TMMOB Maden Mühendisleri Odası

VAN’DA YAŞANAN ÇIĞ FELAKETLERİ İLE İSTANBUL’DA YAŞANAN UÇAK KAZASI NEDENİYLE HALKIMIZA BAŞSAĞLIĞI DİLİYOR VE GEÇMİŞ OLSUN DİYORUZ

BASIN AÇIKLAMASI
Güncellenme Zamanı: 06.02.2020 11:12:40
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 06.02.2020 Son Güncelleme: 06.02.2020 11:13:32

VAN’DA YAŞANAN ÇIĞ FELAKETLERİ İLE İSTANBUL’DA YAŞANAN UÇAK KAZASI NEDENİYLE HALKIMIZA BAŞSAĞLIĞI DİLİYOR VE GEÇMİŞ OLSUN DİYORUZ.

SORUMSUZ YÖNETİM ANLAYIŞININ BEDELİNİ TOPLUM OLARAK HEP BİRLİKTE ÖDÜYORUZ.

5 Şubat 2020 Çarşamba günü Van-Bahçesaray kara yolunda çığ düşen iki kişiyi arama çalışmaları sırasında ikinci bir çığ felaketi daha yaşanmıştır.  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamaya göre ilk çığda 5, ikinci çığda 33, toplamda 38 kişi hayatını kaybetti,  yaralı sayısı ise 53 olarak açıklandı.

Diğer yandan İzmir'den İstanbul'a giden özel bir hava yolu şirketine ait uçak, iniş yaptığı sırada pistten çıkarak parçalandı. Kazada şuana kadar 3 kişinin öldüğü, 179 kişinin yaralandığı belirtildi.

Yaşanan her iki kazada da ihmal şüphesi ağır basmaktadır. Çalışma yaşamında temel slogan “Önce Güvenlik” sloganıdır. Çığ facialarında yürütülen kurtarma çalışmalarında öncelikli işlerden biri kurtarma çalışmalarının ve ekiplerin güvenliğini sağlamaktır. Anlaşıldığı kadarıyla bu güvenlik önlemleri alınmamış, kurtarma çalışmaları büyük bir risk altında yürütülerek çok daha fazla kayıp verilmesine neden olunmuştur. Kuşkusuz böylesi bir ihmal liyakat ilkelerine uymadan yapılan personel atama ve görevlendirmelerden, deneyimli personelin devre dışı bırakılmasından kaynaklanmaktadır. Bu partizanca uygulamaların bedelini ise tüm toplum olarak hep birlikte ödemekteyiz.

Her iki kaza sonucunda yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralı yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Tüm kamusal görevlendirmelerde liyakat ilkesine dönülmesini, yetişmiş deneyimli personele hak ettiği değerin verilmesini bekliyor, kazalarda sorumluluğu bulunalar için soruşturma açılarak gereken cezaların verilmesini talep ediyoruz.

Saygılarımızla.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
6 Şubat 2020, Ankara

 

 

 

Okunma Sayısı: 133