TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BASIN AÇIKLAMALARI

 
Toplam 479 adet.
 

ÇOK GEÇ OLMADAN ÖLÜMLER DURDURULSUN

12 Eylül 2012 tarihinde 58 cezaevinde yaklaşık 800 kişinin "anadilde eğitim, anadilde savunma hakkı ve Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması" talebiyle yürüttüğü açlık grevi, 50 günü geçmiş ve kritik noktaya ulaşmıştır. Bundan sonrası ölümlere göz yumulması anlamına gelecektir.

PEŞKEŞ ÇEKİLME SIRASI KÜTAHYA - SEYİTÖMER’DE

Tüm dünyada enerji alanında yürütülen serbest piyasa uygulamaları sorgulanırken, enerji arz güvenliği sorunuyla karşı karşıya bulunan ülkemizde AKP Hükümeti, enerji alanında özelleştirmeleri sürdürmektedir.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMMI GERİ ALINMALIDIR

AKP Hükümeti, bütçe açıklarını kapatmak ve vergi gelirlerini artırmak amacıyla elektriğe ve doğal gaza bir kez daha zam yapmıştır. Alınan karar gereği, 1 Ekim’den geçerli olmak üzere doğalgaza yüzde 9.8 ve elektriğe ise yüzde 10.1 oranında zam yapılmıştır. Sanayide ve tarımsal sulamada kullanılan elektriğin fiyatı da artmıştır.

MESLEĞİMİZE, HALKIMIZA, ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

19 Eylül TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü‘nde Alanlarda Olacağız.

KARA BİR SAYFANIN ADIDIR; 12 EYLÜL

12 Eylül askeri darbesinin üzerinden 32 yıl geçmiştir. Bundan 32 yıl önce, tank sesleriyle ve marşlarla uyandırılmamızla başlayan süreç Türkiye’yi siyasal, sosyal, hukuksal ve bilimsel alanlarda büyük yıkımlara uğratmıştır. Hukuk, adalet, bilim, emek ve çalışma yaşamı yok edilmiş, emekçilerin kazanılmış bütün hakları zorla ellerinden alınmıştır.

SALDIRIYI LANETLİYORUZ

20 Ağustos 2012 tarihinde Gaziantep‘te 9 yurttaşımızın yaşamını yitirmesi ve onlarca yurttaşımızın yaralanması ile sonuçlanan bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Tüm halkımıza başsağlığı, yaralı yurttaşlarımıza acil şifalar diliyor ve bu saldırıyı yapanları lanetliyoruz

BU YASAYLA İŞ KAZALARI ÖNLENEMEZ

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 30 Haziran 2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. AB sürecinde, ulusal mevzuatın uyumlaştırılması kapsamında gündeme gelen 381 sayılı direktifin ulusal mevzuatımız kapsamına alınmasıyla başlayan ve yılan hikayesine dönen çalışmalar en sonunda yasa haline getirilmiştir.

TÜRKİYE MADEN-İŞ SENDİKASI VE TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI`NIN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

TBMM`de bir gece operasyonu ile son anda görüşülmekte olan torba yasanın içine termik santrallara kömür sağlayan 2172 sayılı yasa ile devletleştirilen, daha sonra 2840 sayılı yasa ile devlet eliyle işletilecek madenler kapsamına alınan linyit sahalarının, 4046 sayılı özelleştirme yasası kapsamında özelleştirilmesini sağlayan bir hüküm konulmuştur.

MADENCİ ANITI`NA SAHİP ÇIKILMALIDIR

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Olgunlar Sokak`ı cadde haline getirerek trafiğe açma projesi kapsamında söz konusu sokakta bulunan Madenci Anıtı`nın da kaldırılması gündeme getirilmiş ve bu konuda basında haberler yayınlanmıştır.

MANİSA İLİ ALAŞEHİR İLÇESİ ALKAN KÖYÜ MURATLAR MEVKİİNDEKİ JEOTERMAL SAHADA AKIŞKAN PÜSKÜRMESİNE YÖNELİK BASIN AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere, Manisa İli Alaşehir İlçesi Alkan Köyü Muratlar mevkiinde özel bir şirket tarafından yapılan jeotermal çalışmalardaki sondaj kuyusundan, jeotermal akışkanın kontrol dışı olarak 50 metre yüksekliğe kadar defalarca püskürmesi sonucu çevredeki tarım arazileri zarar görmüştür.

