ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

20 HAZİRAN 2018, ÇARŞAMBA
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» KARADON, SOMA, ŞİRVAN, ERMENEK ÖLÜMLER SÜRDÜ, SÜRECEK...UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 17.05.2017
Güncellenme Zamanı: 17.05.2017 15:32:29
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 17.05.2017 15:20:07

KARADON, SOMA, ŞİRVAN, ERMENEK…

ÖLÜMLER SÜRDÜ, SÜRECEK

UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

Tam bir yıl önce yine bugün 17 Mayıs 2016 tarihinde Karadon Faciasının 6. yıldönümünde yaptığımız açıklamada ölümlerin süreceğini belirtmiştik. Bu açıklamamızdan sonra Şirvan faciası yaşandı ve yine bugün Antalya`da bulunan bir yeraltı kömür ocağında 2 maden emekçisi yaşamını kaybetti. Yine söylediklerimiz doğru çıktı ve ne yazık ki yine haklı çıktık. Haklı çıkmamızın en önemli nedeni maden mühendisliği bilim ve tekniğine uygun olarak çalışmalarımızı yürütmemizden kaynaklanmaktadır. Ancak yaşanan ve yaşanacak olan ölümler konusunda haklı çıkmak bizleri fazlasıyla üzmektedir.

2010 ve 2014 yıllarının Mayıs ayı ülkemiz madencilik tarihine acılarla dolu bir ay olarak geçmiştir. 13 Mayıs 2014`de ülkemiz tarihinin en büyük faciası olan Soma Faciası gerçekleşmiş ve 5`i maden mühendisi meslektaşımız olmak üzere 301 maden emekçisi, 17 Mayıs 2010 tarihinde ise Zonguldak/Karadon` da gerçekleşen faciada aralarında 2 meslektaşımızın bulunduğu 30 maden emekçisi yaşamını kaybetmiştir. Ayrıca 2016 yılı içerisinde ülkemizde yaşanan iş kazaları sonucunda yaşanan ölümler sonucu 6 Soma, 2017 yılının ilk dört ayında ise yaklaşık olarak 2 Soma faciası yaşanmıştır.

Karadon, Soma, Ermenek ve Şirvan facialarında yaşamını kaybeden maden emekçilerinin nezdinde iş kazalarında yaşamını kaybeden tüm emekçileri saygıyla anıyor yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Karadon Grizu Patlamasının ceza davasının yerel mahkemede ki görüşülmesi tamamlanmış olup taşeron firma yetkilileri ile müessese yetkilisi kamu görevlilerine 5 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları verilmiştir. Davada ceza alanların mahkumiyetleri Yargıtay tarafından 29 Nisan 2016 tarihinde onanmış ve yerel mahkemede yargılanarak beraat eden 2 maden mühendisi içinse aleyhte bozularak yeniden yargılanmalarına karar verilmiştir.

Ancak Odamız komisyonlarında yer alan bilim insanları ile konunun uzmanı meslektaşlarımız tarafından hazırlanan bilimsel raporlarda da belirtildiği üzere bu tip faciaların asıl nedeni sektörde uygulamaya konulan özelleştirme, taşeronlaşma, rodövans vb. gibi yanlış uygulamalar olup bu uygulamaları yaşama geçirenler hakkında hiçbir işlem yapılmamıştır. Bu nedenle Karadon Faciasını müteakip Soma`lar, Ermenek`ler, Şirvanlar yaşanmıştır ve yaşanmaya da devam edecektir.

Madencilik sektörü, doğası gereği önemli riskler içeren ve bu nedenle bilgi, deneyim, uzmanlık ve sürekli denetim gerektiren dünyanın en tehlikeli iş koludur. Özellikle yeraltı kömür madenciliği, işçi sayısı başına düşen kaza ve ölüm sıralamasında bütün sektörlerin başında yer almaktadır.

Ancak sektörde yaşanan faciaların önlenmesi için geçen uzun yıllara rağmen hala ne maden kanununda ne de iş güvenliği yasasında maden mühendisliği bilim ve tekniğine uygun gerekli önlemler alınmamış olup ne yazık ki hazırladığı raporlarla kamuoyu önünde hak ettiği saygınlığa rağmen Odamızın görüşleri ısrarla dikkate alınmamaktadır.

Madencilik sektörü, içerdiği riskler ve tehlikeler nedeniyle daha yakından izlenmeli, değerlendirilmeli ve kaza önleme çalışmalarına daha fazla ağırlık verilmelidir. Bu düşüncelerle iş cinayetlerinin önlenmesi için yetkilileri bir kez daha gerekli önlemleri almaya ve göreve davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

17 Mayıs 2017, Ankara

Okunma Sayısı: 137

Tüm Basın Açıklamaları

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.