TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BASIN AÇIKLAMALARI

 
Toplam 478 adet.
 

MADENCİLİK YOK EDİLİYOR, MADEN MÜHENDİSLERİ İŞSİZ KALIYOR.

Yeni liberal politikalar ve özelleştirmelerle ülkenin sanayisi, madenleri, tarımı bitirilmekte, meslek uygulama alanlarımız her geçen gün biraz daha daraltılmaktadır. Büyüme masallarıyla pembe tablolar çizilirken yaşamının en güzel yıllarını mühendis olmak için harcayan genç meslektaşlarımız mezun olduklarında işsizlikle karşı karşıya kalmaktadır.

MADENLERİN GERÇEK SAHİBİ HALKIMIZDIR.

Odamız tarafından, Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği’nin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açılmıştır. Madencilik, ülkemizde kanun değişikliği tartışmalarının en fazla yaşandığı sektörlerden birisidir. Bugüne kadar yürürlüğe giren maden kanunları uzun ömürlü olamamıştır.

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI 56 YAŞINDA

380 meslektaşımızın desteğiyle 20 Aralık 1954 yılında kurulan Odamız, bugün 12.000’i aşkın üyeyi kucaklayan, toplum içinde kolay sahip olunamayacak bir konuma ve özgünlüklere sahip, alanının en etkin meslek örgütüdür.

203. GÜN

“2 işçinin cenazesi hala yeraltında.” Yetkililerin kamuoyuna son durumla ilgili açıklama yapmasını bekliyoruz.

DÜNYA MADENCİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN (...!!)

Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçan Santa Barbara’nın, 4 Aralık günü bir mağaraya sığındığı ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruduğuna inanılmış, bu nedenle madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilmiştir. Santa Barbara’nın İzmit'te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasından dolayı 4 Aralık, önce Anadolu'da daha sonrada Avrupa ve tüm dünyada "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanılmaktadır.

MADEN KANUNU YÖNETMELİĞİ KİMLERE HİZMET EDİYOR.

Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği, 6 Kasım 2010 tarih ve 27751 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Maden Kanunu değişikliği nedeniyle 15 Haziran 2010 tarihinde yaptığımız açıklamada “…. Bu çerçevede, söz konusu yasayla ilgili uygulama yönetmeliklerinin, kamu yararı öncelikli tutularak madencilik sektöründen ülkeye beklenilen en yüksek yararı elde etmek üzere, konuyla ilgili tüm tarafların katılımıyla hazırlanması uygun olacaktır.” diyerek düşüncelerimizi paylaşmıştık.

ZONGULDAK-KARADON KAZASINDA 170. GÜN. DAHA NE KADAR BEKLENECEK.

Bilindiği gibi, 17 Mayıs 2010 tarihinde Zonguldak-Karadon’da yaşanan maden kazasında ikisi maden mühendisi olmak üzere toplam 30 maden emekçisi yaşamını yitirmiştir. Hayatını kaybeden 2 işçiye ise hala ulaşılamamıştır. Kazanın üzerinden 170 gün geçmesine karşın henüz somut bir gelişme sağlanamamıştır.

SALDIRIYI KINIYORUZ.

31 Ekim 2010 günü saat 10.30’da İstanbul Taksim’de gerçekleştirilen intihar saldırısı, çok sayıda polis ve sivil vatandaşımızın yaralanmasına yol açmıştır. Barışa her zamandan daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde saldırıyı düzenleyenlerin amaçlarına ulaşamayacaklarına inanıyoruz.

ÖĞRENCİLERE YÖNELİK BASKILAR DURDURULSUN VE CEZALAR GERİ ALINSIN.

Geçtiğimiz hafta Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri, çağdaş ve aydınlık bir ülke taleplerini yansıtan afiş astıkları için baskıya ve şiddete maruz kalmış, bununla yetinilmemiş 26 öğrenci “soruşturma bitene kadar okula alınmama” gibi hukuksuz bir uygulamayla karşılaşmıştır. Bu uygulama ile öğrencilerin öğretim hakları ellerinden alınmış ve yargısız infaz yapılmıştır.

