TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BASIN AÇIKLAMALARI

 
Toplam 565 adet.
 

MESLEKİ YETERLİLİK SİSTEMİ VE BELGELENDİRME İŞLEMLERİ KONUSUNDA HATALI UYGULAMALARA İZİN VERİLMEMELİDİR. (YENİ)

Mesleki Yeterlilik Sistemi; ulusal meslek standartlarının ve ulusal yeterliliklerin geliştirilmesi ve bu çerçevede belirlenen standartlar/yeterlilikler kapsamında, ülkemiz çalışanlarını uluslararası akreditasyon kuralları uyarınca şeffaf ve güvenilir şekilde belgelendirilmesini hedeflemektedir.

TMMOB ANKARA İKK: "KENTİN HAFIZASI YERİNDE KORUNMALIDIR-CEBECİ İNÖNÜ STADYUMU MİLLET BAHÇESİ OLMASIN"

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası tarafından 31 Mayıs 2021 tarihinde Cebeci İnönü Stadyumu önünde "Kentin Hafızası Yerinde Korunmalıdır-Cebeci İnönü Stadyumu Millet Bahçesi Olmasın" başlıklı ortak bir basın açıklaması yapıldı.

11. YILINDA KARADON FACİASINDA HAYATINI KAYBEDEN MADEN EMEKÇİLERİNİ UNUTMADIK,UNUTTURMAYACAĞIZ

17 Mayıs 2010 tarihinde Zonguldak/Karadon`da gerçekleşen faciada aralarında 2 maden mühendisinin de bulunduğu 30 maden emekçisi grizu patlaması nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Bu facianın ardından ülkemizin dört bir yanında yaşanan facialar maalesef ki yaşanan ölümlerin devam edeceğinin en önemli göstergesidir. Karadon faciasında hayatını kaybeden maden emekçilerinin nezdinde iş kazalarında yaşamını kaybeden tüm emekçileri saygıyla anıyor yakınlarına ve halkımıza bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

İKİZDERE’DEKİ DOĞA KATLİAMI DURDURULSUN!

Rize`nin İkizdere İlçesi İşkencedere mevkisinde ormanlık alan içinde açılmak istenen taş ocağına karşı TMMOB ve bağlı odalarının başkanları tarafından 12 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilen ortak basın açıklaması ile doğa katliamının ve insanlık suçunun durdurulması çağrısı yapıldı.

SOMA FACİASINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

13 Mayıs 2014 tarihinde aralarında 5 maden mühendisinin de yer aldığı 301 maden emekçisini, alınmayan önlemler sonucu meydana gelen faciada kaybettik. Çalışma arkadaşlarımızın acılarını bugün halen yüreğimizde hissediyor ve ölümlerinin 7. yılında onları saygıyla anıyoruz.

RANT İÇİN TALANA SON VERİLSİN İŞKENCEDERE VADİSİ KORUMA ALTINA ALINSIN

Ulaştırma Bakanlığı tarafından projelendirilerek inşa edilmek üzere ihale edilen İyidere Lojistik Merkezi ve Liman Tesislerinin deniz dolgusunda kullanılacak taşların çıkarılması için alelacele faaliyete geçirilmesi planlanan taş ocağına karşı yöre halkı direniş göstermiş ve taş ocağının yaşam alanlarına zarar vereceğini belirtmişlerdir. Yöre halkının tüm itirazlarına ve direnişine rağmen siyasi iktidar ve firma bölgede tartışmaya konu taş ocağının işletmeye alınması yönünde ısrarcı bir tavır sergilemektedir.

“GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASI KANUNU” FARKLI DÜŞÜNENLERİ, BİAT ETMEYENLERİ DIŞLAYAN ANTİ DEMOKRATİK BİR DÜZENLEMEDİR.

Mart ayında meclise gelen ve reddedilen “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu” geçtiğimiz günlerde yeniden meclisin gündemine getirilmiş ve 4 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunda ilk kez ve yeniden memurluğa atanacaklar için uygulanacak olan “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması”nın Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı ve mülki idari amirliklerinin koordineli çalışması ile gerçekleştirileceği belirtilmiştir.

TÜM ÜYELERİMİZİN BAHARA MERHABA DENİLEN VE “YENİGÜN” ANLAMINA GELEN NEVROZ BAYRAMINI KUTLUYORUZ

21 Mart Nevroz Bayramının işsizliğin azalacağı, refah düzeyimizin yükseleceği, demokratik değerlerin egemen olacağı, evrensel hukukun, barış ve kardeşliğin yaşanacağı yeni bir sürecin başlangıcı olmasını diliyor, halkımızın Nevroz Bayramını kutluyoruz.

