TMMOB Maden Mühendisleri Odası

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMININ 100. YILI KUTLU OLSUN

BASIN AÇIKLAMASI
Güncellenme Zamanı: 22.04.2020 21:49:25
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 22.04.2020 Son Güncelleme: 22.04.2020 21:50:33

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMININ 100. YILI KUTLU OLSUN

Unutulmamalıdır ki; egemenliğin ulusa ilişkin olması kadar, onu üstün kılacak ve yaşama geçirecek yurttaşların bulunması, demokrasinin ve özgürlüklerin yaşatılabilmesi için yaşamsal öneme sahiptir. Akılcı bir eğitimle yetişmiş, eleştiren, sorgulayan, gerçeğe yönelmiş, çağdaş toplumsal değerleri her alanda içselleştirmiş, insana, bilime, bilgiye, emeğe saygılı, sorunlara duyarlı bireylerden oluşan toplumlar, demokratik yönetimi gerçekleştirip yaşatabilirler.

100. Yılını tamamlayan TBMM’nin, demokrasi ve evrensel hukukun siyasal kültürümüze tamamen yerleşmesi açısından kuvvetlendirilmesi gerekirken, ne yazık ki Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte işlevsiz bırakılmış, egemenlik odağı TBMM’den alınarak Cumhurbaşkanlığına devredilmiştir.  

23 Nisan çocuklara adanmış bir tarihtir. Unutulmamalıdır ki; vatanı korumak, halkı ve çocukları korumakla başlar.

TBMM’nin kuruluşunun 100. Yılında, ulusal egemenliğin kayıtsız ve şartsız halka ait olduğu, çocukların taciz ve tecavüze uğramadığı, çocuk işçiliğinin bulunmadığı, eğitimin eşit ve parasız, kamusal yararla yapıldığı tam bağımsız ve demokratik bir ülke özlemi ile halkımızın ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı kutlu olsun…

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
23 Nisan 2020, Ankara

 

Okunma Sayısı: 75