ZONGULDAK-KARADON KAZASINDA VE SONRASINDA YAŞANAN İHMALLER İÇİN SORUMLULAR HAKKINDA GEREĞİ YAPILMALIDIR.

Şili’de Cerro San Jose bakır madeninde 5 Ağustos 2010 tarihinde meydana gelen göçük sonucu yüzeyden 680 metre derinde mahsur kalan 33 madenci, olaydan 69 gün sonra tek bir işçinin burnu kanamadan kurtarılmıştır. Öncelikle 33 maden emekçisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kurtarma operasyonunda başta maden mühendisi meslektaşlarımız olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyoruz.

ŞİLİ’DE MADENCİLER KADERLERİNE TERKEDİLMEDİ

Şili’de Cerro San Jose bakır madeninde 5 Ağustos 2010 tarihinde meydana gelen göçük sonucu 33 madenci yerin 680 metre altında mahsur kalmıştır. Kazadan 17 gün sonra 12 cm. çapındaki sondaj kuyusu ile işçilere ulaşılarak sağ oldukları anlaşılmıştır. Bunun üzerine işçileri kurtarma çalışmaları hızlandırılmıştır. Öncelikle mahsur kalan 33 maden emekçisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sağ salim kurtulacaklarına inanıyoruz.

Maden, Elektrik, Çevre Mühendisleri Odası Ortak Basın Açıklaması

Maden Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ve Çevre Mühendisleri Odası yönetim kurulları, 79. Enternasyonal İzmir Fuarı kapsamında bugün (2 Eylül 2010) başlayacak olan Enerji Türk Zirvesi’ne ilişkin ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN ...

Nazilerin Polonya’yı işgal ederek ardında elli iki milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını haline gelmiş kentler ile acı ve gözyaşı bırakan İkinci Büyük Emperyalist Paylaşım Savaşını başlattığı, insanlık tarihinin bu en acımasız en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün olan 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

BAKANLIK RAPORUNA GÖRE DE “KAZALAR KADER DEĞİL”!!!

17 Mayıs 2010 tarihinde Zonguldak - Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait Karadon Yeni Servis Kuyusu -540 kotunda meydana gelen, ikisi maden mühendisi 30 maden emekçisinin yaşamını yitirdiği grizu faciasıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın hazırladığı rapor tamamlanmıştır.

12 EYLÜL ANAYASASINA DA AKP ANAYASASINA DA “HAYIR” DİYORUZ.

12 Eylül 2010 tarihinde Anayasanın bazı maddelerinin değişikliği ile ilgili olarak referandum ( halk oylaması) yapılacaktır. Odamız; kendi halkını potansiyel suçlu sayan 82 Anayasasının değiştirilmesini ve yerine bağımsız, laik, demokratik ve sosyal hukuk devletinin gerçekleşmesi için demokratik katılımla, çoğulcu, emekçi halkın çıkarlarını gözeten, hak ve özgürlükler temelinde yeni bir Anayasa hazırlanmasının zorunluluğunu her ortamda dile getirmiştir.

SALDIRILARI VE PROVOKASYONLARI KINIYORUZ.

Son günlerde terör ve şiddet, ivme kazanarak artmaktadır. Hatay Dörtyol'da nöbet değişimi yapan polis otosuna yapılan silahlı saldırı sonucu dört polisin yaşamını yitirmesi ve ardından gelişen olaylar ile Bursa İnegöl'de bir tartışmadan hareketle başlayan ve Türkiye'yi etnik çatışma alanına sokan gelişmeler oldukça düşündürücüdür.