MESLEKTAŞIMIZ CANAN TOSUN’A YÖNELİK PATRON ŞİDDETİNİ KINIYOR, İKTİDARIN KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNÜNÜ AÇAN HUKUK ANLAYIŞINI REDDEDİYORUZ.

Marmara Adası’nda bir mermer ocağında çalışan İstanbul Şube kadın üyemiz Maden Mühendisi Canan TOSUN patronu tarafından darp edilerek şiddete maruz kalmıştır.

BASKILAR NE KADAR ARTARSA ARTSIN, ÖZGÜR VE DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE TALEBİMİZDEN VE BAŞIMIZI DİK TUTMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ!!

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük görevine antidemokratik, dayatmacı ve tepeden inmeci bir anlayışla Melih Bulu’nun atanması, toplumda yoğun tepkilere neden olmuş ve başta Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri olmak üzere toplumun birçok kesimi atamaya karşı en doğal demokratik hakları olan protesto ve gösteri haklarını kullanmışlardır. Süreçte, özgür ve özerk üniversite talebinde bulunan birçok öğrenci, kampüslere gözaltı araçları sokularak tutuklanmış ve öğrencilere uygulanan şiddet ve baskı her geçen gün daha da artarak bir hukuk devletinde görülmeyecek boyutlara ulaşmıştır.

MTA GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE HUKUKA AYKIRI KEYFİ UYGULAMALARIN GEREĞİ YAPILMALIDIR

Deneyim, birikim ve yeterlilik niteliklerinin bir toplamı olarak ifade edilebilecek olan liyakat kavramı, kamu kurum ve kuruluşlarının hukuka ve amacına uygun işleyişinin bir garantisidir. Gelişmiş hukuk devletlerinde işe girişten, genel müdürlük görevine kadar her kademede liyakat ilkelerine uyarak kamu işleyişinin düzenliliği sağlanır. Bu kriterlere uygun olmadan, yandaşlık ilişkileri içerisinde yapılan uygunsuz atamalar kamu kurum ve kuruluşlarını gerektiği gibi çalışmaktan alıkoyacağı gibi, sonradan görme amirlerin kural dışı uygulamaları bu kurum ve kuruluşları küçük düşürebilmektedir.  

KAYYUM REKTÖR İSTEMEYEN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK POLİS ŞİDDETİNİ KINIYORUZ. BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ VE ÖĞRENCİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR.

Üniversitelerimizin kayyum rektörlere değil, kendini benimseterek seçilmiş yöneticilere, akademik ve bilimsel özerkliğe, özgürlüğün yeşererek tüm topluma yayıldığı demokratik bir işleyişe ihtiyacı vardır. Bu sorumluluğu yerine getirmek yerine kayyum atayarak, polis şiddeti uygulayarak, öğrencileri göz altına alarak, akademisyenleri uzaklaştırarak üniversitelerin içini boşaltmak, yandaşlaştırmak ülkemizin geleceğini daha da karartmak anlamına gelmektedir.

SÖYLEDİK SÖYLEMEKLE KALMAYACAĞIZ HAYKIRIYORUZ HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ!... ÖLÜMLER SÜRÜYOR İKTİDAR SEYREDİYOR!...

Bugün günlerden 16 Ocak 2021 daha üç gün önce madencilik sektöründe ölümlerin devam ettiğini ve siyasi iktidarın sadece seyrettiğini belirten bir basın açıklaması yapmıştık ki sesimiz yetkililere ve sorumlulara ulaşmadan yeni bir ölüm haberi daha geldi.

ÖLÜMLER SÜRÜYOR İKTİDAR SEYREDİYOR

Madencilik sektörü, doğası gereği önemli riskler içeren ve bu nedenle bilgi, deneyim, uzmanlık ve sürekli denetim gerektiren dünyanın en tehlikeli iş koludur. Özellikle yeraltı kömür madenciliği, işçi sayısı başına düşen kaza ve ölüm sıralamasında bütün sektörlerin başında yer almaktadır.  Ancak sektörde yaşanan faciaların önlenmesi için geçen yıllara rağmen hala ne “Maden Kanunu”nda ne de “İş Güvenliği Kanunu”nda gerekli ve yeterli düzenlemeler yapılmamıştır. Ne yazık ki hazırladığı raporlarla kamuoyu önünde hak ettiği saygınlığa rağmen Odamızın görüşleri ısrarla dikkate alınmamaktadır.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI GÜNAH KEÇİSİ DEĞİLDİR

İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin birinci derecede o işyerinden kar elde eden işveren tarafının sorumluluğu olduğu, uzmanların birer yol gösterici olduğu anlayışına uygun olarak uzmanların işverenden bağımsız hale getirilmesi gerekmektedir. Kanunun merkezine yerleştirilmiş olan işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinin bugünkü haliyle işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarını iyileştiremeyeceği bilinmelidir.