EKSİK MEVZUAT İLE YÜRÜTÜLEN JEOTERMAL FAALİYETLER, İNSAN VE ÇEVRE SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Manisa İli Alaşehir İlçesi Alkan Köyü Muratlar mevkiinde özel bir şirket tarafından yapılan jeotermal araştırmalardaki sondaj kuyusundan, jeotermal akışkanın kontrol dışı olarak 50 metre yüksekliğe kadar defalarca püskürmesi ülkemizde jeotermal alandaki sorunların dışa vurumu açısından hem çok önemli, hem de düşündürücüdür.

İŞ GÜVENLİĞİ YASASI BAŞKA BAHARA MI KALIYOR ?

Ülkelerin üretim politikalarının oluşturulmasında ve uygulanmasında, ekonomik hedeflerin gerçekleşmesi ve ekonomik gelişimin sağlanmasında en önemli faktör; sorunsuz ve sağlıklı işleyen bir çalışma hayatıdır. Bu gerçekten hareketle; işçi sağlığı ve iş güvenliğinin yalnızca çalışma hayatı kapsamında değerlendirilemeyeceği açık olup, ...

İŞSİZLİĞE, YOKSULLUĞA, SÖMÜRÜYE HAYIR DEMEK İÇİN 1 MAYIS’ TA ALANLARDAYIZ.

Ülkemizde yıllardır uygulanan neoliberal politikalar sonucu işsizlik ve yoksulluk artmış, borçlarımız katlanarak çoğalmıştır. Planlama düşüncesinden vazgeçilerek yatırım yapılmaması ve her şeyin piyasanın önceliğine bırakılması sonucu dışa bağımlı cılız bir sanayi sektörü yaratılmıştır.

BORLA İLGİLİ YASA DEĞİŞİKLİĞİ KİME HİZMET EDECEK ?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak 5 Mart 2012 tarihinde Başbakanlığa iletilen "Bor Tuzları, Trona ve Asfaltit Madenleri ile Nükleer Enerji Hammaddelerinin İşletilmesini, Linyit ve Demir Sahalarının Bazılarının İadesini Düzenleyen Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" Başbakan`ın imzasıyla, 20 Mart 2012 tarihinde B.02.0.KKG.0.10/101 - 487/1319 sayılı yazıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı`na gönderilmiştir.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZA ZAM, DURMAK YOK YOLA DEVAM.

Hükümet, "bütçe açığını kapatmak" gerekçesiyle zam yapmaya devam etmektedir. Elektriğe yapılan yüzde 9.5 zammın ardından doğalgaz fiyatlarına da yüzde 18.72 oranında zam yapılmıştır. EPDK tarafından nihai zam açıklaması yapılarak, gerçekte çıplak elektrik fiyatına yapılan çift haneli zam saklanmaya çalışılmıştır.

BORLAR DA ELDEN GİDİYOR. DURMAK YOK YOLA DEVAM

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak 5 Mart 2012 tarihinde Başbakanlığa iletilen “ Bor Tuzları, Trona ve Asfaltit Madenleri ile Nükleer Enerji Hammaddelerinin İşletilmesini, Linyit ve Demir Sahalarının Bazılarının İadesini Düzenleyen Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Başbakan’ın imzasıyla, 20 Mart 2012 tarihinde B.02.0.KKG.0.10/101 - 487/1319 sayılı yazıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na gönderilmiştir.

İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU ?

11 Mart 2012 tarihinde saat 21:00 sıralarında İstanbul Esenyurt`ta bir alışveriş merkezinin şantiyesinde, elektrik sobası ile ısıtılan çadırda çıkan yangında 11 işçi hayatını kaybetmiştir. Olayın ardından yetkililerce “soruşturma başlatıldığı, ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı dilendiği ve olay yerine müfettiş gönderildiği, gerekenlerin yapılacağı” gibi rutin demeçler verilmiş olup çok büyük olasılıkla yaşanacak başka bir olaya kadar bu vahşette unutulacaktır.

