TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Üye Görüş Ve Önerileri


Kayıtlı Görüş ve Öneri Sayısı : 147

 Mesajlar
Toplam 147 adet.

23.01.2013  Mustafa Akyel

gazeteci ve milletvekilleri için son fiili hizmet zammı uygulamasından sonra, meslek olarak bu fiili hizmet zammından yararlanması gereken madenciler maalesef bu yasada en kötü konuma getirilmiştir. Fiili hizmet zammı uygulamasında diğer sektörlerde 1 yıllık çalışma durumu gözetilirken, maalesef madenciler için bu süre 5 yıl (1800 iş günü) şartı aranmaktadır..4,5 yıl maden de çalışan 4a sigortalısı madenciler 1 gün bile fiili hizmet zammı alamamaktadır..Bu durum emeklilik hesaplarında madencilere negatif olarak yansımaktadır..odamızın bu konuyu ilgili bakanlığa (ÇSGB) ileterek sorunun çözümü yönünde bir çaba göstermesini, sorunun çözülmesi durumunda binlerce maden işçisi dul ve yetimi için büyük katkı sağlayacağını umuyorum..saygılarımla.  

 Yorumlar

25.01.2013
Sayın Üyemiz, Bu konuda bir Kanun teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığınıa, Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa, Tüm Siyasi Partilere sunulmuştur. Ayrıca üyelerimizden bu konuda destek istenmiştir.

11.01.2013  Hakkı Elbir

YİNE “ MADEN KAZASI ” YİNE SÖNEN OCAKLAR, YİNE ACI VE GÖZYAŞI adlı basın bildirisinde, "2012 yılında 61 işçi maden kazalarında yaşamını yitirmiştir." diyorsunuz. Oysa, www.madenciyim.com (http://www.madenciyim.com/forums/showthread.php?9112-2012-Y%FDl%FD-Madencilik-Sekt%F6r%FC-%DD%FE-Kazalar%FD) sitesinde Madencilik Sektöründe meydana gelen kazalar internetteki çeşitli sitelerden takip edilerek 2012 yılında toplam 88 işçi ve mühendisin iş kazalarında yaşamını yitirdiği belirtilmektedir. Bu konuda kesin rakam için SGK dan bilgi alınamazmı? 

 Yorumlar

13.01.2013
Sayın Üyemiz, İş kazaları istatistikleri Odamız tarafından takip edilmeye çalışılmaktadır. Bu rakamlar, bizim ulaşabildiğimiz rakamlar olup birebir gerçek olmayabilir. Zaten aktarırken "Odamız kayıtlarına göre" denmektedir. SGK istatistikleri genellikle 2 yıl geriden gelmekte ve kesinleşmiş iş kazası sonuçlarını da içermektedir. SGK kayıtları açıklandığında Odamızca veri olarak kullanılmaktadır. İyi çalışmalar

11.01.2013  Nihat ÖZBAYRAK

Adım Nihat ÖZBAYRAK...ARTVİN İL ÖZEL İDARESİNDE MADEN MÜHENDİSİYİM.. 27.12.2012 tarih ve 9748 Sayılı yazınız ve yine aynı içerikteki yazılarınız kurumumuzun ilgili birimine gelmektedir. Okuyorum anlıyorum ve çok doğru, sürdürelebilir bir çalışma olarak görüyorum.. Ancak ne varki daha önceleride benzer içerikli yazılarınızın etkinliğinin artması kanımca Şahsa yazılı olması gerektiğidir. Çünkü yazılarınız geldiğinde evrak kayıttan direkt olarak bize gelmektedir. Yani etkinliği daha üst kademelerde olabilmektedir kanısındayım. İdarenin en üst amirine ulaşabilmesi gerekir ve buda idarenin en üst amirinin şahsına yazılması gerekir..Örneğin Şöyle; Sayın Orhan YAZICI Artvin İL Özel İdaresi Genel Sekreteri İlginize Şimdiden Teşekkürler..İyi Çalışmalar. Selamlar 

 Yorumlar

13.01.2013
Sayın Üyemiz, Öneriniz dikkate alınacaktır. İyi çalışmalar

31.12.2012  ÖNDER SANCAR

odann butun goruslere saygılı ve aynı mesafede olması sadece tek bır ıdeolojınn esırı olmaması 