TÜM ÖĞRENCİLERİN EŞİT İMKANLARDA ÖĞRENİMLERİNİ SÜRDÜRECEĞİ ÖZGÜR BİR ÜNİVERSİTE ORTAMI SAĞLANMALIDIR

Rektör atamalarıyla üniversiteleri siyasi parti teşkilatına dönüştürmeyi amaçlayan iktidar ve YÖK,uzaktan eğitimde ortaya çıkan eşitsizlikleri gidermeli,tüm öğrencilerin eşit imkanlarda öğrenimlerini sürdüreceği özgür bir üniversite ortamını sağlamalı,üniversite yönetimlerini kayyumlarla değil seçilmiş rektörler ile yürütmelidir.

KAYYUM REKTÖR ATAMALARINA SON VERİLMELİ REKTÖRLER SEÇİMLE BELİRLENMELİDİR

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak, geçmişten bu yana savunduğumuz ve savunmaya da devam edeceğimiz demokrasi kültürünün her alanda yerleşmesi için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz. Genel olarak kamusal yapılanmalarda, özel olarak üniversitelere rektör atamalarında demokratik yöntemlerin öne çıkartılmasına, atama ve yükselmelerde liyakat olgusunun benimsenmesine dikkat çekmek istiyoruz. Aksi durumda demokratik kültürden daha da uzaklaşılacağı gibi, ülke olarak kurumsal birikimlerin tüketildiği/tüketileceği açık bir gerçektir. Bu yönetim anlayışı altında Ülkemizin olması gereken gelişmiş çağdaş toplumlar arasında yerini alması mümkün olmayacaktır.

DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ ÜZERİNDEKİ BASKI VE SINIRLANDIRMA POLİTİKALARINA SON VERİLSİN!

TBMM Genel Kurulu`nda görüşmeleri devam eden ve içerdiği bazı maddelerle ülkemizdeki demokratik kitle örgütlerini iktidar vesayeti altına sokmayı amaçlayan “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi” hakkında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 26 Aralık 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

OHAL KOMİSYONU DERHAL KALDIRILMALI, HUKUKSUZ İHRAÇLAR GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİDİR

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu`nun görev süresinin Cumhurbaşkanı Kararıyla 1 yıl daha uzatılması hakkında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 25 Aralık 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

MESLEKTAŞLARIMIZIN HAKLARINI VE YETKİLERİNİ KORUYACAĞIZ!

Yürürlüğe giren “Yapı Malzemeleri ve Zemin Laboratuvarları Yönetmeliği” ve değiştirilen "Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliği" ile meslektaşlarımızı ve meslek örgütlerimizi yapı denetim süreçlerinden dışlanmak istenmesine karşı TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 18 Aralık 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

HALKIN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK, İŞSİZLİĞİ AZALTMAK İÇİN BÜTÇE! MADEN MÜHENDİSLERİNİN İSTİHDAMI ARTIRILMALIDIR

Maden mühendislerinin çalışma alanlarına ve çalışma yaşamlarına ait; işsizlik, istihdam, ücret, çalışma süreleri, zamanında ücret alamamaları ve yürürlükteki maden mevzuatından kaynaklı hak kayıpları salgın öncesinde de ağır bir biçimde yaşanmaktaydı. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinde, çok tehlikeli iş kolu kapsamında bulunan çalışma alanlarımızda zaten zor olan çalışma koşullarının daha da ağırlaşmasıyla birlikte, ücretsiz izin ve evden çalıştırma gibi istihdam uygulamaları soruna çare olamamıştır. Maden mühendisliği alanında var olan işsizlik bu süreçte daha da artmıştır.

MADENCİYE DEĞİL MAFYAYA BARİKAT

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Gününde kadın üyemiz emel TUNÇDEMİR’e ve diğer maden emekçilerine uygulanan bu şiddeti ve göz altına alınmalarını şiddetle kınıyoruz.