PEŞKEŞ ÇEKİLME SIRASI BORLARA MI GELDİ ? ETİ MADEN NEDEN BİTİRİLMEK İSTENİYOR ?

Bilindiği üzere, yürürlükte olan 2840 sayılı Kanun, “Devlet eliyle işletilecek madenler”i tanımlamaktadır. Kanunun 2. maddesinde, “Bor tuzları, uranyum ve toryum madenlerinin aranması ve işletilmesi Devlet eliyle yapılır.” Bu madenler için 6309 sayılı Maden Kanunu gereğince gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine verilmiş olan ruhsatlar iptal edilmiştir.” denilmektedir.

İŞ CİNAYETLERİ DEVAM EDİYOR! ADANA - KOZAN GÖKDERE BARAJI FACİASI

Gökçe Nehri üzerinde, Ergenuşağı Köyü yakınlarında bulunan Gökdere Köprü Barajı inşaatında 24 Şubat 2012 tarihinde mekanik tünel kapağının su basıncına dayanamayarak kopması sonucunda, 10 işçi sulara kapılmış ve şu an itibarıyla 3 kişinin cesedine ulaşılmış, diğer işçileri arama çalışmaları devam etmektedir.

BİR YIL GEÇTİ. YETKİLİLERDEN HALA SES YOK.

Bilindiği üzere, ruhsat hukuku Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ilgili teşekkülü Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne (EÜAŞ) ait olan ve özel sektöre 28 yıllığına işletilmek üzere verilen Kahramanmaraş ili Afşin ilçesindeki Çöllolar kömür sahasında, 6 Şubat2011 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde iki kez şev kayması meydana gelmiştir.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI, YANLIŞTAN BİR AN ÖNCE DÖNMELİDİR

Bilindiği gibi, ülkemizde pek çok sektörde iş kazaları yaşanmakta ve binlerce yurttaşımız yaşamını yitirmekte ve sakat kalmaktadır. Madencilik sektörü de iş kazası yaşanan sektörlerin başında gelmektedir. Genel olarak iş kazaları konusunda ülke olarak karnemiz hiç iyi değildir.

ULUDERE KATLİAMINI KINIYORUZ

29 Aralık 2011 tarihinde Şırnak`ın Uludere ilçesinde 35 yurttaşımız “yanlış” bir istihbarat sonucu havadan bomba yağdırılarak öldürülmüştür. Gerekçesi ne olursa olsun, sivil yurttaşlarımızın ölümüne neden olan katliamı lanetliyor, yaşamını kaybedenlerin yakınlarına sabır diliyor, sorumluların bir an önce açığa çıkarılmalarını talep ediyoruz.

MADEN MÜHENDİSLERİ GÜNAH KEÇİSİ DEĞİLDİR, MADEN KAZALARININ ASIL SORUMLUSU SİYASİ İKTİDARLARDIR…

Son yıllarda madenler, sadece iş kazalarıyla gündeme gelmekte ve yaşanan iş kazaları sonucu ölümler tüm kamuoyunu olumsuz etkilemektedir.Yaşanan iş kazalarının pek çok nedeni olmakla birlikte asıl nedeni sistemsel sorunlardır. Bunların başında; kamu denetiminin olmaması, aşırı kar hırsı sonucu üretim zorlamaları, taşeronlaşma, kötü çalışma koşulları, eğitimsizlik, hatalı projeler ve uygulamalar vb. gibi nedenler gelmektedir.

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI 57 YAŞINDA

Kuruluşundan bugüne kadar geçen süre içinde; ülkenin, madenciliğin ve sanayinin sorunlarına ilişkin eleştiri ve çözüm önerilerini topluma sunmak gibi güç bir görevi üstlenen Maden Mühendisleri Odası, bu süreçte olumlu ve olumsuz pek çok eleştiri almış ancak, hiçbir dönemde çoğunluğun sempati ve saygısını yitirmemiştir.