BASIN AÇIKLAMASI

İş Kanununda da değişiklik öngören Torba Yasa'ya karşı yapılan ortak Basın Açıklaması

YİNE MADEN KAZASI! BU KEZ EDİRNE - KEŞAN. ASIL SORUMLU OLANLARA BİR KEZ DAHA SESLENİYORUZ.

7 Temmuz 2010 tarihinde Edirne ili Keşan ilçesi Küçükdoğanca köyü yakınlarındaki özel sektöre ait yeraltı kömür ocağında meydana gelen iş kazasında 3 işçi yaşamını yitirmiştir. Öncelikle işçilerimizin ailelerine sabır, camiamıza başsağlığı dileriz. Kazayla ilgili olarak yapılan tespitler aşağıda maddeler halinde verilmektedir:

KARDEŞLİK TEMELİNDE BİRARADA YAŞAMA UMUDUNU KORUYALIM.

Son günlerde terör ve şiddet, ivme kazanarak artmaktadır. Ülkemiz, acı ve gözyaşından başka bir sonucu olmayacak kanlı bir çatışma ortamına sürüklenmek istenmektedir. Kardeşliğin ve dostluğun en köklüsünü, acının ve yıkımın da en şiddetlisini bilen bu coğrafyanın insanları ...,

YASALAR, ÜLKENİN İHTİYAÇLARINA GÖRE DÜZENLENMELİDİR.

Anayasa mahkemesinin 2009 yılında verdiği karar gereği bazı maddeleri iptal edilen ve yeni düzenleme için süre verilen Maden Kanunu değişikliği, 10 Haziran 2010 tarihinde TBMM’de kabul edilmiştir. Ülkemizde yasalar çok çabuk eskimekte ve yerine yeni bir yasa koyma ihtiyacı! doğmaktadır.

SALDIRILARI KINIYORUZ

Son günlerde coğrafyamızda ve ülkemizde yeni senaryolar yazılmakta ve uygulanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde artarak süren çatışma ortamında insanlarımızın hayatını kaybetmesinin ardından, son olarak İskenderun’da 6 askerin öldüğü, 7 askerin yaralandığı bir saldırı düzenlenmiştir. Yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

26 MAYIS UYARI EYLEMİNİ DESTEKLİYORUZ.

80‘li yılların başından itibaren uygulamaya konulan özelleştirme, taşeronlaşma, rodövans vb gibi yanlış uygulamalar; kamu madenciliğini küçültmüş, kamu kurum ve kuruluşlarında uzun yıllar sonucu elde edilmiş olan madencilik bilgi ve deneyim birikimini dağıtmıştır.

DEFALARCA SÖYLEDİK, YİNE SÖYLEYECEĞİZ. BU, BİZİM MADEN EMEKÇİLERİNE VEFA BORCUMUZDUR.

17 Mayıs 2010 Pazartesi günü Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessese Müdürlüğü içinde bulunan “Karadon Yeni Kuyu”da -540 kotunda meydana gelen ve aralarında 2 maden mühendisinin de bulunduğu 30 maden emekçisinin hayatını kaybetmesine neden olan büyük bir facia yaşanmıştır.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDA YASAL DÜZENLEME ACİLEN YAPILMALIDIR.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından organize edilen “İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası” kapsamında 04-10 Mayıs 2010 tarihlerinde etkinlikler düzenlenmektedir. Ülkemizde bu alanda bazı çalışmalar yapılmakla birlikte, hala ciddi eksiklikler bulunmaktadır.

İŞSİZLİĞE, YOKSULLUĞA, SÖMÜRÜYE HAYIR DEMEK İÇİN 1 MAYIS’ TA ALANLARDAYIZ.

Ülkemizde yıllardır uygulanan neoliberal politikalar sonucu işsizlik ve yoksulluk artmış, borçlarımız katlanarak çoğalmıştır. Planlama düşüncesinden vazgeçilerek yatırım yapılmaması ve her şeyin piyasanın önceliğine bırakılması sonucu dışa bağımlı cılız bir sanayi sektörü yaratılmıştır.