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ

Dominik Cumhuriyetinde üç kadın, üç kız kardeş, Patria, Minerva, Maria Mirabel. Bu kadınlar diktatörlüğe direndi, özgürlükleri için mücadele etti, bütün baskılara tehditlere, hapis cezalarına rağmen vazgeçmediler. Çünkü biliyorlardı ki hakları olan hayatı yaşamak için mücadeleden başka şansları yoktu. En zor şartlarda bile mücadeleden vazgeçmeden inançla yollarında yürümeye devam ettiler. Baskıcı diktatör o kadar korktu ki onlardan, o kadar korktu ki inançlarından en zayıf anlarında bir 25 Kasım günü ıssız bir yolda onları tecavüz ve işkenceler sonunda vahşice öldürüp arabalarıyla beraber kaza süsü vererek uçurumdan aşağı attı. Fakat herkes biliyordu ki bu bir kaza değil cinayetti. Mirabel kardeşlerin öldürülüp yok edildiğini zannetti ama günümüzde bile fikirleriyle, mücadeleleriyle hala dünyanın dört bir yanında yaşamaktalar ve yaşayacaktır da. Kaybolan zamanın içinde, onca kötülüğü yaşıyoruz ve asla unutmuyoruz. Bu bizi yıldırmıyor ve tam tersi öfkemizi arttırıyor, mücadelemizi büyütüyor.

İKTİDARIN MEŞRUİYETİ MAFYA LİDERLERİNİ HİMAYE ETMEKTEN DEĞİL,HUKUKA BAĞLILIKTAN KAYNAKLANIR

Devlet, toplumun bir arada barış içerisinde yaşaması için herkesin uyması zorunlu olan kuralları koyan, bu kuralları toplumsal ihtiyaçlar çerçevesinde güncelleyen ve denetleyen, uymayanlara gerekli cezai yaptırımlar getiren egemen bir siyasal örgütlenmedir. Devletin bu yetkileri her şeyden önce koyduğu kurallara kendisinin uyması, hukuka ve yasalara bağlı kalması ile mümkündür. Ne yazık ki mevcut iktidar her geçen gün bu yaklaşımdan uzaklaşmakta, yönetememe krizi nedeniyle mafyatik yapılardan medet umar hale gelmekte, çete liderlerinin hamiliğine soyunmaktadır.

TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKİN!

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda ele alınması beklenmektedir. Sermayenin talepleri doğrultusunda hazırlanan ve kamu yararına aykırı düzenlemeler içeren kanun teklifinin Meclis’te aynen kabul edilmesi, ülkemiz ve geleceğimiz açısından birçok sakıncaya yol açabilecektir.

ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU MÜHENDİS İSTİHDAMINDA YETERLİ KONTENJANI AYIRMALIDIR

ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU MADEN MÜHENDİSLİĞİNİ ENERJİ HAMMADDELERİNİN ÜRETİMİNDE VE ZENGİNLEŞTİRİLMESİNDE ÖNEMLİ BİR MESLEK DİSİPLİNİ OLARAK GÖRMELİ VE MÜHENDİS İSTİHDAMINDA YETERLİ KONTENJANI AYIRMALIDIR

6. YILINDA ERMENEK`TE HAYATINI KAYBEDEN MADEN EMEKÇİLERİNİ SAYGI İLE ANIYORUZ. UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!

28 Ekim 2014 tarihinde Karaman İli Ermenek İlçesinde özel sektör tarafından rödovans usulüyle üretim yapılan bir yeraltı kömür ocağında meydana gelen facia sonucu 18 maden emekçisi sular altında kalarak hayatını kaybetmiştir.Hayatını kaybeden maden emekçilerini saygı ile anıyor yakınlarına tekrar başsağlığı diliyoruz.

İŞ MÜFETTİŞLERİNİ EVDEN ÇALIŞTIRILMASI KABUL EDİLEMEZ,BAKANLIK DENETİM GÖREVİNDEN KAÇAMAZ!

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından iş müfettişlerinin evden çalışmaya yönlendirilerek "evden denetim" uygulaması yapma girişimine ilişkin olarak 23 Ekim 2020 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

ERMENEK VE SOMALI MADEN İŞÇİLERİNİN HAKLI TALEPLERİ KARŞILANMALIDIR

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak, Ermenek ve Somalı işçilerin hak mücadelesini destekliyor, siyasi iradeyi hak mücadelesi engellemeye yönelik girişimlerden vaz geçmeye, firma yöneticilerini işçilerin haklı taleplerini derhal karşılamaya, yetkilileri sorunun çözümü için görev almaya çağırıyoruz.

