TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BİZ ÖLMEYECEĞİZ!

BASIN AÇIKLAMASI
Güncellenme Zamanı: 26.08.2019 10:30:21
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 26.08.2019 Son Güncelleme: 26.08.2019 13:19:40

Maden Mühendisleri Odası Kadın Çalışma Grubu 26 Ağustos 2019 tarihli basın açıklamasında, eski kocası tarafından katledilen Emine Bulut ve şiddete maruz kalan bütün kadınlar için "Biz Ölmeyeceğiz" dedi.

BİZ ÖLMEYECEĞİZ, 

Siyasi iktidarların malzemesi olmak istemiyoruz. Erkek egemen sistemin bir parçası olmak istemiyoruz. Her gün bir kadın, bir çocuk, bir lgbti+ birey aramızdan alınıyor. Her geçen gün üzerimizdeki baskı ve şiddet artıyor. Otoriteler bizler üzerinden politika yürütüyor, sonucunun neye varacağını bile bile bizleri oy malzemesi yapmaya devam ediyor. BİZ YAŞAMAK İSTİYORUZ.

İsyanımız herkese; suçluyu kınarken cinsiyetçi söylemde bulunanlara, katili engellemeyenlere, şiddeti görmezden gelenlere, her olayı sosyal medyada beğeni metasına dönüştürene, kocaya, babaya, sevgiliye, ağabeye, patrona, müdüre, yöneticiye, eril her kişiye. BİZ ÖLMEYECEĞİZ.

Her gün televizyon yayınlarında, dizilerde, filmlerde kadına şiddeti meşrulaştıran, kadını eve hapseden, tüm kötülüklerin müsebbibi kadınlardır algısı veren görüntüleri izlemek istemiyoruz. Dizilerinizde, filmlerinizde ŞİDDETİ AŞAĞILANMAYI REDDEDİYORUZ.

Dilin gücüne inanıyoruz, dilde yaratılan her şiddet bizleri hedef alıyor, her geçen gün nefret söylemleri artıyor. Sizler bu dili terk etmedikçe katillerimiz artıyor. DİLİNİZDEN NEFRET EDİYORUZ.

Beyaz gelinlikler, kırmızı kurdelelerle simgeleştirdiğiniz namus algısını, çocuklarınıza empoze ettiğiniz, erkeklik olgusunu REDDEDİYORUZ.

Bizler meta değiliz. Bizi bir eşya gibi sahiplenen zihniyeti reddediyoruz. Birey olarak görülmediğimiz, ötekileştirildiğimiz, yok sayıldığımız, görmezden gelindiğimiz bir dünya istemiyoruz. BİZ EŞİTİZ, ÖZGÜRÜZ, BURADAYIZ.

Bizi sadece anne, bacı, sadece eş, bizi çiçek, bizi aciz olarak görmekten vazgeçmediğiniz sürece her köşe başından bir katilimiz çıkacak ve bu adil olmayan sistem o katilleri yüceltmeye, övmeye, korumaya devam edecek. BİZ ÖLMEYECEĞİZ.

Bizi yaşarken de nefes alan bir ölüye çevirmek isteyen, emeğimizi bedenimizi sömüren, özgürlüklerimize el koyan, eğitim hakkımızı gasp eden, belleğimizi, düşüncemizi, tüm davranışlarımızı sansürleyen, sadece itaat bekleyen sisteme ve erke karşı İSYAN EDİYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ.

KADINLAR ÖZGÜR, EŞİT, ADİL YAŞAMI SAVUNMAYA VE DAYANIŞMAYI BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEKLER.

Emine Bulut ve katledilen tüm kadınların davalarının takipçisi olacağız.

TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI
KADIN ÇALIŞMA GRUBU

Okunma Sayısı: 116