21 ARALIK EYLEMİNİ DESTEKLİYORUZ.

İnsanca yaşanacak temel ücret için, grevli toplu sözleşme için, güvenceli istihdam için, ek ödemelerin emekli aylıklarına dahil edilmesi için, baskı, ceza ve sürgünlerin durdurulması için, "Her işin başı sağlık" diyerek yola çıkan, sağlık hakkını savunan, "Kamu-özel bütün çalışanlar için güvenceli iş, güvenceli gelir, sağlıklı ortamlarda ve şiddete uğramadan insanca çalışma ve mesleğini bağımsızca yapabilme" talepleriyle iş bırakacak olan emek ve meslek örgütlerinin yanındayız.

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Odamız; yasa, yönetmelikler ve ilkeleri çerçevesinde meslek ve meslektaşların haklarını koruyucu ve geliştirici, demokratik, katılımcı, barışçıl, insan onuruna saygılı, bilimsel ve teknik ölçütlerin esas alındığı bir çalışma anlayışını uzun yıllardır sürdürmektedir.

BAŞIMIZ SAĞOLSUN. YİNE DEPREM DEĞİL İHMAL ÖLDÜRDÜ.

23 Ekim 2011 tarihinde Van’da meydana gelen depremde çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. 9 Kasım 2011 tarihinde meydana gelen ikinci depremde de hasarlı olan binaların yıkılması sonucu yine pek çok insanımız yaşamını yitirmiş ve yaralanmıştır. Öncelikle depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

ARTIK YETER! AKAN KAN DURSUN.

19 Ekim 2011 tarihinde Hakkâri’nin Çukurca ilçesindeki saldırılarda 24 asker yaşamını yitirmiş, 18 asker yaralanmıştır. Öncelikle son saldırılarda yaşamını yitiren asker, polis ve vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Olaylarda gencecik evlatlarını yitiren bütün annelerin acısını yürekten paylaşıyor, şiddeti nefretle kınıyoruz.

ODAMIZ, HER ZAMAN “TARAF” OLMUŞTUR, BU İŞ KAZASINDA DA “TARAF” OLACAKTIR.

Bilindiği üzere, ruhsat hukuku Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ilgili teşekkülü Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne (EÜAŞ) ait olan ve özel sektöre 28 yıllığına işletilmek üzere verilen Kahramanmaraş ili Afşin ilçesindeki Çöllolar kömür sahasında, 6 Şubat 2011 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde iki kez şev kayması meydana gelmiştir.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMMI GERİ ALINMALIDIR

Hükümet, “bütçe açığını kapatmak” gerekçesiyle zam yapmaya devam etmektedir. Elektriğe yapılan % 9,5 zammın ardından doğalgaz fiyatlarına da zam yapılmıştır. BOTAŞ, konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatlarına yüzde 12,28 ile yüzde 14,35 arasında, sanayide kullanılan doğalgaz fiyatlarına ise yüzde 13,7 ile yüzde 14,30 arasında değişen oranlarda zam yaptığını açıklamıştır.

TÜM TEMEL HAKLARIMIZ İÇİN, İNSANCA YAŞAMI SAVUNUYOR, EŞİT, ÖZGÜR, DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ.

İçinde üst örgütümüz TMMOB’nin de bulunduğu emek-meslek örgütlerinin birlikte yaptığı çağrı ile 8 Ekim 2011 Cumartesi günü Ankara’da bir miting yapılması kararı alınmıştır. Emeğiyle geçinen sınıf ve kesimler açısından ülkemizde yaşam koşulları her zaman zor olmuştur. Ülkemiz, bugüne kadar halkının mutluluğunu ve refahını, ülkesinin esenliğini düşünen ve politikalarının merkezine bunları alan bir siyasi hükümetle yönetilmemiştir.

MASUM İNSANLARA YAPILAN SALDIRILARI ŞİDDETLE KINIYORUZ

20 Eylül 2011 günü saat 11.30’da Ankara’da bir bombanın patlatılması sonucu 3 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 34 vatandaşımız yaralanmıştır. Yine bugünlerde değişik kentlerimizde sivil vatandaşlarımıza yönelik şiddet eylemleri artmıştır.

MESLEĞİMİZE VE ÖRGÜTÜMÜZE SAHİP ÇIKIYORUZ.

