ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

25 NİSAN 2018, ÇARŞAMBA
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

ŞUBE TARİHÇESİ    ŞUBE YÖNETİM KURULU    ŞUBE ÇALIŞANLARI   
KOMİSYONLAR    ÇALIŞMA PROGRAMI    ÇALIŞMA RAPORU    TEMSİLCİLİKLER   

» TMMOB-SGK MÜHENDİS ASGARİ ÜCRETİ PROTOKOLÜ TEK TARAFLI FESHEDİLEMEZ, MÜHENDİSLER İÇİN ÜCRET GÜVENCESİ VE ADALET İSTİYORUZ!

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 04.07.2017
Güncellenme Zamanı: 04.07.2017 16:13:10
Yayınlayan Birim: İSTANBUL

 

 TMMOB-SGK Mühendis Asgari Ücreti Protokolü Tek Taraflı Feshedilemez, Mühendisler İçin Ücret Güvencesi ve Adalet İstiyoruz!

Çalışma yaşamındaki mühendislerin hak ettiklerinin altında düşük ücretlerle çalıştırılmasının ve eksik yatan SGK primlerinin önüne geçilmesi amacıyla 2012 yılında TMMOB ile SGK arasında imzalanan işbirliği protokolü SGK tarafından 09.06.2017 tarihinde tek taraflı olarak feshedilmiştir.

Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak protokolün yürürlüğe girmesinden sonra Şubemize kayıtlı üyelerimizin iş yerlerine ve ilgili illerin SGK il müdürlüklerine gönderdiğimiz yazılarla protokolün hayata geçmesi için tarafımıza düşen görevin takipçisi olduk.

Bu çalışmanın devamı olarak bu dönem de 2017 yılı Mühendis Asgari Ücreti için başlattığımız çalışmalar kapsamında Şubemize bağlı bulunan bölgelerdeki 800 iş yerine yazılar göndererek üyelerimizin ücretlerinin en az Odamız asgari ücret tarifesine göre ödenmesi gerektiğinin altını çizip SGK ile yapılan protokolü hatırlattık. Daha sonra Şubemizin sorumluluk alanında bulunan İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne SGK İl Müdürlüklerine yazılar yazarak TMMOB-SGK protokolü gereği eksik primleri bulunan üyelerimizin iş yerleri ile iletişime geçilerek üyelerimizin ücret haklarının sağlanması istenmiştir. Geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi bu yıl da bu girişimlerimiz sonucunda; Sosyal Güvenlik Kurumu tarifemiz üzerinden kontroller yaparak, SGK primleri tarifemiz altında bulunan iş yerlerine ihtar göndermiş, ceza kesmiş ve eksik primleri Oda tarifemize göre geriye dönük olarak tamamlatmıştır.

Maden Mühendisleri Odası ve Şubeleri olarak mühendislerin ücret hakları için yaptığımız bu çalışmalar düşük ücretlerle mühendis çalıştıran bazı iş yerlerini/işverenleri rahatsız etmiş ve SGK`ya şikâyetlerde bulunmuşlardır. SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Başkanlığı işverenlerin bu şikâyetleri sonrası başlattığı çalışmalar kapsamında protokolün yenilenmesi için birliğimiz TMMOB`ye revize bir protokol metni göndermiştir.

Revize protokol metni incelendiğinde; mevcut protokolün en önemli maddesi olan SGK`nın Yükümlülükleri başlıklı 5. Maddesinin "SGK; sosyal güvenlik bilincinin artırılması amacıyla TMMOB tarafından dağıtımı sağlanacak dokümanların hazırlanmasına yardımcı olmayı, mühendis ve mimarların ücretlerinin TMMOB tarafından belirlenerek kuruma iletilen asgari ücretlerin altında olmaması için gerekli tedbirler almayı…. kabul ve taahhüt eder." şeklinde düzenlenmişken, bu ifadenin "SGK; sosyal güvenlik bilincinin artırılması amacıyla TMMOB tarafından dağıtımı sağlanacak dokümanların hazırlanmasına yardımcı olmayı, mühendis ve mimarların sigortasız çalıştırılmalarının ve ücretlerinin eksik bildiriminin önlenmesi için TMMOB ile işbirliği yapmayı….kabul ve taahhüt eder." Olarak değiştirildiği görülmüştür.

Taslak protokoldeki bu ifadenin kabulü halinde bir iş yerinde çalışan mühendisin SGK primine esas ücretinin TMMOB tarafından belirlenen asgari ücret seviyesinin altında olduğu bilinmesine rağmen SGK tarafından iş yerlerine herhangi bir işlem yapılmayacaktır.

Protokolün bu şekilde kabul edilmesi halinde TMMOB-SGK Protokolünün asıl amacı olan mühendislerin ücret güvencesi ortadan kalkmış olacaktır. Revize protokolün TMMOB tarafından bu gerekçelerle kabul edilmemesi nedeniyle protokol SGK tarafından tek taraflı olarak feshedilmiştir.

Mühendisler İçin Ücret Güvencesi ve Adalet İstiyoruz!

Mühendislerin hakları olan insanca yaşam için yeterli ücret ve ücret güvencemiz için hep birlikte mücadele etmeye, devam edeceğiz!

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi
11. Dönem Yönetim Kurulu
04.07.2017

Okunma Sayısı: 62

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.