kömür İşletmesi Kurumuna (TKİ) ait olan, Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan Eynez kömür ocağının işletme yetkisinin,üstü örtülü bir özelleştirme yöntemiyle Yeni Anadolu Madencilik ve Teknoloji A.Ş’ye devredilmek istenmesi üzerine maden işçileri 21 Temmuz Perşembe günü Ankara’ya yürüyüşe geçmiştir.

SOMA MADEN İŞÇİLERİYLE HAKLI MÜCADELELERİNDE DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ!

Ruhsat hukuku Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumuna ait olan Soma-Eynez açık ocağının rödövans ve taşeronlaşma yöntemiyle gizli olarak özelleştirilmesi çalışmalarına karşı işçiler iş bırakma eylemlerine devam etmektedirler.

İKTİDAR ENERJİ İHTİYACININ KARŞILANMASINDA ÜLKEYİ DIŞA BAĞIMLI HALE GETİREN PİYASACI VE PLANSIZ POLİTİKALARINDAN VAZGEÇMELİ, ACİL ÖNLEMLERİ VAKİT KAYBETMEDEN ALMALIDIR!!

Enerji üretimi için gerekli birincil kaynaklara ulaşmada uygulanan özelleştirme, taşeronlaştırma, rödovans, ruhsat devri, ruhsatların bölünmesi ve yap-işlet modeli gibi liberal politikalar, enerji tedarikinde ülkemizi dışa bağımlı hale getirmiştir.

BAŞTA SİVAS KATLİAMI OLMAK ÜZERE,KARANLIK GÜÇLERİN DÜZENLEDİĞİ TÜM KATLİAMLARI KINIYORUZ.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta aralarında yazar, şair, düşünür ve sanatçıların bulunduğu 33 aydının yakılarak katledilişinin bugün 29. Yıl dönümü.O gün, geleneksel olarak düzenlenen kültürel etkinlikler için bir araya gelen binlerce insanın arasında bulunan 33 aydın, mülki amirin ve kolluk güçlerinin gözü önünde canlı canlı yakılarak öldürüldü.

İLİÇ KAZASI BİR İLK DEĞİLDİR, SON DA OLMAYACAKTIR.

Erzincan ili, İliç ilçesi, Çöpler köyü mevkiinde özel bir şirket tarafından işletilen polimetal (altın) madeni işletmesinde, 21.06.2022 Salı günü gecesi siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru hattında oluşan yırtılma nedeniyle yaklaşık 20m3 siyanürlü solüsyon çevreye yayılmıştır.

ÇEVRE MÜCADELESİ YAŞAM MÜCADELESİDİR!

5 Haziran Dünya Çevre Günü`nde TMMOB tarafından yapılan basın açıklaması

SOMA FACİASININ GERÇEK SORUMLULARI YARGILANMALIDIR

Soma’da hayatını kaybeden meslektaşlarımızı ve maden emekçilerini bir kez daha saygıyla anıyor, başta yakınları olmak üzere tüm camiamıza başsağlığı diliyoruz.

BU ÜLKENİN HARCINDA MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ EMEĞİ VAR EK GÖSTERGE HAKKIMIZ!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde sürdürülen "Ek Gösterge Komisyonu"nun üçüncü toplantısı öncesinde TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 9 Mayıs 2022 tarihinde bir basın açıklaması yapılarak kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergelerinin yükseltilmesi ve insanca yaşanacak bir ücret talebimiz bir kez daha dile getirildi.

“İŞÇİLERİN, EMEKÇİLERİN ULUSLARARASI BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNܔ 1 MAYIS KUTLU OLSUN!

133. yılını kutladığımız 1 Mayıs, tıpkı mücadelenin başladığı gün gibi; tüm dünyada işçiler, emekçiler, ezilenler, ötekileştirilmiş olanlar, yani halkın birçok kesimi sokaklara çıkmakta, mitingler, gösteriler, şenlikler düzenlemekte, böylece siyasal, ekonomik ve sosyal taleplerini dile getirerek, bu taleplerin takipçisi olmaktadır.

TMMOB`YE BAĞLI ODALAR: UNUTULMAZ GEZİ’Yİ SELAMLIYORUZ HİÇBİR HUKUK DIŞI KARAR GEZİ DİRENİŞİNİN MEŞRUİYETİNİ GÖLGELEYEMEZ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği`ne bağlı Odalar, Gezi Davası`nın karar duruşması üzerine 26 Nisan 2022 tarihinde "Unutulmaz Gezi’yi Selamlıyoruz. Hiçbir Hukuk Dışı Karar Gezi Direnişinin Meşruiyetini Gölgeleyemez” başlıklı bir açıklama gerçekleştirdi.

