ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

20 NİSAN 2018, CUMA
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» CADI AVINA SON VERİLSİN! MEHMET ZAMAN DERHAL GÖREVİNE İADE EDİLMELİDİR!

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 03.05.2017
Güncellenme Zamanı: 03.05.2017 15:34:34
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 03.05.2017 15:31:19

CADI AVINA SON VERİLSİN!

ODAMIZ 43. ve 44. DÖNEM YÖNETİM KURULU ÜYESİ

MEHMET ZAMAN

DERHAL GÖREVİNE İADE EDİLMELİDİR!

Siyasi iktidarın yıllarca birlikte hareket ederek uzunca bir süre ülkeyi birlikte yönettikleri, "ne istediler de vermedik" dedikleri ve adını devlet içinde paralel yapılanma olarak açıkladıkları yol arkadaşlarının 15 Temmuz 2016 tarihinde ki başarısız darbe girişimlerini fırsata çevireceklerini hem Birliğimiz hem de Odamız o günlerde yaptıkları açıklamalarla kamuoyu ile paylaşmışlardı.

15 Temmuz darbe girişimini fırsata çeviren siyasi iktidar OHAL ilan ederek çıkardığı KHK` ler ile yaşamın her alanına müdahale etmeye başlamıştır. Darbe girişiminde bulunanlara karşı alındığı iddia edilen önlemler toplumun AKP iktidarına ve Saray` a muhalefet eden kesimlerine yönelerek adeta bir cadı avına dönüştürülmüştür.

AKP hükümeti on binlerce kamu çalışanını görevden uzaklaştırıp, ihraç edip; yüzlercesini gözaltına alırken, kendisine muhalif olarak gördüğü tüm muhalefet güçleriyle hesaplaşmaya çalışmaktadır. OHAL darbesine sığınarak halkın iradesine el konulmuş, meclis işlevsiz hale getirilmiş, demokratik haklar askıya alınmış, seçilmişler tutuklanmış, hukuksuzluk Anayasaya uydurularak hukuk ayaklar altına alınmıştır.

Peş peşe yayınlanan KHK` ler ile kamu çalışanlarının işlerinden edildiği, rektör seçimlerinin kaldırıldığı, akademisyenlerin üniversitelerden atıldığı; muhalif TV kanallarının kapatılarak seslerinin kısılmaya çalışıldığı, gazetecilerin tutuklandığı; gazetelerin, edebiyat dergilerinin, çocuklar için daha iyi bir dünya yaratmak için çalışan derneklerin bile kapatıldığı ama çocuk istismarcısı gerici vakıfların desteklendiği bu dönemde Olağanüstü Hal bahane edilerek tüm bu yapılanlar meşruymuş gibi gösterilmek isteniyor.

Son olarak 29 Nisan 2017 tarihinde yayınlanan 689 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yine binlerce kamu görevlisi terör örgütü üyesi oldukları iddiası ile sorgusuz, sualsiz olarak işlerinden çıkarılmışlardır. 29 Nisan` da yayınlanan 689 sayılı KHK ile kamu işyerlerinde mesleklerini icra ederken düşüncelerini bulundukları her platformda ifade etmeleri nedeniyle aralarında TMMOB Maden Mühendisleri Odası 43. ve 44. Dönem Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuş olan Mehmet ZAMAN` ın da bulunduğu binlerce kamu çalışanı görevlerinden ihraç edilmiştir.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve bağlı 24 Odamız, Anayasa` nın 135. Maddesi ve 6235 sayılı TMMOB yasası kapsamında faaliyet yürüten, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları tüzel kişiliğine sahiptir. Yasa tarafından tanımlanan amaç ve görevlerini; meslektaşlarımızın ve mesleğin haklarının korunması, geliştirilmesi, üyelerinin hak ve çıkarlarının korunması, çalışma alanlarının disipline edilmesi, geliştirilmesi yönünde uygulayan üye ve yöneticilerimiz, bu kapsamda mesleki-toplumsal sorumluluklar üstlenmektedir.

Mehmet ZAMAN da bu kapsamda TMMOB Maden Mühendisleri Odası` nda 43. ve 44. Dönemlerde Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmüştür. OHAL kapsamında KHK` lar ile ülkeyi yönetenler açısından meslektaşımızın temel suçu demokrasiyi savunması özgürlükten, eşitlikten, adaletten, barıştan yana, yani evrensel insan haklarından yana tavır almasıdır.

Tarihi boyunca darbelere karşı duran, demokrasiyi tüm kurum ve kuruluşlarıyla savunan Birliğimizin ve Odamızın üyelerini de içine alan bu cadı avına bir an önce son verilmelidir. İşten ihraç edilen Mehmet ZAMAN, vakit kaybetmeden görevine iade edilmelidir.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak üyemiz Mehmet ZAMAN ile dayanışma içinde olduğumuzu bildirir, ülkenin içinde bulunduğu bu zorlu süreçte aydınlık güzel günler için tüm toplumsal muhalefet güçleriyle ve ilerici halk kesimleriyle birlikte omuz omuza mücadele etmekten vazgeçmeyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

3 Mayıs 2017, Ankara

Güncellenme Zamanı: 03.05.2017 15:38:32

Okunma Sayısı: 295

Tüm Basın Açıklamaları

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.