TMMOB Maden Mühendisleri Odası

SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!...

BASIN AÇIKLAMASI
Güncellenme Zamanı: 02.07.2017 14:26:18
GENEL MERKEZ
Yayına Giriş: 02.07.2017 Son Güncelleme: 02.07.2017 14:27:46

SİVAS KATLİAMINI
UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!...

Bundan 24 yıl önce, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli` nde emek ve demokrasi savunucusu 33 aydın ve sanatçımız yakılarak katledilmiştir.

Katliamın yaşandığı 1993 yılından günümüze gerçek bir yüzleşme sağlanamamış ve adalet arayışları hep oyalanmıştır. 2 Temmuz günü 33 canımız saatler süren bir provokasyonun sonucu yakılırken güvenlik güçleri ve yetkili makamlar seyirci kalmıştır. Dönemin başbakanı katliamcılara kol kanat gererek, "çok şükür otelin çevresindeki vatandaşlarımıza bir zarar gelmemiştir" açıklamasında bulunmuştur. Aradan geçen yıllar boyunca süren davalarda deliller yok edildi, olayın asıl sorumluları yargı karşısına çıkarılmadı. Katillerin avukatlığını yapan birçok ismin bugün iktidar partisi milletvekilliği koltuklarını doldurduğunu gördük. Faillerinin bir kısmı "zaman aşımı" ile ceza almaktan kurtarılırken, dönemin başbakanı bu kararı, "Milletimize hayırlı olsun" diyerek karşıladı. Davaya ilişkin en son verilen zaman aşımı kararını görüşecek olan Anayasa Mahkemesinin üyelerinden birinin, sanıkların avukatı olduğu ortaya çıktı.

Ülkemizin geleceğe temiz bir sayfa açarak ilerlemesi için geçmişte yaşanan katliamlarla yüzleşmesi gerekmektedir. 24 yıl önce gerçekleştirilen Sivas Katliamı bugün hâlâ toplumun vicdanında açık bir yara olarak kanamaya devam etmektedir. Eli kanlı çeteler, katliamcı zihniyet bu hesabı sorulmamış olaydan güç alarak yeni katliamlara imza atmaktadır. Sivas` ı yakan zihniyet bugün başta Irak ve Suriye olmak üzere dünyanın dört bir yanında katliamlara devam etmektedir.

Toplumsal belleğimizde derin bir yara bırakan Sivas katliamı, geçen zaman içerisinde unutturulmak istenmiş ancak tüm çabalara rağmen unutturulamamıştır. Bu katliamı planlayan, destekleyen ve besleyen zihniyetle yüzleşilmediği, katliamın sorumluları açığa çıkarılmadığı, sorumluları saklayan ve koruyanlar hesap vermediği sürece, bu yara kanamaya devam edecektir.

Şairlerin, aydınların, gazetecilerin katledilmediği, gelecek güzel günlere inanan insanlarımızın öldürülüp yakılmadığı bir Türkiye için, halkımızın barış, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesinin yanında olacağız.

Sivas katliamını unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.

TMMOB
MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU

2 Temmuz 2017, Ankara

Okunma Sayısı: 79