MADEN SAHALARININ İHALELERİNDE KAMU ÇIKARLARI GÖZETİLMELİ FİRMA ESALI İHALE ŞARTNAMESİ İPTAL EDİLMELİDİR.

3213 Sayılı Maden Kanunu’nun 30. Maddesi uyarınca, Elazığ ve Adıyaman illeri dahilinde bulunan er:3419460 sayılı IV. Grup maden sahasının uç ürün ve yan uç ürün üretimine yönelik tesis şartlı ihale ilanında kimi firmaların gözettiği kanısı uyandıran hükümler yer almaktadır. Bu tür hedefi belli ihaleler mülkiyeti halk adına devletin hüküm ve tasarrufunda bulunan, bu nedenle yüksek kamu çıkarlarının gözetilmesi gereken ihalelerde, kamu çıkarlarının  göz ardı edildiğine dair kanılar oluşmasına neden olmaktadır.

KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK!!

Onurumuza, haklarımıza, bedenimize, kimliğimize sahip çıkıyor, tüm kadınlarla birlikte omuz omuza durmaya ve mücadeleye devam ediyoruz. Yaşasın 8 Mart,  Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz! İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!

30187 SAYILI MADEN YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN “ZEYTİNLİK” DEĞİŞİKLİĞİ GERİ ÇEKİLMELİDİR.

01.03.2022 tarih ve 31765 sayılı Resmî Gazete ’de Maden Yönetmeliğinde değişikliğe gidilerek Yönetmeliğin 115. Maddesine özetle elektrik ihtiyacına yönelik yapılacak madencilik faaliyetlerinde arazinin zeytinlik olması durumunda faaliyete izin verilmesi hükmü eklenmiştir. Bu değişikliğin uygulanması durumunda zeytinlik alanlarının tahribatının önü açılabilecektir.

3 MART KOZLU MADEN FACİASINI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

3 Mart 1992’de Zonguldak Kozlu’da TTK’ye ait taş kömürü ocağında yaşanan ve 263 maden emekçisini kaybettiğimiz grizu patlamasının yarattığı kor hala yüreklerimizde.

EMPERYALİST İŞGAL VE SAVAŞA HAYIR

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak bölge halklarına acı ve ölümden başka bir şey getirmeyecek olan bu emperyalist savaşa hayır diyoruz. İktidarı  bu savaşta taraf olmamaya ve bölgede barışı sağlayacak adımlar atmaya, tüm halkımızı barışa sahip çıkmaya çağırıyoruz.

MAPEG,DİCLE VADİSİ`NDEKİ  MADENLERİN VE  YERALTI KAYNAKLARININ İŞLETİLMESİNDE, KAMU YARARINI VE BÖLGESEL KALKINMAYI GÖZ ARDI EDEN UYGULAMALARINDAN VAZGEÇMELİDİR.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak yeraltı kaynaklarının, halkın ve ülke ekonomisinin menfaatleri doğrultusunda değerlendirilmesi için uygun olmayan bir şekilde başlatılan ihale sürecinin durdurulması noktasında yetkilileri uyarıyoruz. Madencilik açısından gerekli  ön çalışmalar yapılmalı ve en uygun yöntem belirlendikten sonra işletmecilik faaliyetleri planlanmalıdır.

KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ “EK GÖSTERGELERİ”NİN YÜKSELTİLMESİ ŞART!

Kamu çalışanlarının ek göstergelerine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı başkanlığında düzenlenen Ek Gösterge Komisyonunun ilk toplantısı üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının talepleri hakkında basın açıklaması yapıldı.

10 ŞUBAT 2011 ELBİSTAN ÇÖLOLAR MADEN FACİASI’NIN YIL DÖNÜMÜNDE YİTİRDİĞİMİZ MADEN EMEKÇİLERİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ!!

11 yıl önce bugün, 10 Şubat 2011 tarihinde, Türkiye kömür madenciliğinde kara bir gün daha yaşandı.

GENÇ ÜYEMİZ HALİM KILINǒI İŞ KAZASINDA YİTİRDİK.

Bursa ili, Harmancık ilçesinde özel bir firmaya ait yeraltı krom ocağında 24 Ocak 2022 Pazartesi günü yapılan patlatma sonrası meydana gelen göçükte, vardiya sorumlusu maden mühendisi üyemiz Halim KILINÇ göçük altında kalarak yaşamını yitirmiştir.

AKP`NİN ENERJİ POLİTİKALARINDA KRİZ DERİNLEŞİYOR.

