TMMOB Maden Mühendisleri Odası

SİVAS KATLİAMI TOPLUMSAL BARIŞ, İNSAN HAKLARI, DEMOKRASİ, GERÇEK LAİKLİK VE ADALET TALEPLERİMİZE KARŞI YAPILMIŞ BİR SALDIRIDIR.

BASIN AÇIKLAMASI
Güncellenme Zamanı: 02.07.2018 15:36:52
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 02.07.2018 Son Güncelleme: 02.07.2018 15:37:07

SİVAS KATLİAMI TOPLUMSAL BARIŞ, İNSAN HAKLARI, DEMOKRASİ, GERÇEK LAİKLİK VE ADALET TALEPLERİMİZE KARŞI YAPILMIŞ BİR SALDIRIDIR.

2 Temmuz 1993 tarihinde, yani bundan tam 25 yıl önce Sivas`ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Anma etkinlikleri sırasında, Madımak otelinde otuz biri aydın-sanatçı ikisi otel görevlisi olmak üzere toplam 33 yurttaşımız yakılarak katledildi.

Katliam sırasında tüm uyarılara rağmen, dönemin hükümeti ve güvenlik kuvvetleri olayı sadece izlemekle yetindi.  Katliamın hemen sonrasında dönemin başbakanı "çok şükür otelin çevresindeki vatandaşlarımıza bir zarar gelmemiştir" diyerek adeta suçu üstlendi.

Açıktır ki; yapılan bu katliam sadece 33 can` ımıza yapılmadı. Bu katliam toplumsal barış, insan hakları, demokrasi, gerçek laiklik ve adalet talebimize karşı yapıldı.

Aradan geçen 25 yılın ardından, Sivas Katliamı nezdinde tüm suçluların cezalandırılmasını, katliamda yakınlarını kaybedenlerin yaralarının sarılmasını talep ediyoruz. Bu ülkede güven içerisinde kardeşçe bir arada yaşayabilmek için, eşitlik, barış, adalet ve gerçek laiklik taleplerimizi bir kez daha yineliyoruz.

Sivas katliamını unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.

TMMOB
MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU
2 Temmuz 2018, Ankara

Okunma Sayısı: 62