ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

22 EYLÜL 2018, CUMARTESİ
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

ŞUBE TARİHÇESİ    ŞUBE YÖNETİM KURULU    ŞUBE ÇALIŞANLARI   
KOMİSYONLAR    ÇALIŞMA PROGRAMI    ÇALIŞMA RAPORU    TEMSİLCİLİKLER   

» 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 09.03.2018
Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 12:01:05
Yayınlayan Birim: İSTANBUL

 

Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 11:54:38

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında odamız kadın komisyonunun da etkin bir şekilde çalışma yürüttüğü bir dizi etkinlik gerçekleştirilmiştir.

2 Mart`ta artık geleneksel hale gelen kadınlar günü kokteyli Mimarlar Odası Büyük İstanbul Büyükkent Şubesinde kadın mühendis, mimar ve şehir plancıların yoğun katılımıyla gerçekleşmiştir.

4 Mart`ta Bakırköy Özgürlük Meydanında gerçekleştirilen gündüz mitinginde TMMOB İKK Kadın Komisyonu`nun ortak hazırladığı gözaltılara, fetvalara, mobinge, savaşa, patriyarkaya, fazla mesaiye, iş cinayetlerine, homofobiye, çocuk istismarına ‘YETEER` pankartı açıldı.

8 Mart akşamı ise bu yıl 16.sı düzenlenen feminist gece yürüyüşüne odamızdan da birçok maden mühendisi kadın katılmış olup; kadına yönelik şiddete, ayrımcılığa, cinayetlere karşı sözünü haykırmıştır.

Kadın komisyonunun kolektif olarak hazırlamış olduğu 8 Mart metni  ise aşağıdaki gibidir.

BAK İŞÇİ TULUMU GİYMİŞ KADIN !!!

İşçi tulumu, mühendis bareti, avukat cüppesi, doktor önlüğü, şoför şapkası, makinist pantolonu, akademisyen gömleği… evet hepsini giydik. Giymeye de devam edeceğiz. Üretimden gelen gücümüzü erke, otoriteye rağmen kullanacağız.

İşsizliğin yakıcı bir sorun haline geldiği ülkemizde yine en çok kadınlar işsiz. Uzun yıllar eğitimini aldıkları mesleklerini cinsiyet eşitsizliği yüzünden yapamayan kadınlarımızın sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Gün geçtikçe daha çok eve hapsediliyoruz, görünmeyen emeğin yükü altında daha çok eziliyoruz.
Bir taraftan işsizlikle boğuşurken bir taraftan savaş koşulları, diğer taraftan devam eden OHAL süreci ve siyasetçilerin baskıcı söylemleri kadınları her geçen saat daha fazla ötekileştiriyor, görmezden geliyor, yok sayıyor. Her geçen gün KHK`larla işlerinden atılan ve uzaklaştırılan mühendis, mimar, şehir plancı, akademisyen haberleri alıyoruz. Cinsel taciz ve kadın cinayetleri haberleri duymadığımız saatler kalmadı. Söylemlerin ağırlığı, erkin gücüne güç katıyor kadınları ve çocukları görünmez kara duvarlara hapsediyor.
Ama biz kadınlar, hiçbir kimseye, hiçbir söze, hiçbir şiddete boyun eğmiyoruz. Sadece 8 Martlarda değil, hayatın her alanında, hayatın her dakikasında mücadeleye devam ediyoruz.

Yeni bir 8 Mart ve kadınlar yine coşku ile sokaklara çıkıyor, şiddete, tacize, sömürüye, adaletsizliklere, eşitsizliklere dur demek için, yaşamı yeniden üretmek için ses çıkarıyor, çığlık atıyor. Rosa Luxemburg ve Clara Zetkin`lerden günümüze mücadele saflarında yaşamını yitirmiş kadınlarımızı, Taybet anamızı, Ceylanımızı anıyor, günümüzde KHK ya da keyfi uygulamalarla çalışma ve insani yaşam hakkı elinden alınan ve işe geri dönme mücadelesi veren Nuriye GÜLMEN, Alev ŞAHİN, Deniz KİMYON, Melda YAMAN, Yıldız TAHTACIOĞLU, Büşra CİZRELİOĞULLARI SADAK, Gül KÖKSAL, Evren KOCABIÇAK, Feride ŞENER, Meral CAMCI, Fatmagül ERYILDIZ, Funda BAŞARAN, Güldem ÖZATAĞAN, Tuğba İNAL ÇEKİÇ, Özden KAYA, Pınar YÜKSEL, Mezra ÖNER, Dilek KARABULUT ve ismini sayamadığımız tüm kadınlarımızın mücadelelerini selamlıyoruz. Tüm kadın meslektaşlarımızın 8 Mart mücadele gününü kutluyoruz.

CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE HAYIR
TACİZ, TECAVÜZ, TOPLUMSAL BASKIYA KARŞI OMUZ OMUZA
YAŞASIN 8 MART KADINLARIN MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ
YAŞASIN KADINLARIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELELERİ
YAŞASIN TMMOB ÖRGÜTLÜLÜĞÜ

    

TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI KADIN KOMİSYONU

 

Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 11:54:56
Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 11:55:27
Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 11:55:53
Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 11:56:10
Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 11:56:33
Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 11:56:51
Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 11:57:21

Okunma Sayısı: 42

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.