İKTİDAR ARZ GÜVENLİĞİ BULUNMAYAN, DIŞA BAĞIMLI  VE PİYASACI ENERJİ POLİTİKALARINDAN VAZGEÇMELİ, KAMUCU BİR ANLAYIŞLA SANAYİNİN VE HALKIN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILAYACAK ÖNLEMLERİ ACİLEN ALMALIDIR.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA YAPILAN DÜŞÜK ARTIŞ KABUL EDİLEMEZ.

Bilindiği gibi üyelerimizin ezici çoğunluğu ücretli veya maaşlı çalışmakta, birçok üyemiz emekli geliri ile yaşamını sürdürmektedir. Memur ve emekli maaşları ile asgari ücret, bir ülkede genel gelir seviyesinin göstergesi olmakta, diğer ücretler bu seviyeye bağıntılı olarak düzenlenmektedir. Uzun yıllar enflasyon farkı ile ücret ve maaşların genel düzeyini koruduğunu iddia eden İktidar, uzun zamandır verilerle oynayarak toplumumuzu top yekün bir sefalet sürecinin içine çekmektedir.

TARİKAT VE CEMAAT YURTLARI KAPATILMALI, SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI İÇERİSİNDE ÖĞRENCİLERİN YURT SORUNLARINI ÇÖZECEK ÖNLEMLER ACİLEN ALINMALIDIR!

Geçtiğimiz günlerde Antalya’da tarikat yurdunda bir öğrencinin başının kesilerek öldürülmesinin ardından bir cemaatin yurdunda kalan Enes Kara’nın intiharı ile birlikte tarikat ve cemaat yurtları sorunu bir kere daha gündeme gelmiştir. Enes Kara’nın bıraktığı nottan da anlaşılmaktadır ki birçok öğrenci imkansızlıklar, aile baskısı gibi nedenlerle cemaat ve tarikat yurtlarında kalmaya mahkum edilmektedir.

MADENCİLER UNUTMAZ!

Bundan 6 sene önce Soma’da yaşanan katliam sonrası, katliamı protesto eden madencilerden Erdal Kocabıyık`ı tekmeleyen dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel Frankfurt Başkonsolosluğu`na Ticaret Ataşesi olarak atandı.

TMMOB VE BAĞLI ODALARININ ELEKTRİK, DOĞALGAZ VE PETROL ÜRÜNLERİNE YAPILAN YÜKSEK ORANLI ZAMLARLA İLGİLİ ORTAK RAPORU

Özel elektrik şirketlerinin kazançlarını artırmak için yapılan fahiş zamlara, yükselen doğalgaz fiyatlarına, benzin, motorin, otogaz fiyatlarındaki sürekli artışlara, bütün mal ve hizmet fiyatlarının daha da artacak olmasına, hayat pahalılığının çekilmez hale gelmesine, ödenemeyecek faturalar nedeniyle elektriği, gazı, suyu kesilecek milyonlarca yurttaşı soğuk ve karanlık günlere mahkum edecek politikalara itiraz ettiğimiz için bu açıklamayı yapıyoruz.

KURULUŞUMUZUN 67. YILINDA “EMEĞİMİZE MESLEĞİMİZE HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ” MADEN VE CEVHER HAZIRLAMA MÜHENDİSLERİNİN ÜCRET VE ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİDİR.

Bugün, 20 Aralık Pazartesi. Odamızın kuruluşunun 67. Yıl dönümü. Odamız bu 67 yıllık süre içerisinde, üyelerinden aldığı güçle mesleki ve toplumsal görevlerini kesintisiz devam ettirmeye çalışmış, her platformda maden ve cevher hazırlama mühendislerinin yaşadığı sorunları dile getirerek çözüm önerileri geliştirmiş, bu çözüm önerilerin yaşama geçirilmesi için var gücüyle çalışmıştır. Odamız, bundan sonra da üzerine düşen sorumlulukları aksatmaksızın yerine getirmek için elinden geleni yapacak, siz değerli üyelerimizin katkılarıyla bunu başaracaktır.

İZMİR İLİ KINIK İLÇESİNDE YAŞANAN İŞ KAZASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

18.12.2021 tarihinde İzmir İli Kınık İlçesinde bulunan yeraltı kömür ocağında meydana gelen ve 45 maden emekçisinin yaralanması ile sonuçlanan iş kazası ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNܔMÜZ KUTLU OLSUN

Bu yıl, yüz yıllık bir gelenek olan “4 Aralık Madenciler Günü”nün Odamız öncülüğünde kutlanmasının 61. Yılı.