TERÖR VE ŞİDDET ÇÖZÜM DEĞİLDİR.

Son yıllarda yerleştirilmeye çalışılan linç kültürü ve şiddet politikaları sonucu üzücü olaylar giderek artmaktadır. Son günlerde CHP Lideri Deniz BAYKAL’ın aracına yapılan saldırının ardından, Ahmet TÜRK’e yapılan saldırı, Samsun-Ladik’te düzenlenen saldırı sonucu iki polisin, Şırnak ve Batman’da düzenlenen saldırılar sonucu iki askerin yaşamını yitirmesi ve son olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ’ın saldırıya uğraması olayların ciddiyetini ortaya koymaktadır.

AHMET TÜRK’E YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ.

Siyasi yaşamında gerek parlamentoda gerekse de parlamento dışında politikalar üreten, siyasi partilerde kurucu üyelik ve başkanlık yapan Ahmet TÜRK’e 12 Nisan 2010 pazartesi günü Samsun’da yapılan saldırıyı kınıyoruz.

“BEN YAPTIM OLDU” MANTIĞIYLA YASA YAPILAMAZ!

Maden Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmaların TBMM’ ye gönderilmek üzere tamamlandığı görülmektedir. Odamız, Maden Kanununa yönelik düşünce ve taleplerini hem sözlü hem de yazılı olarak defalarca ilgili bakanlık yetkililerine iletmiştir. Odamız, davet edilmeyerek ve görüşleri alınmayarak hazırlanan sözkonusu çalışmada taleplerimize de yer verilmemiştir.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLUYORUZ.

8 Mart 1857 de New Yorklu kadın işçilerin eşit işe eşit ücret, ücretsiz mesai yaptırılmaması talepleriyle kitlesel greve gitmeleri, polisin kadın işçilere saldırması ve çıkan yangında işçi kadınlardan 129 kişinin can vermesi bedeli üzerine ortaya çıkan ve 1910 da toplanan ...

FACİANIN 18. YILINDA 263 MADEN EMEKÇİSİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ.

3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak-Kozlu Kömür Ocağı’nda grizu patlaması sonucu 263 maden işçisi yaşamını yitirmiştir. Bu kaza, dünya madencilik tarihinde yaşanan en büyük maden kazalarından birisi olarak tarihe geçmiştir.

KAZALARIN KADER OLARAK GÖSTERİLMESİNE SON VERİLSİN.

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde özel sektöre ait yeraltı kömür işletmesinde 23 Şubat 2010 tarihinde grizu patlaması sonucu meydana gelen iş kazasında 1’i maden mühendisi, 13 kişi hayatını kaybetmiş, 6' sı ağır, 20 işçi de yaralanmıştır. Kazanın duyulmasının ardından Odamız yetkilileri ve iş güvenliği uzmanlarımız olay yerine hareket ederek gelişmeleri yakından izlemiştir.

YETKİLİLER, MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN GÖRÜŞLERİNİ DİKKATE ALMALIDIR.

Maden Mühendisleri Odası, Anayasa'nın 135. maddesinde tanımlanan, 6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kanunu ve Ana Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak kurulan kamu tüzel kişiliğine sahip, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur.

YETER ARTIK !!! İŞ CİNAYETLERİ DURDURULSUN...

Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Devecikonağı beldesinde özel sektöre ait bir yeraltı kömür işletmesinde 10 Aralık 2009 tarihinde grizu patlaması sonucu meydana gelen iş kazasında 19 maden işçisi yaşamını yitirmiştir. Olayın duyulmasının ardından Odamız yetkilileri ve iş güvenliği uzmanlarımız olay yerine hareket ederek gelişmeleri ve kurtarma çalışmalarını yakından izlemiştir.

Maden Mühendislerinin İşsizlik Sorunu Çözülmelidir.

