ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

21 HAZİRAN 2018, PERŞEMBE
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» ERŞAT AKYAZILI GÖREVİNE İADE EDİLMELİDİR

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 17.11.2016
Güncellenme Zamanı: 17.11.2016 16:14:15
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 17.11.2016 14:17:22

CADI AVINA SON VERİLSİN!
ERŞAT AKYAZILI DERHAL GÖREVİNE İADE EDİLMELİDİR!

İktidar 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL adı altında sivil darbeye yönelmiştir. İlan ettiği OHAL kapsamında çıkarılan KHK`ler ile yaşamın her alanına müdahale etmeye başlamıştır. Bu darbe girişimini fırsatçılığa çeviren AKP iktidarının aylardır sürdürdüğü cadı avında hedefin AKP ve Saray`a muhalefet eden tüm muhalefet katmanları olduğunu yaşayarak defalarca gördük. AKP hükümeti on binlerce kamu çalışanını görevden uzaklaştırıp, ihraç edip; yüzlercesini gözaltına alırken, kendisine muhalif olarak gördüğü tüm muhalefet güçleriyle hesaplaşmaya çalışmaktadır. OHAL darbesine sığınarak halkın iradesine el konulmuş, meclis işlevsiz hale getirilmiş, seçilmiş belediye başkanları ve milletvekilleri tutuklanmış, hukuk olağanüstü bir şekilde ayaklar altına alınmıştır. OHAL olağanlaşırken hukuksuzluklar kanun hükmüne bağlanmıştır.

Peş peşe yayınlanan KHK`ler ile kamu çalışanlarının işlerinden edildiği, rektör seçimlerinin kaldırıldığı, akademisyenlerin üniversitelerden atıldığı; muhalif TV kanallarının kapatılarak seslerinin kısılmaya çalışıldığı, gazetecilerin tutuklandığı; gazetelerin, edebiyat dergilerinin, çocuklar için daha iyi bir dünya yaratmak için çalışan derneklerin bile kapatıldığı ama çocuk istismarcısı gerici vakıfların desteklendiği bu dönemde Olağanüstü Hal bahane edilerek tüm bu yapılanlar meşruymuş gibi gösterilmek isteniyor.

Son olarak 29 Ekimde yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname`de yine binlerce kamu görevlisi sorgusuz, sualsiz olarak işlerinden çıkarıldı. 29 Ekim`de yayınlanan 675 sayılı KHK ile kamu işyerlerinde mesleklerini icra ederken aynı zamanda demokratik sendikal mücadele yürütmeleri nedeniyle içlerinde TMMOB Maden Mühendisleri Odası Denetleme Kurulu üyesi Mehmet Erşat Akyazılı`nın da bulunduğu binlerce kamu çalışanı görevlerinden ihraç edilmiştir.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve bağlı 24 Odamız, Anayasa`nın 135. Maddesi ve 6235 sayılı TMMOB yasası kapsamında faaliyet yürüten, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları tüzel kişiliğine sahiptir. Yasa tarafından tanımlanan amaç ve görevlerini; meslektaşlarımızın ve mesleğin haklarının korunması, geliştirilmesi, üyelerinin hak ve çıkarlarının korunması, çalışma alanlarının disipline edilmesi, geliştirilmesi yönünde uygulayan üye ve yöneticilerimiz, bu kapsamda mesleki-toplumsal sorumluluklar üstlenmektedir.

 Mehmet Erşat Akyazılı da bu kapsamda Maden Mühendisleri Odası`nda Denetleme Kurulu üyeliği yürütmektedir. Sivil darbeyi sürdüren AKP Hükümeti açısından meslektaşımızın temel suçu demokrasiyi savunması özgürlükten, eşitlikten,  adaletten, barıştan yana, yani evrensel insan haklarından yana tavır almasıdır.

Darbelere ve dikta rejimlerine karşı duran Odalarımızın ve TMMOB`nin üyelerini de içine alan bu cadı avına biran önce son verilmelidir. İşten ihraç edilen Erşat Akyazılı, vakit kaybetmeden görevine iade edilmelidir.

TMMOB Ankara İl Koordinasyonu olarak Maden Mühendisi Erşat Akyazılı ile dayanışma içinde olduğumuz bildirir, ülkenin içinde bulunduğu bu karanlığa karşı tüm toplumsal muhalefet güçleriyle ve ilerici halk kesimleriyle birlikte omuz omuza mücadele etmekten vazgeçmeyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği
Ankara İl Koordinasyon Kurulu

Güncellenme Zamanı: 17.11.2016 14:18:18
Güncellenme Zamanı: 17.11.2016 14:18:00

Okunma Sayısı: 267

Tüm Basın Açıklamaları

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.