28.12.2012  Hakkı Elbir

2012 yılı ücret tarifesi: SÜREKLİ MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ a. Büro 2.000 TL/AY b. Şantiye - Açık İşletme, Tesis 2.425 TL/AY c. Şantiye - Açık İşletme, Tesis (Daimi Nezaret Hizmeti de Yapıyorsa) 2.750 TL/AY 2013 yılı ücret tarifesi: SÜREKLİ MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ a. Büro- Şantiye - Açık İşletme, Tesis **2.000 TL/AY b. Şantiye - Açık İşletme, Tesis (Teknik Eleman Hizmeti de Yapıyorsa) 2.500 TL/AY c. Şantiye - Açık İşletme, Tesis (Daimi Nezaret Hizmeti de Yapıyorsa)3.000 TL/AY ücret tarifesinde yanlışlık mı var, geçen sene şantiye2425 tl, bu sene 2000 tl, açıklarmısınız lütfen.. 

 Yorumlar

30.12.2012
Sayın Üyemiz, Yapılan protokol ile tüm mühendislerin asgari ücreti, TMMOB tarafından brüt 2700 TL. olarak belirlenerek Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) bildirilmiştir. SGK, 2013 yılında bunun üzerinden işlem yapacaktır. Odalar bu ücrete uymak durumundadır. Ancak, Teknik Nezaretçilik ya da İş Güvenliği Uzmanlığı gibi hizmetlerde Odamızın asgari ücreti geçerlidir. İyi çalışmalar.

28.12.2012  MESUT KÖKEN

ÇED YÖNETMELİĞİ TASLAĞI Hakkında Tespit ve Yorumlar * Üçüncü Bölüm; Madde 7; c ve ç maddelerinde önceki yönetmelikte kapasite artışı imkanı eşik değer kadar ilave yapılıyorken, bu taslakta mevcut proje ve kapasite artışı toplamı eşik değer kadar olabiliyor. Eşik değerin üzerine çıkılması kaldırılıyor Madde 9/(1); Taslakta Halkın Katılımı toplantısı tarihini Bakanlık, yerini Valilik belirler demekte. Bakanlık toplantı konusunda sorumluluğu kendi üzerine almış durumda Madde 10; (2) Format bedelinin toplantıdan sonra 3 ay içerisinde yatırılması getiriliyor. (3) Bedelin yatırılmasında 7 gün sonra format veriliyor. (4) Format verildikten sonra 18 ay içerisinde Raporun Bakanlığa sunulması gerekiyor. Madde 11; Bakanlık raporu 5 günde inceler, Dosya(rapor) daki uygunsuzluğu, eksikliği ÇED firması 6 ay içerisinde Bakanlığa sunması gerekiyor. Bakanlık ÇED süreçlerine firma ve Bakanlık açısından zamanlama getirmiş durumda , Madde 14; (4) ÇED Olumlu kararı verilen projelerin 5 yıl içerisinde yatırıma başlamaması durumunda karar geçersiz sayılır. Önceki yönetmelikte 7 yıldı, süre geriye çekilmiş, Ek-2 listesi ile aynı süreye getirilmiş. Madde 15; b ve c maddelerinde önceki yönetmelikte kapasite artışı imkanı eşik değer kadar ilave yapılıyorken, bu taslakta mevcut proje ve kapasite artışı toplamı eşik değer kadar olabiliyor. Ek-2 listelerinde Eşik değerin üzerine çıkılması kaldırılıyor Madde 18; (3); ÇED Olumlu kararı verilen projelere izleme kontrol raporlarını Bakanlıkça yetkilendirilmiş ÇED firmalarına yaptırmak zorunluluğu getiriliyor. Daha öncede bu uygulamada var olmakla beraber Yönetmeliktre eksikti, tamamlanmış oluyor. Ek-1 Listesi; Maddelere yeni düzenleme getirilerek yerleri değiştirilmiş. Madde 13; (ç) şıkkı eklenerek1(a) ve 2 (a) grubu Taş ve Kum kırma eleme tesisleri bu listeye alınmış. Çevresel tepkilerden dolayı Ek-2 listesinden Ek-1 listesine alınmış. Makul olmayan bu durumun taslaktan yeniden düzenlenip eski yerine alınması gerekir. Ek-2 Listesi; Maddelere yeni düzenleme getirilerek yerleri değiştirilmiş. Taslakta genel olarak fazla değişiklik olmamakla birlikte, diğer yönetmeliklerde olduğu gibi süreçler belirlenmiş, uygunsuz olan maddeler değiştirilmiş (kapasite artışları gibi) , madencilik konusunda bazı değişiklikler öngörülmüş. En önemlisi Madde 13; (ç) şıkkı eklenerek 1(a) ve 2 (a) grubu Taş ve Kum kırma eleme tesislerinin bu listeye alınması. Bu madde Bakalığın çevre baskı guruplarına teslimi anlamına ve madenciliği kısıtlama anlamlarına gelir. Mutlaka değiştirilmelidir. Zaten Bakanlık istediği zaman istediği Ek-2 listesi dahi olsa o projeye Ek-1 kararı verebiliyordu, şimdi direkt yourm yapmadan listeye dahil etmiş oluyor. Mesut KÖKEN Maden Mühendisi Sicil No: 4082 Tel: 0533.3666 0241 AYDIN  

