ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

26 NİSAN 2018, PERŞEMBE
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

ŞUBE TARİHÇESİ    ŞUBE YÖNETİM KURULU    ŞUBE ÇALIŞANLARI   
KOMİSYONLAR    ÇALIŞMA PROGRAMI    ÇALIŞMA RAPORU    TEMSİLCİLİKLER   

» ÇATES TTK'YA DEVREDİLMELİ !

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 30.03.2010
Güncellenme Zamanı: 01.04.2010 13:11:47
Yayınlayan Birim: ZONGULDAK

 

ÇATES TTK‘YA DEVREDİLMELİ!

 

Enerji sektöründe dağıtım özelleştirmelerinin ardından üretim özelleştirmeleri yapılıyor. Dağıtım ihaleleri devam ederken 2010 yılının önemli üretim ihalelerine sahne olacağı ifade edildi. Ülkemizin dev kuruluşları Türk-Telekom, Tüpraş ve Erdemir‘i satarak peşkeş çeken AKP Hükümeti 2010 yılının sonuna kadar elektrik dağıtım şirketlerinin ardından düşük maliyetle elektrik üreten termik santrallerini de satıyor.

 

EÜAŞ‘a ait 45 adet ve toplam 16 bin megavat kapasiteli termik ve hidroelektrik santrallerinin özelleştirme çalışmaları Maliye Bakanı tarafından açıklandı. Ülkemizin 44 bin megavat olan kurulu gücünün üçte biri satılacak. Belirlenen stratejiye göre kömür santralleri kömür havzalarıyla birlikte özelleştirilecek. Bunun için de bir yasa çıkarılacak. Bu Avrupa‘nın en büyük üretim özelleştirmesidir.

 

Çatalağzı Termik Elektrik Santralı da satılacaklar listesinde. Böyle bir durumun gerçekleşmesi TTK‘nın da satışını veya kapatılmasını gündeme getirecektir. ÇATES özelleştirme kapsamına alınmak yerine TTK‘ya devredilerek kamu kurumu niteliğini sürdürmelidir.

 

Yıllardır uluslararası sermaye ile bir şekilde ilişkide olan bazı kuruluşların etkinliklerinde dile getirilen etkin piyasalar, hantal devlet, bastırılması gereken yüksek ücret talepleri, özelleştirilmesi gereken verimsiz kitler ve tüm kamusal hizmetlerin özelleştirilmesi gibi söylemlerin ulusal çıkarlarımıza ve kamusal anlayışa hizmet etmediği ortadadır.

 

"Dünyada enerji sektöründe yapılan her özelleştirme hamlesi bir yandan hizmette kalitenin düşmesine diğer yandan da fiyatların artmasına yol açmıştır. Bunlar gerçek ve açık seçik ortada."

 

Ülkemizde şu ana kadar yapılan özelleştirmelerden sonra özelleştirilen kurumlarda üretim artışı olmuş mudur? Tüketiciler daha ucuz ve kaliteli mala kavuşmuş mudur? Özelleştirme sayesinde istihdam artışı sağlanmış mıdır? Bunların hepsinin cevabı hayırdır. Peki, elektrikte ucuzlama olacak mıdır? Bunun cevabı da hayırdır.

 

Enerji ticari bir mal değildir. Toplumsal, kamusal bir hizmettir.

İnsanın en temel ve doğal gereksinimlerinden olan enerji bir kamu hizmeti olarak sunulmalıdır. Enerji sektörünü sermayenin kar hırsına terk eden enerji politikaları yerine, kamusal çıkarları gözeten, üretimden tüketime merkezi bir planlama anlayışını içinde barındıran politikalar hedeflenmelidir. Enerji üretim sürecinden dağıtım sürecine kadar süreklilik ve bütünlük göstermeli, üretim ve dağıtım kamu eliyle gerçekleştirilmelidir. 30 Mart 2010

 

TMMOB ZONGULDAK İL KOORDİNASYON KURULU

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI ZONGULDAK ŞUBESİ

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ZONGULDAK ŞUBESİ

MİMARLAR ODASI ZONGULDAK İL TEMSİLCİLİĞİ

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ZONGULDAK İL TEMSİLCİLİĞİ

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI ZONGULDAK İL TEMSİLCİLİĞİ

ŞEHİR PLANCILARI ODASI ZONGULDAK İL TEMSİLCİLİĞİ

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ZONGULDAK İL TEMSİLCİLİĞİ

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ZONGULDAK İL TEMSİLCİLİĞİ

HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI ZONGULDAK İL TEMSİLCİLİĞİ

Okunma Sayısı: 1580

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.