ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

21 MAYIS 2018, PAZARTESİ
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» KİTAPLAR

Diğer Tüm Kitaplar

 

URANYUM TORYUM

 

NECATİ YILDIZ
 

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

80

 

230

Kuşkusuz insan yaşamında enerjinin vazgeçilmezliği tartışmasız bir gerçektir. Ancak üretileceği kaynak her zaman tartışma konusu olmuştur. Kömür havayı kirletmekte, hidrolik santraller doğanın dengesini bozmakta, doğalgaz dışa bağımlı, nükleer enerji tehlikeli, rüzgar santralleri göçmen kuşların göç yolları için tehlike oluşturmakta, her bölgede enerji için güneş ışınları yeteri olmayıp zaten bu gün için güneş enerjisi pahalı... O zaman...

Uranyum 1789`da M. H. Klaproth tarafından keşfedilmiş, sonrası bilim insanlarınca üzerinde çalışılmıştır. Bunlardan biri de Madam Curie olarak tanıdığımız Marie Curie`dir. Marie Curie veya doğum ismiyle Maria Salomea Skłodowska Polonya asıllı kimyager ve fizikçi bir bilim insanıdır. Madam Curie Nobel Fizik, Nobel Kimya ödülü sahibi ve radyoloji biliminin kurucusudur. Çalışmalarıyla bir çığır açan Curie, Nobel Ödülü`nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanıdır.

1934 yılında ölümü, aşırı dozda radyasyona maruz kalmasına bağlanmıştır. Bu yüzden ona "bilim için ölen kadın" adı verilmiştir. Bu gün tıp cihazlarındaki gelişmelerde Madam Curie`nin radyoaktivite üzerine yapmış olduğu çalışmaların katkılarını görmezlikten gelmek mümkün değildir.

Uranyumun diğer yanı, daha doğru bir ifadeyle "kirli yanı" silah olarak kullanılmasıdır. II.Dünya Savaşında 1942 yılında ABD`de New Mexico eyaletinde kurulu bulunan Los Alamos Scientific Laboratuvarı`nda atom fizikçisi Prof. Dr.J.R.Oppenheimer başkanlığında bir çalışma başlatılmıştır. "Manhattan Projesi" olarak isimlendirilen bu çalışmada yer alan 5700 bilim insanı U235 ve Pu239`den, 1945 yılında Hiroşima ve Nagazaki`ye atılan iki nükleer bomba üretmişlerdir. Binlerce insanın can verdiği bu olay "insanlığın en yüz karası olayı" olarak tarihe geçmiştir.

Uranyum için de dünyada ciddi bir savaş sürmektedir. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı sözde nükleer enerjinin barışçıl amaçlı kullanımı, askeri amaç için kullanılmasını engellemek amacıyla 1957 yılında kurulmuştur. İşin ilginç yanı bu örgütü oluşturan, söz sahibi birkaç ülke nükleer başlıklı silahlara sahip olmalarına karşın başkalarının nükleer silah üretmelerine müsaade etmemektedirler. Bu Ajans, başta uranyum olmak üzere nükleer hammaddelerin kullanımına yönelik faaliyetleri ambargo, baskı ve tecrit ile ekonomik uygulamalarla kontrol(!) altında tutmaktadırlar.

Maden Mühendisleri Odası olarak, her zaman barıştan, kardeşlikten yana, silaha, silahlanmaya, savaşlara karşı olduğumuzu, yoksulluğa, açlığa, eşitsizliğe, haksızlığa, adaletsizliğe karşı mücadele etmemiz gerektiğini bir kez daha sizlerle paylaşmakta fayda görüyoruz.

Uranyumun üçüncü yanı elektrik üretilmesinde kullanımıdır. Ülkemizde 2016 yılı itibarı ile kurulmuş nükleer santral mevcut değildir. Ancak Ak Kuyu`da nükleer santralin kurulması için Rusya ile anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşma metni TBMM`de kabul edilerek 6 Ekim 2010 gün ve 27721 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Diğer taraftan Sinop ve İğne Ada`ya da iki nükleer santral kurulması çalışmalarının sürdürüldüğü bilinmektedir.

Nükleer santral anlaşmalarının siyasi ve teknik olmak üzere biri birinden ayrılmaz iki boyutu ile tartışılması gerekmektedir. Nükleer santral kurulmasının "karşısında" ya da "tarafında" olmak, "neden", "nasıl", "niçin" gibi sorulara yanıt verebilmek, konunun siyasi boyutu ile teknik yanını yan yana koyabilmek konuyu bilmekle mümkündür.

Bu çalışmayla; uranyum ve toryumun santrallerde nükleer yakıt olarak kullanımı, istatistiki bilgiler, uranyum ve toryumun zenginleştirilmesi konularında meslektaşlarımızla bilgi paylaşımı amaçlanmıştır. Çalışmayı araştırıp derleyen Maden Yük. Mühendisi Necati Yıldız`a üyelerimiz adına Yönetim Kurulu olarak teşekkür ederiz.

Saygılarımızla;

Ayhan Yüksel

TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

U-T KAPAK (226 KB)

URANYUM TORYUM (5195 KB)

 

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Diğer Tüm Kitaplar

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.