ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

25 NİSAN 2018, ÇARŞAMBA
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

ŞUBE TARİHÇESİ    ŞUBE YÖNETİM KURULU    ŞUBE ÇALIŞANLARI   
KOMİSYONLAR    ÇALIŞMA PROGRAMI    ÇALIŞMA RAPORU    TEMSİLCİLİKLER   

» BASINA VE KAMUOYUNA

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 10.08.2016
Güncellenme Zamanı: 10.08.2016 15:49:28
Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR

 

Güncellenme Zamanı: 10.08.2016 11:38:30

Bilindiği üzere Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü yerleşkesi; Maliye Bakanlığı tarafından büyük bir cami ,külliyesi ve ticari mekanlar yaptırılmak üzere 01.10.2013 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı`nın 04.10.2013 tarih ve 9812 sayılı yazısına istinaden Yenişehir ilçesinde bulunan Karayolları yerleşkesinin 28500 metrekare büyüklüğündeki alan usulsüz bir şekilde ifraz edilerek, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yeni plan tadilatıyla  `Dini Tesis Alanı`na dönüştürülmüş ve 12.11.2013 tarihinde resen onaylanmıştır. Alanın tahsisinden sonra; belli merkezlerin icazetiyle çalışan Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge kurulu daha önce aldığı yanlış kararlar gibi karayolları yerleşkesindeki 11 adet tescilli yapının tescil şerhini kaldırmıştır.

Bu hususta defalarca yaptığımız açıklamalar,uyarılar ve başlatmış olduğumuz hukuki süreçlere rağmen, hükümet bütün kurumlarıyla bu kararın uygulanması için gözlerini kör, kulaklarını sağır kılmıştır. Bugün geldiğimiz noktada mevcut Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan onlarca ağaç kesilmiş, tescilli yapılar yıkılmış adeta bir doğa ve kültür katliamı gerçekleştirilerek alan yapılaşmaya açılmıştır. Yapılan bu kıyımın başta İslamiyet olmak üzere hiçbir inançta yeri yoktur. Alternatif ve makul bir çok alan yaratabilecekken Dini+Ticari tesis alan inşaası için özellikle bu alanın seçilmesi ve bütün uyarılarımıza ve itirazlarımıza rağmen bu alanda ısrar edilmesi elbetteki bizlerde ve kamuoyunda bir çok şüpheye yol açmış ve yapılmak istenenin halkın ibadet etme hakkı ve özgürlüğüne hizmet etmeye değil, farklı gruplara rant sağlayıp peşkeş çekmeye ve siyasal gerekçelere dayandığını açık ve net ortaya konmuştur.

Bizler bütün bu süreç boyunca defalarca dile getirdiğimiz itiraz gerekçelerimizi bir kez daha burada dile getirmek ve yetkilileri uyarmak istiyoruz;

•-          Toplumun kutsal mekanları olan camilere elbette karşı değiliz; ancak hadisde de belirtildiği gibi  "Kıyamet kopsa bile, o zaman elinizde bir fidan bulunuyorsa ve onu dikmek için de bir engel yoksa derhal o fidanı dikin." İslamiyette de ağaç kesmenin yeri yoktur.

•-          Birbirini takip eden bir düzenle planlanan ‘Karayolları yerleşkesi-Anıt Park-Stadyum-DSİ yerleşkesi‘ Diyarbakır kent merkezinin temel hava koridorudur. Kent merkezinin akciğeridir. Diyarbakır‘ı nefessiz bırakmayın!

•-          Cumhuriyet dönemi mimari eserleri olan yerleşke içerisindeki yapıların tescillerini iade edin.

•-          Alandaki ağaç kesimini durdurun ve şimdiye kadar kesilen ağaçların yerine tekrar ağaç dikimi için derhal bir kampanya başlatın!

•-          Karayolları yerleşkesi ile beraber yıkım hazırlığı yapılan Diyarbakır Atatürk Stadyumu ile ilgili planlanan AVM+Rezidans kararı uygulanmaya henüz başlamamışken bu karardan vazgeçin!

•-          Bugün bile kaosun sinyallerini veren Yenişehir bölgesindeki trafik yoğunluğunu bu alanları yapılaşmaya açarak bir çıkmaza sokmayın.

•-          Parsel bazında plan değişiklikleriyle bu alanlara yüklenecek nufüs yoğunluğu insan sirkülasyonu ile Yenişehir bölgesinde yaşamın akışını durma noktasına getirmeyin, kaotik bir durum açığa çıkarmayın

•-          Tüm yerel yönetimlerin ve yerel dinamiklerin bu olaya karşı hassasiyet gösterip gerekli tavrı almaya çağırıyoruz

 

Hükümete ve bağlı bütün Bakanlık ve kurumlarına sesleniyoruz; yapılan bu uygulamaların halka ve kente hiçbir faydası yoktur. Yol yakınken bu yanlıştan vazgeçin, yoksa kente karşı işlenen bu suçların vebalinden, bin dereden su getirseniz arınamazsınız!

Kamuoyuna saygılarımızla,

 

TMMOB DİYARBAKIR

İL KOORDİNASYON KURULU

Güncellenme Zamanı: 10.08.2016 11:39:43
Güncellenme Zamanı: 10.08.2016 11:47:14

Okunma Sayısı: 58

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.