TMMOB Maden Mühendisleri Odası

ERMENEK` TE YAŞAMINI KAYBEDEN MADEN EMEKÇİLERİNİ SAYGI İLE ANIYORUZ!

BASIN AÇIKLAMASI
Güncellenme Zamanı: 28.10.2017 12:38:52
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 28.10.2017 Son Güncelleme: 28.10.2017 12:41:59

ERMENEK` TE YAŞAMINI KAYBEDEN MADEN EMEKÇİLERİNİ SAYGI İLE ANIYORUZ!

Armutcuk, Kozlu, Yeni Çeltek, Sorgun, Gediz, Dursunbeyli, Kemalpaşa, Elbistan, Karadon, Soma, Ermenek, Şirvan, Şırnak

UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ

28 Ekim 2014 tarihinde Karaman İli Ermenek İlçesinde özel sektör tarafından rodövans usulüyle üretim yapılan yeraltı kömür ocağında meydana gelen maden faciası sonucu 18 maden işçisi su altında kalarak hayatını kaybetmiştir.

Odamız facianın yaşandığı günden beri sorumluların ortaya çıkarılması ve hak ettikleri cezaları alması için mücadelesini sürdürmüştür. Davanın yerel mahkemede ki sonucunda sorumluluğun öncelikli olarak maden mühendislerine yüklenmiş olması başta Odamız olmak üzere maden emekçilerinin yakınlarını ve demokratik kamuoyunu mutlu etmemiştir. Odamız dava ile ilgili gelişebilecek yeni durumların takipçisi olmaya devam edecektir.

Soma Faciasının milat olması gerekirken Ermenek yaşanmış. Ermenek`ten ders çıkarılmamış Şirvan ve Şırnak faciaları yaşanmıştır.

Armutcuk, Kozlu, Yeni Çeltek, Sorgun, Gediz, Dursunbeyli, Kemalpaşa, Elbistan, Karadon, Soma, Ermenek, Şirvan, Şırnak ve adını sayamadığımız onlarca, yüzlerce maden faciasında yaşamını kaybeden maden emekçilerini saygı ile anıyoruz.

Yeni ölümlerin, yeni faciaların yaşanmaması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. 

TMMOB

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU

28 Ekim 2017, Ankara

Okunma Sayısı: 99