ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

20 AĞUSTOS 2018, PAZARTESİ
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» 6. ULUSLARARASI MADENCİLİK VE ÇEVRE SEMPOZYUMU (ISME2017) SONUÇ BİLDİRGESİ

SONUÇ BİLDİRGE

Yayına Giriş Tarihi: 10.10.2017
Güncellenme Zamanı: 12.10.2017 10:38:59
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 11.10.2017 17:58:37

6. Uluslararası Madencilik ve Çevre Sempozyumu (ISME2017) Sonuç Bildirgesi


TMMOB Maden Mühendisleri Odası tarafından geleneksel olarak düzenlenen ISME2017 6. Uluslararası Madencilik ve Çevre Sempozyumu, 27-29 Eylül 2017`de, Muğla İl Temsilciliğimizce Bodrum`da gerçekleştirilmiştir. Sempozyum kapsamında 68 adet sözlü ve 40 adet poster olmak üzere toplam 108 bildiri, 10 oturumda ve iki adet poster sergisinde sunulmuştur. ISME2017`ye 37 üniversiteyi ve 73 firmayı temsilen 9 ülkeden toplam 267 bilim insanı ve sektör temsilcisi katılmıştır.

Madenler; yenilenemeyen ve sınırlı miktarda bulunan değerlerimizdir. Madencilik, tarih boyunca uygarlıkları şekillendiren temel sektörlerden biri olmuştur. Bir ülkenin refah düzeyinin artırılması ve iç barışın sağlanması; sanayinin dışa bağımlılığının azaltılması ve dolayısıyla yeraltı zenginliklerinin etkin değerlendirilmesi ile olasıdır. Dolayısıyla, yoksulluğun her türlü olumsuzlukları beslediği düşünüldüğünde, Ülkemizin ulusal kaynaklarına yönelmesi, yeraltı zenginliklerinin belirlenmesi için daha fazla kaynak ayrılması ve çevre dostu madencilik uygulamalarının desteklenmesi; ulusal kalkınmamız için temel gerekliliktir.

Tüm mühendislik uygulamaları gibi madencilik de doğal olanın dönüştürülmesi, uygarlığın devamı için doğanın insan ve teknoloji gücü ile değiştirilmesi sürecidir. Yani, diğer mühendislik uygulamaları gibi madencilik de belirli oranda çevreye zarar verebilir. Bununla birlikte yeraltı kaynaklarının hayatın her aşamasında kullanıldığı dikkate alındığında, madencilik faaliyetleri olmaksızın insanoğlunun varlığını sürdürülebilmesinin olası olmadığı da bir gerçektir. Ayrıca birçok mühendislik uygulaması ile karşılaştırıldığında madenciliğin doğaya verdiği zararın daha az olduğu ve önemli bir kısmının madencilik faaliyetlerinin sonlandırılması ile giderilebilecek nitelikte olduğu görülebilecektir. Doğaya verilen zararın azaltılması; yöre halkıyla barışık çevre dostu bilimsel madencilik uygulamaları ile mümkündür. Sürdürülebilir kalkınmanın gereği olarak, çevre ile uyumlu madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi şarttır. Bu bağlamda; kamu yararı ekseninde ulusal kalkınmanın sağlanması ve yöre halkıyla barışık çevreye duyarlı yapılabilmesi için "ya madencilik ya çevre" dayatmasından kaçınılarak bilimsel madencilik faaliyetlerinin planlanması ve yürütülmesi sağlanmalıdır.

ISME2017 Uluslararası Madencilik ve Çevre Sempozyumu kapsamında çevre dostu madencilik yöntem ve uygulamaları, atık yönetimi, atıkların tekrar ekonomiye kazandırılması ve/veya bertarafı ve hukuki süreçle ilgili bildiriler sunulmuş ve tartışılmıştır. ISME2017 kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda aşağıdaki görüş ve önerilerin kamuoyuna duyurulmasına karar verilmiştir:

- 2015 küresel kalkınma hedeflerinde belirtilen yoksulluğu sona erdirmek ve sürdürülebilir üretim ve tüketimi sağlamak için yeraltı kaynaklarının çıkarılması ve kullanılması gerekir.
 
- Gelecek kuşakların ihtiyaçları ve çevresel kaygılar dikkate alınarak, yeraltı kaynaklarının yüksek verimle değerlendirilmesine olanak sağlayacak şekilde madencilik faaliyetleri sürdürülmelidir.

- Sunulan bildiriler ve sektör temsilcilerinin sunumlara ilgisi, çevre dostu madencilik konusunda ülkemizde yeterli ilgi ve bilgi birikiminin olduğunu ve endüstriyel boyutta uygulandığını göstermiştir.

- Atık üretim oranının azaltılması, atığın farklı amaçlarla kullanımı ile tekrar ekonomiye kazandırılması ve değerlendirilemeyecek olan kısmın zararsız hale getirilmesi konularının desteklenmesi ile çevre dostu madencilik uygulamalarının yaygınlaştırılması için çaba harcanmalıdır.

- Madencilik, yeraltı zenginliklerinin ekonomiye kazandırılması ile ülke refah düzeyinin artırılması olmakla birlikte, çevre dostu madencilik; yöre halkına rağmen değil, onların kaygılarını giderdikten sonra uygulamalıdır.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
29 Eylül 2017, Bodrum

Okunma Sayısı: 138

Tüm SONUÇ BİLDİRGELERİ

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.