ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

19 HAZİRAN 2018, SALI
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» “KUVVETLER AYRILIĞI” İLKESİNİ YOK SAYMAK DİKTATÖRLÜKTÜR

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 21.12.2012
Güncellenme Zamanı: 21.12.2012 06:52:16
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı bir konuşmada "Sizin kuvvetler ayrılığı denen olay var ya, geliyor sizin önünüze bir engel olarak dikiliyor" diyerek demokrasi konusundaki düşüncesini bir kez daha açığa vurmuştur.

Sanayi Devrimi ile güçlenen burjuvazi ilk olarak Fransa‘da iktidara yönelmiş, 1789 Fransız Devrimi gerçekleşmiş ve siyasal eşitliği savunan burjuvazi ve desteğini aldığı geniş halk kitlesi "Kuvvetler Ayrılığı"na sahip çıkmıştır. Fransa‘daki Birinci Cumhuriyet kısa sürse de "Kuvvetler Ayrılığı" ilkesi artık burjuvazinin talep listesine girmiş ve zamanla tüm liberal sistemler için geçerli olmuştur. 18. yüzyıldan itibaren tüm burjuva demokrasilerinde kuvvetler ayrılığı ilkesi olmazsa olmaz bir olgu olarak kabul edilmiş ve uygulanmıştır. Bu konuyla ilgili tartışma yüzyıllarca önce yapılmış ve tarihteki yerini almıştır. Durum böyle iken Başbakanın bugün böyle bir tartışma başlatması abesle iştigal bile değildir.

Kuvvetler ayrılığı ilkesi gereğince yasama, yürütme ve yargı erklerinin hiçbirisi bir diğerinin üstünde değildir. Anayasal demokrasilerde, kuvvetler ayrılığı ilkesini ayakta tutacak, bu ilkenin etkili biçimde işlemesini sağlayacak, her türlü iktidar gücü üzerinde iç ve dış denetimler oluşturmak suretiyle hak ve özgürlükleri koruyacak en etkili mekanizma ‘‘denetleme ve dengeleme‘‘ sistemidir. Bu gerçeği yok saymak; hukuk devletini, demokrasiyi ve en temel insan haklarını yok saymaktır. AKP, 2001 ekonomik krizinin bir sonucudur. Özal‘la birlikte başlayan ekonomik serbestleşme sosyal devleti aşındırmış son dönemde de yok etmiştir. İşsizliğin, yoksulluğun, güvencesizliğin sonucu olarak geniş halk yığınları cemaatlerin kucağına itilmiştir. Kısacası sosyal devletin yerini cemaatler almıştır. Zaten devlet aygıtına göbekten bağlı olan burjuvazi ise bu duruma sessiz kalarak onaylamıştır. Yoksul olan geniş halk kitleleri, yine bir similasyon ile yoksulluklarının gerçek nedenleri ile hesaplaşamadan yeni bir siyasal gücün çekim alanına girmiştir. "Güçsüzken demokrat, güçlüyken diktatör" ilkesi yine geçerli olmuştur. Ülkemizde zaten kısıtlı olan hak arama yollarını tamamen tıkayacak olan ve demokrasiyi yok sayan bu zihniyetin kabul edilemez olduğunu ve diktatörlüğe heveslenenlerin asla başarılı olamayacaklarını belirtiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU

21 Aralık 2012, Ankara

Okunma Sayısı: 1081

Tüm Basın Açıklamaları

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.