ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

20 MAYIS 2018, PAZAR
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» KİTAPLAR

Diğer Tüm Kitaplar

 

NADİR TOPRAK ELEMENTLERİ

 

NECATİ YILDIZ
 

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

74

 

230

20.yüzyıldaki gelişmelerin üzerine kurulan yüzyılımızın teknolojisi baş döndürücü şekilde gelişmektedir. Oda büyüklüğündeki bilgisayarlar artık cebe sığabilmektedir. Manyeto çevirmeli telefonlarla kurul(amay)an iletişim, günümüzde, yıllar önce hayal bile edilemeyen görüntülü telefonlarla kurulmaktadır. 1950`li yıllarda kullanılan diyotlu radyolar artık antika olarak evleri süslemektedir. 70`li yıllarda çatılarda antenler döndürerek görüntüsü netleştirmeye çalışılan tek kanallı televizyonları unutmak hiç de kolay olmayacaktır. Günümüzde binek araçları daha konforlu, daha hızlı, daha güvenli ve daha ekonomik olarak kullanıma sunulmaktadır.

Teknolojinin hızlı gelişimi için insan zekası hammaddeyi hazırlamakta, işlemekte, gerekli olanları yan yana koyarak yeni ürünler üretmekte, ürettiklerini de insanların kullanımına sunmaktadırlar. Çoğu insanın duymadığı elementler de bu ürünlerin içinde bir şekilde yerini almaktadır.

Nadir toprak elementleri (NTE), insanların gereksinim duyduğu çoğu malzeme üretiminde kullanılan hammadde konumundadır. Cep telefonları, televizyonlar, kulaklıklar, cam ve seramik sanayi, metalürji, lazer üretimi, katalizör, hibrid araçlar, rüzgâr türbinleri, güneş enerji panelleri, MR makineleri, bilgisayar, elektronik devreler, bilgisayarlar, tamamında NTE`ler kullanılmaktadır. Aynı zamanda NTE`ler savunma sanayisi için üretilen malzemelerde de kullanımlarıyla stratejik hammadde durumundadırlar.

Kuşkusuz Maden Mühendisleri olarak bu elementlerin varlığı ve kullanımı bizleri doğrudan ilgilendirmektedir. Üretiminden kullanıma uygun hale getirilmesi sürecindeki işlemler mesleğimiz disiplini içinde değerlendirilmektedir.

Çin uzun yıllar kapalı bir ekonomi sürdürmüş, kendi içinde sanayi reformunu gerçekleştirmiştir. 1986 yılından sonra da yüksek teknolojiye ağırlık veren kalkınma planını uygulamaya koymuş, kararlı bir büyümeyle 1990`lı yıllardan sonra da dışa açılma sürecine girmiştir. Çin 2001 yılında da Dünya Ticaret Örgütüne üye olarak serbest ticaret ve dış pazarlara açılım konusunda önemli bir adım atmıştır.

Dünyada NTE`ler ile ilgili genel bir değerlendirme yapıldığında Çin`in dünya rezervlerinin yaklaşık 1/3`üne sahip, üretim, kullanım, ihracat ve en önemlisi de teknoloji konusunda söz sahibi tek ülke konumunda olduğunu görmek hiç de şaşırtıcı olmamaktadır.

Son 20 yıl içinde çoğu büyük firma Çin`de yatırım yapmışlardır. Özellikle elektronik şirketlerin bir ayakları Çin`dedir. Bu şirketler için ucuz iş gücü ve enerji maliyetlerinin düşük olması bu ülkede yatırım yapmayı cazip hale getirmektedir. Esasen, özellikle elektronik firmalarının Uzak Doğu ve Çin`e yatırım yapmalarının en önemli nedenlerin başında, bu bölgede uygun maliyetli NTE`leri de içeren hammadde gereksinimlerinin karşılanması gelmektedir.

NTE`ler 21.yüzyılın vazgeçilmez elementleri olma özelliğini sürdürecektir. Gelişen teknolojiyle birlikte kuşkusuz ülkemizi ezervlerinin işletilmesi ve kullanımı ile ilgili çalışmalar mutlaka gündeme gelecektir.

Ülkemizde bulunmuş, henüz işletilmeyen NTE yatakları mevcuttur. Bu yatakların işletilmesine ve yeni yatakların bulunmasına yönelik girişimler söz konusudur. Ülke jeolojisi bu elementlerin oluşumu için uygundur. Şu anda bu madenleri üretip hammadde olarak ihraç etmemiz bir anlam ifade etmeyecektir. Hedefimiz bu elementlerin üretilmesi, zenginleştirilmesi, sanayisini kurarak, sanayinin NTE hammadde gereksiniminin kaynaklarımızdan karşılanması olmalıdır.

Bu çalışmamızla bilgi paylaşımının yanı sıra NTE`ler konusunda ilgililerin uyarılması amaçlanmıştır. Çalışmayı hazırlayıp bizlerle paylaşan MadenYüksek Mühendisi Necati Yıldız`a üyelerimiz adına Yönetim Kurulu olarak teşekkür ederiz.

 

Saygılarımızla.

 

Ayhan Yüksel

TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu Başkan

NTE KAPAK (249 KB)

NADİR TOPRAK ELEMENTLERİ (2936 KB)

 

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Diğer Tüm Kitaplar

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.