 Yorumlar

30.12.2012
Sayın Üyemiz, Teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

27.12.2012  Esad SELEK

Merhaba Geçtiğimiz dönemde TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) arasında imzalanan işbirliği protokolü ile SGK bildirimine esas olacak mühendis, mimar ve şehir plâncısı asgari ücretinin 2013 yılı için asgari brüt 2700 TL olarak belirlendiği duyurulmuştu. Bundan önceki dönemde ise işverenlerin bünyelerinde çalışan maden mühendislerine hizmet türünün ne olduğuna bakılmaksızın asgari ücret üzerinden (940,50TL) sgk primi yatırmalarının önü açıktı. Benim size sorum bu imzalanan protokol ile sgk, mühendisin hangi hizmet dalında çalıştığına bakılmaksızın min. 2700 brüt üzerinden prim ödenmesini mi alacak yoksa örneğin teknik nezaretçilik hizmeti veren bir mühendisini odanın belirlediği asgari fiyatını mı baz alacak? Şimdiden teşekkürler. 

 Yorumlar

30.12.2012
Sayın Üyemiz, Yapılan protokol ile tüm mühendislerin asgari ücreti, TMMOB tarafından brüt 2700 TL. olarak belirlenerek Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) bildirilmiştir. SGK bunun üzerinden işlem yapacaktır. Ancak, Teknik Nezaretçilik ya da İş Güvenliği Uzmanlığı gibi hizmetlerde Odamızın asgari ücreti geçerlidir. İyi çalışmalar.

26.12.2012  Muhammed Hamza SİREK

Merhaba Yeni yönetmelik üzerine otogaz istasyonlarında sorumlu müdür olabilmekteyiz.Bu yeni yönetmelikle önümüze yeni bir sektör yeni iş imkanları ve yeni gelir imkanları tanınmıştır.Bunun için sizden ricam biran önce gerekli çalışmaları tamamlayıp eğitim programları açıp bu belgeyi almamıza olanak sağlamanızdır.Teşekkür ederim İyi Çalışmalar.. 

 Yorumlar

26.12.2012
Sayın Üyemiz. Bu konuda en kısa zamanda eğitim çalışmalarına başlanıp sonuçları sizlere duyurulacaktır.

20.12.2012  Tuncer Tufan

İşgüvenliği Uzmanlığı konusunda hizmet verecek maden mühendislerinin mesleki deneyimlerinden dolayı teknik nezaretçilik yapanlara çalıştıkları yıla göre a-b-c sınıfı uzmanlık belgelerinin sınavsız verilmesi konusunda çalışmalar yapılıyordu.Bu ne zaman sonuçlanır.2003 yılında a sınıfı için sınava giren mühendis arkadaşların 3 sınav hakları vardı,bu kazanılmış hakların kullanılması gerekmiyormu.2013 yılı asgari ücretleri ilan edilecekmi.selamlar. 

12.12.2012  Gökhan TAŞDEMİR

Görüş; İyi günler Oda Emekçileri, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü`nde, Santa Barbara hikayesinden daha çok ulusuna TAŞ KÖMÜRÜNÜ kazandıran `UZUN MEHMET` günü olarak da ülkemizde lanse edilmesini nasıl karşılanır yönetim kurulunda ama bir ulusalcı olarak `UZUN MEHMET` adının ön plana çıkmasını yeğlerim kendimce. Teşekkür ederim, Saygılarımla ...