ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

26 NİSAN 2018, PERŞEMBE
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE ÇALIŞANLARIN ZORUNLU MESLEKİ EĞİTİMİ HAKKINDA

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 04.07.2012
Güncellenme Zamanı: 04.07.2012 07:04:37
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

4857 Sayılı İş Kanununun ‘‘Ağır ve Tehlikeli İşler‘‘ başlıklı 85. maddesinin 1. fıkrasında ‘‘On altı yaşını doldurmamış genç işçiler ve çocuklar ile çalıştığı işle ilgili mesleki eğitim almamış işçiler ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz‘‘ hükmü gereğince Odamızca Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde Şubat 2012 ayında mesleki eğitimlere başlanılmış ve halen devam edilmektedir.

20.06.2012 tarihinde kabul edilen 30.06.2012 tarih ve28339 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda bu hüküm yürürlükten kaldırılarak, yerine kanunun ‘‘Çalışanların Eğitimi‘‘ başlıklı 17. maddesinin 3. fıkrasında;

‘Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz‘‘ hükmü getirilmiştir.

İlgili kanun hükmüne göre ülkemizde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışanların yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldırmadan ve verilen eğitim belgelendirilmeden çalıştırılması yasaklanmıştır.

Meydana gelen iş kazalarında çalışanlara mesleki eğitim verildiğinin belgelenememesi durumunda sorumluluk ve kusur işverene ait olmaktadır. Sonucunda ise ağır tazminatlar ve mahkumiyet kararları ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda işverenlere mesleki eğitim verilmeyen her bir çalışan için Bin Türk Lirası idari para cezası uygulanmaktadır.

İş kazalarının önlenmesi ve cezai yaptırımlarla karşılaşılmaması için madencilik sektöründeki işletmelerin, çalışanlarına mesleki eğitim aldırmaları ve bu eğitimleri belgelendirmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatırız.

Okunma Sayısı: 1871

Tüm Haberler

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.