TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Basın Açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI
ZONGULDAK
Yayına Giriş: 03.06.2006 Son Güncelleme: 23.10.2008 14:04:13

TÜRKİYE 15. KÖMÜR KONGRESİ
BASIN AÇIKLAMASI


Öncelikle TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi olarak Balıkesir‘in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy‘de faaliyet gösteren Şentaş Madencilik‘e ait bir kömür ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu hayatını kaybeden 17 madencimizi rahmetle anıyor, ailesi ve yakınlarına başsağlığı, yaralı madencilerimize acil şifalar diliyoruz. Tüm madenci camiamızın başı sağolsun .


TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesinin düzenlediği Türkiye 15. Kömür Kongresi 07-09 Haziran 2006 tarihleri arasında Zonguldak‘ta yapılacaktır. 1978 yılından beri her iki yılda bir düzenlenmekte olan bu Kongrelerin temel amacı, kömür madenciliği ve teknolojisiyle ilgili bilgi alışverişini özendirmek ve böylelikle madencilik sektörümüzü desteklemektir. Kongre, Türkiye Taşkömürü Kurumu İş Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilecek olup, aynı mekanda "Maden Makineleri ve Donanımı Sergisi" de Kongre süresince delegelere açık olacaktır. Kömür Kongresi ile ilgili olarak, Kongre Yürütme Kurulu ve komisyonlarca yürütülen çalışmalar halen devam etmektedir.


28 yıl önce ulusal ölçekte başlayan Türkiye Kömür Kongresi, zaman zaman uluslararası boyuta da ulaşmıştır. Bu yıl ki kongrede "Kömür Madenciliğinde İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı" ve "Türkiye‘nin Enerji Gereksiniminde Kömürün yeri ve Geleceği" ana temaları işlenecektir. Son dönemlerde ortaya çıkan enerji krizi ve özellikle arz güvenliğine ilişkin mevcut sorunlar; başta kömür olmak üzere, enerji gereksiniminin ulusal kaynaklarımızdan yararlanma önceliğini tüm kamuoyunun gündemine taşımış bulunmaktadır. Kongre bu düşüncelerin ışığı altında düzenlenirken önceki yıllardan farklı olarak çağrılı bildirilere de ağırlık verilmiştir. Böylece kongrede 10 adet çağrılı bildiri özel oturumlarda ve Kongre Bilimsel Kurulumuz tarafından seçilen 34 adet bildiri de teknik oturumlarda tartışılacaktır. Maden Makineleri ve Donanımı Sergisi‘nde 17 adet madencilik firmasının ürünleri sergilenecektir.


Kongremizde 08 Haziran 2006 günü saat 14.00-17.30 arasında yöneticiliğini Oda Eski Başkanlarımızdan Asım KUTLUATA‘nın yürüteceği "Ülkemizin Enerji Gereksiniminde Kömürün Yeri ve Geleceği" konulu panel aşağıda isimleri yazılı olan kişiler tarafından işlenecektir.


Prof. Dr. Tolga YARMAN                             (Işık Üniversitesi)

Prof. Dr. Güven ÖNAL                                  (YMGV Başkanı)

Oğuz TÜRKYILMAZ                                    (TMMOB)

Muzaffer BAŞARAN                                      (EÜAŞ)

Nejat TAMZOK                                            (TMMOB Maden Mühendisleri Odası)


Doğaldır ki bu kongrenin başarısı; Oda Yönetim Kurulu Kongre Yürütme ve Danışma Kurulu, Bilimsel Kurul, Oturum Yöneticileri, Bildiri sahipleri ve tartışmacıların çabaları sayesinde ortaya çıkacaktır. Türkiye 15. Kömür Kongresi‘nin gerçekleşmesinde başta Türkiye Taşkömürü Kurumu olmak üzere katkıda bulunan tüm kişi ve kuruluş ve firmalara teşekkür eder, kongremizin ülkemiz enerji politikaları ve kömür madenciliğimize ışık tutmasını dileriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 03 06 2006.

   
Yrd. Doç. Dr. Erdoğan KAYMAKÇI                Prof. Dr. Yadigar V. MÜFTÜOĞLU

TMMOB Maden Mühendisleri Odası                    Türkiye 15. Kömür Kongresi

Zonguldak Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı                Yürütme Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 2488