ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

21 HAZİRAN 2018, PERŞEMBE
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» ADANA ALADAĞ’ DA KIZ ÖĞRENCİ YURDU YANGINI KAZA DEĞİL, SORUMLUSU SİYASİ İKTİDAR OLAN BİR CİNAYETTİR

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 30.11.2016
Güncellenme Zamanı: 30.11.2016 22:29:53
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 30.11.2016 22:29:39

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Adana Aladağ‘da kız öğrenci yurdunda meydana gelen yangın üzerine 30 Kasım 2016 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

ADANA ALADAĞ`DA KIZ ÖĞRENCİ YURDU YANGINI KAZA DEĞİL,
SORUMLUSU SİYASİ İKTİDAR OLAN BİR CİNAYETTİR

Adana`nın Aladağ ilçesinde bulunan Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu`nda dün gece çıkan yangında çocuklarımızı kaybettik.

Öncelikle çocuklarını kaybeden ailelere başsağlığı, yaralı çocuklarımıza da acil şifa diliyoruz.

Bu facia bir kaza ya da kader değildir. Bu, denetimsizliğin yol açtığı, sorumlusunun da siyasi iktidar olduğu bir cinayettir.

Yasa dışı tarikat-cemaat yurtlarının önünü açan, eğitim sistemini paralı hale getiren, yoksul ailelerin çocuklarını tarikatların, cemaatlerin kucağına iten AKP iktidarı, bu yurtları hiçbir koşulda denetlemeyerek bu katliamın hazırlayıcısı olmuştur.

Siyasi İktidar, faciadan sonra gerçeklerin ortaya çıkartılmasını engellemek için de çareyi her zaman olduğu gibi yayın yasağı ilan etmekte bulmuştur.

Olay yerine ulaşan TMMOB heyetinin ilk gözlemlerine göre yangın elektrik kontağından çıkmıştır.

Zemin + 2 kattan oluşan betonarme binanın zemin kaplamaları PVC malzemedendir ve bu da yangının büyümesine, çabuk yayılmasına ve zehirlenmelere yol açmıştır.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, yangın merdiveni kapısının kilitli olması nedeniyle çocukların kaçış imkânı olmamış, ölenlerin çoğu duman zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Yaralanmaların büyük bir çoğunluğu ise kaçış amacıyla binadan atlamalardan kaynaklanmıştır.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki; Okullar, sağlık tesisleri, yurtlar gibi insanların yoğun olarak bulunduğu binalar yangın algılama, uyarma, yangın söndürme vb. insan sağlığını ve can güvenliğini garanti altına alacak teçhizatlarla donatılmak zorundadır. Bu sistemlerin ulusal, uluslararası tekniğe uygun yapılmasının yanı sıra, yine uluslararası kabul görmüş teknik şartnameler ve yönetmelikler çerçevesinde sürekli olarak bakım ve periyodik kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Öte yandan, yangın çıktığında binadan hızla uzaklaşmayı sağlayacak kaçış yollarının ve sistemlerin açık, kullanılabilir durumda olması önemlidir. Yangın felaketlerinde sıklıkla yaşanan yangın merdiveninin kapalı tutulması, yangın tüplerinin boş olması veya yangın dolaplarının kilitli tutulması gibi ihmalkârlıklar can kayıplarının artmasına neden olmaktadır.

Çocuklarımızın, gençlerimizin kaldıkları yurtların büyük bir kısmı, Aladağ örneğinde olduğu gibi projelendirme ve imalat sırasında yurt olarak tasarlanmamış ve kullanım izni alırken de uygunluk kriterleri aranmamıştır. Aladağ bir ilk değildir ve bu zihniyetle devam edilirse son da olmayacaktır.

Adana`da yaşanan felaket denetimsizliğin, vurdumduymazlığın bir sonucudur. Özel ve kamuya ait tüm yurtlar acilen uygunluk kriterleri açısından denetlenmeli, amaca uygun olmayanlar işletme dışı bırakılmalı, eksiklikleri tespit edilen yurtların iyileştirme çalışmaları planlı bir şekilde ve süratle yerine getirilmelidir.

Emin KORAMAZ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği

Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 114

Tüm Basın Açıklamaları

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.