TMMOB Maden Mühendisleri Odası

ÖZGÜR, DEMOKRATİK LAİK ve BARIŞ İÇİNDE TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE İÇİN KARANLIK DARBELERE KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ.

BASIN AÇIKLAMASI
Güncellenme Zamanı: 12.09.2017 10:12:10
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 12.09.2017 Son Güncelleme: 12.09.2017 10:13:04

 

12 EYLÜL ASKERİ DARBESİ ÜLKEMİZİN, HALKIMIZIN VE GELECEĞİMİZİN KATİLİDİR.

ÖZGÜR, DEMOKRATİK LAİK ve BARIŞ İÇİNDE TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE İÇİN KARANLIK DARBELERE KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ.

Ülkemizde gerçekleştirilen 12 Eylül askeri darbesi de; gelişmekte olan ve kapitalizme karşı toplumsal muhalefetin geliştiği ülkelerde uygulanan darbeler gibi küresel güçler tarafından dayatılan 24 Ocak kararlarının üzerine gerçekleşmiş, emek ve demokrasi karşıtı, kapitalizmin amaçlarına hizmet etmek üzere uyarlanmış bir darbedir.

12 Eylül darbesinin 37 yıldır ülkemizde uygulanmakta olan anti-demokratik anayasası, kurumları, emek düşmanı, sermaye yanlısı düzenlemeleri ve laiklik karşıtı dinci gericiliği yaygınlaştırması, AKP iktidarı aracılığıyla uygulanmakta olan serbestleştirme, özelleştirme, taşeronlaştırma, esnekleştirme, kuralsızlaştırma ve denetimsizleştirme politikaları ile yaşamın tüm alanlarında fiili gelişmesinin doruğuna ulaştırılmıştır.

12 Eylül; demokrasinin, özgürlüklerin kısıtlanması, her türden hak arama arayışının ve örgütlenme girişimlerinin baskı altına alınması, madencilik başta olmak üzere kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi, gençlerin geleceksizliğe mahkum edilmesi, toplumun gerici ve ırkçı akımların etkisi altında şekillendirilmesinin önünü açmış olmasıyla hatırlanmaktadır.

12 Eylül ve 12 Eylül‘ü oluşturanların yaratmış oldukları hukuksuzluğu ortadan kaldırmanın yolu, temel hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri tamamen kaldırmaktan ve özgür, barış içinde birlikte yaşayabilen örgütlü toplumu geliştirmekten geçmektedir.

Ülkemizde uygulanmakta olan OHAL ve KHK hukuksuzluğu ile anti-demokratik düzenlemeler, 12 Eylül siyasi anlayışından farklı değildir.

Maden Mühendisleri Odası; TMMOB çatısı altında, özgür, demokratik, laik ve barış içinde tam bağımsız bir Türkiye için ülke sorunlarını mesleğin ve meslektaşın sorunlarından ayırmadan bilimin ve tekniğin ışığında emeğin ve halkın yanında yer alarak, darbelere karşı mücadele etmeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU

12 Eylül 2017, Ankara

Okunma Sayısı: 72