Maden Mühendisleri Odası, üyelerinin haklarının korunması ve geliştirilmesi konusundaki görev ve sorumluluğunun bilinciyle çalışmalar yapmaktadır. Bu amaçlarla ilgili kurum ve kuruluşlara yazılı olarak görüşlerini vermekte ve konuyu takip etmektedir.

EMEKÇİLERE VE ÖĞRENCİLERE YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ.

Ülkemiz, dünyada süren küresel ekonomik krizin etkisi altında bulunmaktadır. Her kriz döneminde olduğu gibi dar gelirliler ve emekçiler üzerindeki baskılar yoğunlaştırılmakta ve fedakarlık yapılması istenmektedir. Bu dönemde de işten atılmalar, düşük ücretle ...

İŞ KAZALARI KADER DEĞİLDİR.

Giresun ili Şebinkarahisar ilçesine bağlı Uğurca Köyü Tutak Dağı mevkiinde Nesko Madencilik şirketine ait Kurşun-Çinko ocağında 15 Eylül 2009 tarihinde meydana gelen iş kazasında üyemiz Deniz TANRIÖVER yaşamını yitirmiştir. Geçtiğimiz günlerde de ...

Kara Bir Sayfanın Adıdır; 12 Eylül

12 Eylül askeri darbesinin üzerinden 29 yıl geçti. Bundan 29 yıl önce, tank sesleriyle ve marşlarla uyandırılmamızla başlayan süreç Türkiye‘yi siyasal, sosyal, hukuksal ve bilimsel alanlarda büyük yıkımlara uğratmıştır. Hukuk, adalet, bilim, emek ve çalışma hayatı yok edilmiş ...

Ülkemizde Yaşanan Doğa Olaylarının Afete Dönüşmesi “Doğal” Değildir.

8-9 Eylül tarihlerinde ülkemizin özellikle Marmara bölgesinde meydana gelen sel felaketleri son olarak İstanbul, Tekirdağ ve ilçelerinde yaşamı felce uğratmıştır. Sağanak yağış nedeniyle meydana gelen sel felaketlerinde; birçok kara ve demiryolu ulaşıma kapanmış ...

Elektrik Zammı Geri Alınmalıdır .

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Türkiye Elektrik Ticaret AŞ‘ nin (TETAŞ) toptan elektrik kilovat-saat fiyatının % 21.08 artırılarak 12.68 kuruştan 15.28 kuruşa çıkmasına dönük başvurusunu 1 Ekim‘ den geçerli olmak üzere onaylamıştır. Yetkililer, bu zammın tüketiciye ...

Bu Yönetmelikle İş Kazaları Önlenemez ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, "İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri İle Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmelik" adı altında bir düzenleme yapmış ve 15 Ağustos 2009 tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlamıştır. Bu yönetmelik çıkarılırken daha önce iptal edilen ...

1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlu Olsun.

Nazilerin Polonya‘yı işgal ederek ardında elli iki milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını haline gelmiş kentler ile acı ve gözyaşı bırakan İkinci Büyük Emperyalist Paylaşım Savaşını başlattığı, insanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı ...

Şincan - Uygur Özerk Bölgesindeki Katliamı Kınıyoruz.

Şincan – Uygur özerk bölgesinde yaşanan bu trajediye seyirci kalınmamalıdır.

Sivas'ı Unutturmayacağız ...

15 - 16 Haziran Direnişini Yaratanları Selamlıyoruz.

Taşeron Uygulamalarından Vazgeçilmelidir.

İMO Yöneticilerine Yönelik Saldırıyı Şiddetle Kınıyoruz.

Liseli Gençlere Karşı Yapılan Faşist Saldırıların ve Kışkırtmanın Amacına Ulaşmasına İzin Vermeyeceğiz.

Madenler Halkındır, Pazarlık Konusu Yapılamaz.

Prof. Türkan SAYLAN’a Yapılan Uygulama Kabul Edilemez.

Madencilik Sektörü Batma Noktasında