"MADEN HOLDİNG": TÜRKİYE VARLIK FONU YANDAŞA KAYNAK AKTARMANIN YENİ YOLU

Türkiye Varlık Fonu’nun madencilik alanında hizmet verecek diyerek kurulduğunu ilan etmiş olduğu "Maden Holding"le asıl amaç, özelleştirme yöntemi ile aktarılacak kaynak kalmadığından kamu-özel sektör işbirliği ile yandaşa kaynak aktarmaktır.

KOP DAĞI TÜNELİ YERALTI KAZI İŞLEMLERİ SIRASINDA MEYDANA GELEN METAN PATLAMASI FACİAYA DÖNÜŞEBİLİRDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yapımı özel bir şirket tarafından gerçekleştirilen Trabzon - Aşkale Yolu Km:111+600 - 119+845.31 Kop Dağı Tünelli Geçişi Kesiminin Yapım İşi sırasında 25 Eylül 2020 tarihinde meydana gelen metan gazı patlaması sonucunda 1 işçimiz ölmüş 10 işçimiz ise ağır yaralanmıştır.

İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN UYGULANAN YÜKSEK TUTARLI HARÇ ÜCRETLERİ KABUL EDİLEMEZ

Eğitim anayasal ve evrensel bir haktır. Mevcut iktidarlar ve yöneticiler yurttaşlarının eğitim hakkına eşit ölçüde ulaşmasını sağlamakla yükümlüdürler. Paralı eğitim fırsat eşitliğini engelleyen unsurların başında gelmektedir. Eğitimin paralı hale getirilmesi eğitimi ticarethane, öğrencileri de müşteri olarak gören anlayışın somut bir göstergesidir.

SALGIN YAYILIYOR, KRİZ DERİNLEŞİYOR, SORUNLARIMIZ BÜYÜYOR 19 EYLÜL TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN!

19 Eylül 1979 tarihinde TMMOB tarafından gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin 41. Yılında, TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü nedeniyle, Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

12 EYLÜL 1980 ASKERİ DARBESİ KARANLIĞIN ADIDIR

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi karanlığın adıdır. Darbenin 40. yılında tüm darbeleri ve darbe girişimlerini kınıyoruz. Tek çare evrensel insan haklarına dayalı demokratik bir düzendir.

Covid-19’DAN ÖLEMEYENLER AÇLIKTAN MI ÖLMELİ? ERMENEKLİ MADEN EMEKÇİLERİNİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ. SİYASİ İKTİDARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ.

Karaman İli Ermenek İlçesinde bulunan yeraltı kömür işletmesinde maden emekçileri 13 aydır maaş alamamaktadır. Salgın koşullarında çalıştırılmaması gereken maden emekçileri hem çalıştırılmış hem de açlığa mahkûm edilmişlerdir.

PLANSIZ PROGRAMSIZ BELİRLENEN KONTENJANLARIN SONUCUNDA TABELADAN İBARET BÖLÜMLER ve İŞSİZLER ORDUSUNA YENİ NEFERLER

Sanayiyi, üniversiteleri ve meslek odalarını sürece dahil etmeden, siyasi hesaplarla ve bilgisizce belirlenen kontenjanların, işsizler ordusuna yeni neferler kazandırmaktan ve tabeladan ibaret öğrencisiz bölümler yaratmaktan başka işe yaramayacağı açıktır.

BİLİMİ, TEKNİĞİ VE MESLEK ODALARINI YOKSAYAN BİR ANLAYIŞLA ÜLKEMİZ MADENCİLİĞİNİN YÖNETİMİ MÜMKÜN DEĞİLDİR

Yenilenemez doğal kaynağımız olan madenlerimizin etkin olarak aranıp en verimli biçimde çevresel değerlerimizi de gözetecek şekilde işletilerek ülkenin kalkınmasına, toplumsal refahın arttırılmasına hizmet eden; işçi sağlığı ve iş güvenliğini gözeten, bilimsel teknik esaslara uygun bir Maden Kanunu’nun ancak bu alanda faaliyet gösteren biz mühendis meslek odalarının katılımı ile mümkün olabileceğini vurguluyoruz.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR, BU ZİHNİYET ÖLDÜRÜR…

Erkek veya kadın olmak insanların kendi seçimi değildir ancak; erkeklerin kadınlara ve toplumda yok sayılan kimliklere yönelik taciz, tehdit, şiddet, hatta öldürmeye varan davranışları, kendileri dışındaki insanların haklarını gasp etmelerine hakları olduğu düşüncesi değiştirilmediği ve yasa uygulayıcılar tarafından gerekli cezalandırmalar yapılmadığı sürece benzer suçlar teşvik edilmeye devam edecektir.

