ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

21 NİSAN 2018, CUMARTESİ
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

ŞUBE TARİHÇESİ    ŞUBE YÖNETİM KURULU    ŞUBE ÇALIŞANLARI   
KOMİSYONLAR    ÇALIŞMA PROGRAMI    ÇALIŞMA RAPORU    TEMSİLCİLİKLER   

» BASIN AÇIKLAMASI

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 24.05.2016
Güncellenme Zamanı: 25.05.2016 10:04:21
Yayınlayan Birim: ZONGULDAK

 

Güncellenme Zamanı: 25.05.2016 10:03:34

 

Zonguldak/Kilimli İşçilerinin Yaşamları Güvence Altına Alınmalıdır.

Maden Emekçilerinin Yasal Hakları Ödenmelidir…

Ruhsat hukuku Türkiye Taşkömürü Kurumu`nun uhdesinde bulunan ve rödevans sözleşmesi ile Zonguldak ili Kilimli ilçesinde üretim faaliyeti yürüten De-Ka ve Balçınlar Madencilik adlı iki özel şirkete 13 Nisan 2016 tarihinde bir zamanlar siyasi iktidar ile aynı yolda yürüyen paralel yapıyla mücadele kapsamında Kayyum atanmıştır.

2016 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait maaşlarını alamayan işçiler 4 Nisan 2016 tarihinden itibaren işe gitmeme kararı almışlardır. Mayıs ayı itibariyle 4 aydır maaşlarını alamayan işçiler18 Nisan 2016 tarihinde önce kayyum heyetiyle daha sonra da kent yöneticileri ile görüşmeler yaparak haklarının ödenmesini istemişler ancak bir sonuç alamamışlardır.

Bu nedenle seslerini duyurabilmek ve haklarını alabilmek için önce yedi katlı bir binanın çatısına çıkmışlar daha sonra da Yeni Çeltek işçileri gibi kendilerini ocağa kapatarak açlık grevine başlamışlardır. Açlık grevi bugün itibariyle 6 gününü doldurmuştur.

Devletin öncelikli görevi bu işçilerin yaşamlarını güvence altına almak ve iş yasasıyla belirlenmiş olan haklarının verilmesini sağlamaktır.

Ayrıca atanmış olan kayyum heyeti içerisinde maden mühendisinin olmaması ve ocakta çalışan mühendisler ile iş güvenliği uzmanının ocağa girmesinin emniyet güçleri tarafından engellenmesi nedeniyle ocak içerisinde ki iş güvenliğinin alınamaması içeride bulunan işçilerin hayatını tehlikeye sokmaktadır. Bu nedenle içerisinde Odamız tarafından belirlenmiş uzmanların ve TTK Tahlisiye ekiplerinin de yer aldığı uzman bir heyet tarafından ocak içerisinde başta havalandırma olmak üzere gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin belirlenmesi ve bu önlemlerin Kayyum Heyeti tarafından yaşama geçirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yaşanabilecek ölümlerden bu kararı alanlar sorumlu olacaklardır.

Bununla birlikte 23 Mayıs 2016 tarihinde işçi aileleri tarafından ocak içerisinde ölümle mücadele eden eşlerine destek vermek ve seslerini duyurabilmek amacıyla Kilimli`de gerçekleştirilen eyleme destek vermek için başta şube yöneticilerimiz olmak üzere Zonguldak Demokrasi Güçlerine karşı yapılan saldırıyı ve provakatif eylemi gerçekleştirenleri ve bunları kışkırtanları kınıyoruz.

19 Mayıs`tan itibaren yeraltında açlık grevinde bulunan maden işçileri ve aileleri ölümle burun buruna ve perişan bir durumdadır. Devlet adına kayyum vasıtasıyla şirkete el koyan iktidar hükümet olma vasfını yerine getirmeli ve öncelikle yeraltında açlık grevinde bulunan işçilerin yaşamları güvence altına alınmalıdır. Yeni Çeltek`te benzer şekilde direnen Soma A.Ş. işçilerine verilen haklarda olduğu gibi De-Ka ve Balçınlar işçilerinin de başta çalışma hakları olmak üzere diğer ücret alacaklarının ödenmesi için gerekenler yapılmalıdır.

 

TMMOB Maden Mühendisleri Odası                   TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu                                                     Zonguldak Şubesi

24. 05. 2016, Zonguldak

Okunma Sayısı: 45

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AMASYA »ANTALYA »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BİLECİK »BOLU »BURDUR »BURDUR-BUCAK »BURDUR-YEŞİLOVA »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇORUM »DENİZLİ »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »ISPARTA »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KASTAMONU »KAYSERİ »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KOCAELİ »KONYA »KONYA-ILGIN »KONYA-SEYDİŞEHİR »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2018 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.