ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

19 HAZİRAN 2018, SALI
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» ODTÜ’ YE SAHİP ÇIKMAK BAŞTA MÜHENDİSLER OLMAK ÜZERE TÜM HALKIMIZIN GÖREVİDİR.

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 10.09.2017
Güncellenme Zamanı: 10.09.2017 21:52:34
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 10.09.2017 21:52:23

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, 10 Eylül 2017 tarihinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi‘ nin ODTÜ arazisinden geçirmek istediği yol için, ülkemizin en güzide bilim yuvalarından biri olan ODTÜ` ye yangından mal kaçırırcasına gece yarısı savaşa gider gibi polis ve iş makinaları ile  girilmesine ve ODTÜ Ormanları‘ nın katledilmesine ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

ODTÜ` YE SAHİP ÇIKMAK BAŞTA MÜHENDİSLER OLMAK ÜZERE TÜM HALKIMIZIN GÖREVİDİR.

Yine bir Bayram Tatili sırasında ODTÜ`de I. ODTÜ Orman Katliamını gerçekleştiren Ankara Büyükşehir Belediyesi bilimin ve tekniğin ışığında yetişen ve diplomalarını banknotlara değişmeyen ODTÜ` lülerin tepkilerinden korktuğundan olsa gerek II. ODTÜ Orman Katliamını üniversite tatilde iken bir gece yarısı operasyonuyla gerçekleştirmiştir.

60 yıldır binlerce ODTÜ `lünün büyük özveriyle büyüttükleri ODTÜ Ormanının kalbine bir hançer saplanarak yaklaşık 12.000 ağaç; yüzlerce iş makinesiyle, tomaların ve polislerin nezaretinde yok edilmiştir.

Daha bir gün önce basında ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi` nin Ankara Valiliği aracılığında anlaştırıldığı yine bir protokol imzalandığı açıklanmıştı. Rektörlüğün açıklamasına göre Ankara Büyükşehir Belediyesi` nin talepleri ODTÜ` ye en az zarar verecek şekilde karşılanmıştı. Dün gece karanlığında görüldüğü üzere Bilkent Üniversitesi ve Bilkent Mahallesi arasında ODTÜ arasında iki şerit gidiş iki şerit geliş olmak üzere oldukça geniş bir yol ikişer şerit daha genişletilerek kullanılabilecekken bu yola paralel bir güzergâh da yer yer 100 m ile 300 m arasında ODTÜ arazisi içinde açılmaktadır. Bu yol tamamlandığında yaklaşık 30 hektar ormanlık alanın ağaçları yok edilerek yola dönüştürülecek aynı zamanda yaklaşık 150-200 hektar büyüklüğünde orman alanı da üniversite arazisinden kopartılmış olacaktır.

Rektörlük seçimleri sırasında ODTÜ` lülere verdiği sözleri tutmayarak seçimlerde birinci olmamasına rağmen görevi kabul eden rektöründen mevcut yol varken yol genişletilerek kullanılabilecekken, neden başka bir güzergâh seçildiğinin, buna neden ve nasıl razı edildiğini açıklamasını istiyoruz!

Ankara Büyükşehir Belediyesinden, neden yangından mal kaçırırcasına bir hafta sonu gece yarısında yüzlerce iş makinesiyle çalışmaya başlandığının açıklanmasını istiyoruz. Rekor kıracak başka alanlar yok mu idi?

İç Anadolu Bölgesinin ve Ankara` nın bozkırlarında hepimize adeta birer akciğer olan ve Ankara` ya kattığı güzellikler nedeniyle doğal sit alanı olarak ilan edilen bu alandan Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yol geçirilmesini sağlayan bu planın neden onayladığının açıklanmasını istiyoruz!

60 yılı aşkın süredir bilime, halkımıza hizmet eden ODTÜ` ye sahip çıkmak başta on binlerce çalışanı, öğrencisi, akademisyeni ve mühendis mezunları olmak üzere tüm Ankaralıların ve halkımızın görevidir.

ODTÜ sahipsiz değildir şiarıyla ODTÜ` ye sahip çıkmaya ve her türlü yalana, talana dur demeye devam edeceğiz.

TMMOB

Maden Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

10 Eylül 2017, Ankara

Okunma Sayısı: 92

Tüm Basın Açıklamaları

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.