İŞ KAZASI MI? İŞ CİNAYETİ Mİ?

17 Temmuz 2020 tarihinde TTK ARMUTÇUK TİM’de meydana gelen iş kazası ile ilgili basında çıkan haberlere cevaben BASIN VE KAMUOYUNA

BASIN AÇIKLAMASI

Kadın Çalışma Grubumuzun bileşeni olduğu Zonguldak Kadın Platformun`dan pandemi sürecindeki şiddete karşı basın açıklaması.

YAKIN TARİHİMİZDE KARA BİR LEKE: 2 TEMMUZ SİVAS KATLİAMI

Bugün 2 Temmuz, 35 yurttaşımızı yitirdiğimiz Sivas Katliamının 27. Yıl dönümü. Bugün vesilesiyle hiçbir yurttaşımızın cinsiyet, inanç, etnik ya da siyasal görüş farkı nedeniyle ötekileştirilmediği, öldürülmediği, katliama uğramadığı, eşit, özgür, mutlu ve kardeşçe yaşayacağı bir ülke özlemini dile getiriyor, 2 Temmuzu yaratanları, faillerini ve bunları aklayanları bir kez daha lanetliyoruz.

ANTİ DEMOKRATİK UYGULAMALARA ve BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

ZONGULDAK DEMOKRASİ PLATFORMU

BARO BAŞKANLARININ “SAVUNMA YÜRÜYÜŞÜNܔ DESTEKLİYORUZ!

Baro Başkanlarının farklı illerden Ankara’ya doğru başlattıkları “Savunma Yürüyor” eylemlerini desteklemek için TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 19 haziran 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

15-16 HAZİRAN MÜCADELE RUHU, YOLUMUZU AYDINLATIYOR . . .

15-16 HAZİRAN MÜCADELE RUHU, YOLUMUZU AYDINLATIYOR

DİSK-KESK-TMMOB-TTB: HUKUKSUZLUĞA ALIŞMAYACAĞIZ!

DİSK-KESK-TMMOB ve TTB, iktidarın son günlerde gerçekleştirdiği antidemokratik uygulamalara ilişkin  9 Haziran 2020 tarihinde ortak bir basın açıklaması yaptılar.

HER TÜRLÜ BASKIYA VE SİYASİ DİZAYN OPERASYONLARINA KARŞI MÜCADELEDE ODAMIZ VE TMMOB İLE OMUZ OMUZAYIZ. MÜCADELENİZ MÜCADELEMİZDİR.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genç Madenci Örgütlülüğü, Cumhurbaşkanı` nın talimatıyla TMMOB`ye ve diğer meslek birliklerine yönelik yasa değişikliği tartışmalarına ilişkin olarak basın açıklaması yaptı.

HALKIN İRADESİ BİR KEZ DAHA GASP EDİLDİ: ENİS BERBEROĞLU, LEYLA GÜVEN VE MUSA FARİSOĞLU TUTUKLANDI

Enis BERBEROĞLU, Leyla GÜVEN ve Musa FARİSOĞLU’nun millet vekilliklerinin düşürülerek tutuklanmaları yoluyla halkın iradesine yapılmış bulunan bu darbe uygulamasından derhal vazgeçilmeli, yurttaşlarımızın hak ettiği demokratik hukuk düzeni bir an önce tesis edilmelidir. 

MADEN MÜHENDİSLERİ OLARAK MESLEK ODAMIZA VE DEMOKRATİK BİRLİĞİMİZE SAHİP ÇIKIYOR, “TMMOB’YE DOKUNMA” DİYORUZ

İktidarın başta TMMOB ve bağlı odaları olmak üzere meslek odalarına yönelik anti-demokratik müdahale girişimine karşı beş şubemiz tarafından ortak bir basın açıklaması yapılmıştır.

HİÇBİR İKTİDARA BİAT ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ. ​​​​​​​İKTİDAR TMMOB’DAN ELİNİ ÇEKMELİDİR.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan`ın meslek örgütlerini hedef alan açıklamalarına ilişkin TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından 21 Mayıs 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.