ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

24 NİSAN 2018, SALI
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» MADEN İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

RESMİ YAZIŞMA

Yayına Giriş Tarihi: 09.05.2006
Güncellenme Zamanı: 17.10.2008 17:51:59
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

 

 

Ankara, 09.05.2006

                                                                                                          Sayı: 571

 

 

 

MADEN İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ                                      

ŞENYUVA MAH.                                                                               

MERTLER SOKAK NO: 112

ANKARA

 

 

 

 

Konu: Üyelerimiz tarafından Yönetmeliğimiz gereğince oda onayından geçmesi gerekli olan ve Oda onayı olmadan tarafınıza sunulan proje ve raporları düzenlemiş bulunan maden mühendislerinin tarafımıza bildirilmesi istemi hk.

 

Odamız TMMOB Maden Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliği 24.08.2005 tarihli ve 25916 sayılı Resmi Gazetede, odamız Serbest Maden Mühendisliği Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim ve Belgelendirme Yönetmeliği ise 21.09.2005 tarihli ve 25943 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliğinin, 9/ı maddesinde üyelerin görev ve sorumlulukları başlığı altında üye, " Mesleki faaliyeti içerisinde hazırladığı rapor proje ve sair belgeleri ilgili idare veya kuruluşa vermeden önce Oda mesleki denetiminden geçirmek zorundadır. " denmektedir.

 

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Serbest Maden Mühendisliği Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim ve Belgelendirme Yönetmeliğinin 13/b maddesinde.  "Oda yetkilileri, yapılan hizmetleri ve hizmetlerin ürünlerini incelemeye ve yerinde denetlemeye yetkilidir." , 13/ç maddesinde, "SMM ve tescilli SMMH bürosu, bu Yönetmelik kapsamına giren  tüm işlerinde ve yapacağı sözleşmelerde mesleki esaslar ve meslektaş yararları, ilgili konularda Oda tarafından yürürlüğe konmuş şartnameler ve Oda tarafından belirlenmiş asgari ücret tarifelerine uyacak, mesleki denetim için yaptığı başvurularda Odanın bu hususlarla ilgili olarak talep edeceği belgeleri projesine ekleyecektir." ve 13/e maddesinde ise, "SMM ler ve tescilli SMMH büroları, bu Yönetmelik kapsamına giren tüm hizmetlerini ilgili işveren, idare ya da onay makamınca istenmese dahi Odanın yapacağı mesleki denetimden geçirecektir. Aksi şekilde davrandığı tespit edilenlerin belgeleri iptal edilir ve haklarında işlem yapılması için durum Oda Onur Kuruluna intikal ettirilir."  denilmektedir.

 

5177 Sayılı Kanunla Değişik 3213 Sayılı Maden Kanunu'nun 29 uncu maddesi gereğince; teknik nezaretçi tarafından hazırlanan bir önceki yıl içinde gerçekleştirdiği işletme faaliyeti ile ilgili teknik belgelerin, satış bilgi formunun, faaliyet bilgi formu ile ilgili bilgilerin her yıl Nisan ayı sonuna kadar, 1 (a) grubu madenler için Valiliklere, diğer grup madenler için Maden İşleri Genel Müdürlüğü'ne verilmesi gerekmektedir.

  

Yönetmeliğimiz maddelerinde belirtilen ve yönetmeliğimizin kapsamına giren, Oda mesleki denetimi gerektiren işlemler için Odamızla Genel Müdürlüğünüz arasında yapılan görüşmeler sonucunda Kurumunuz konuyla ilgili bir duyuru yapmayı uygun görmüştür. Genel Müdürlüğünüz yapmış olduğu duyuruda, Maden İşleri Genel Müdürlüğüne evraklarını teslim eden Maden Mühendislerinin; yönetmelik maddelerini göz önünde tutarak, evraklarını Oda mesleki denetiminden geçirmelerini; yapılan duyuruyla tavsiye etmiştir.

 

İlgili kanun maddesi gereği kurumunuza üyelerimizin sunmuş oldukları ve Odamız onayı taşımadan tarafınıza rapor, proje ve sair belge vermiş olan Maden Mühendislerinin Odamızca belirlenebilmesi ve yönetmelik hükümlerinin uygulanabilmesi için, Oda mesleki denetiminden geçirilmemiş belgeleri tarafınıza sunmuş olan Maden Mühendislerinin İsimlerinin Odamıza bildirilmesi önem arz etmektedir.

 

Bu çerçevede Oda mesleki denetiminden geçirmeden rapor, proje ve benzeri belgeleri tarafınıza sunmuş olan Maden Mühendislerinin listesinin; ilgili kanun maddeleri ve  4892 sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereğince Odamıza iletilmesi hususlarını belirtir, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

Saygılarımızla,

Mehmet TORUN

Yönetim Kurulu Başkanı
 

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.


Okunma Sayısı: 5308

Tüm Resmi Yazışmalar

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.