19 Eylül 1979 günü TMMOB tarihi açısından önemli bir gündür. TMMOB ve Birliğe bağlı Oda yöneticileri 17 Eylül 1979 tarihinde Ankara‘da bir basın toplantısı düzenleyerek tüm mühendis, mimar ve şehir plancılarını 19 Eylül 1979 Çarşamba günü bir günlük iş bırakmaya çağırır ve şunları söyler:

KARA BİR SAYFANIN ADIDIR; 12 EYLÜL

12 Eylül askeri darbesinin üzerinden 31 yıl geçmiştir. Bundan 31 yıl önce, tank sesleriyle ve marşlarla uyandırılmamızla başlayan süreç Türkiye’yi siyasal, sosyal, hukuksal ve bilimsel alanlarda büyük yıkımlara uğratmıştır. Hukuk, adalet, bilim, emek ve çalışma yaşamı yok edilmiş, emekçilerin kazanılmış bütün hakları zorla ellerinden alınmıştır.

TÜRKİYE NEREYE SÜRÜKLENMEK İSTENİYOR?

Son günlerde terör ve şiddet, ivme kazanarak artmaktadır. Saldırılarda gencecik evlatlarını yitiren bütün annelerin acısını yürekten paylaşıyor, şiddeti nefretle kınıyoruz. Uygulanmak istenen senaryoyla ülkemiz, acı ve gözyaşından başka bir sonucu olmayacak kanlı bir çatışma ortamına sürüklenmek istenmektedir.

TMMOB, DİSK ve TTB, Türkiye gündemine ilişkin ortak bir basın açıklaması yaptı.

Ülkemizde son günlerde yaşanan olaylarla ilgili olarak üst birliğimiz TMMOB, DİSK ve TTB ile "ÇAĞRIMIZ İNSANDAN YANA OLAN HERKESE!" başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

TMMOB’YE BAĞLI MÜHENDİS, MİMAR, ŞEHİR PLANCISI ODALAR ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI İLE DAYANIŞMA İÇİNDEDİR!

07.05.2011 tarihinde Eti Gümüş AŞ’nin Kütahya’daki Gümüş İşleme Tesisi’nin atık havuzunda yaşanan kısmi yıkılmadan kaynaklı siyanür sızıntısı üzerine Çevre Mühendisleri Odamız (ÇMO) mesleki kamusal-toplumsal sorumlulukları gereği bilimsel-teknik çerçevede kamuoyuna bilgilendirme amaçlı açıklamalar yapmış,

MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE YAŞANAN İŞ KAZALARIYLA İLGİLİ, CUMHURBAŞKANLIĞI DEVLET DENETLEME KURULU RAPORU TAMAMLANDI.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulunca “madencilik sektöründe meydana gelen iş kazalarının sebeplerinin araştırılması” amacıyla hazırlanan araştırma ve inceleme raporu, 08.06.2011 tarihinde tamamlanmıştır. Raporun; araştırma ve inceleme kapsamında yer alan Kurumlara dair hizmete özel nitelikli tespit, değerlendirme ve öneriler içermesi nedeniyle kurumun internet sayfasında özetine yer verilmiştir.

SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ.

Bundan 18 yıl önce, 2 Temmuz 1993 günü Madımak Otelinde aydınlık yüzlü insanlarımız yakılarak katledilirken, emekten ve demokrasiden yana fikirler de yok edilmek istenmiştir. Sivas katliamı, emekçi sınıfların baskısız ve sömürüsüz bir dünya kurma mücadelesini sindirmek ve yok etmek amacıyla, gerici-faşist zihniyetin planlı ve programlı bir şekilde devreye soktuğu kanlı provokasyonlardan biridir.

BASIN AÇIKLAMASI

Diyarbakır İl Özel İdaresi tarafından 23.06.2011 tarihinde duyurulan “Diyarbakır İl Özel İdaresi Sözleşmeli Personel Alım İlanı” ile 5393 sayılı Kanunun 49. Maddesi uyarınca Sözleşmeli olarak istihdam edilmek üzere aşağıda unvanı belirtilen pozisyona 1 adet personel alınacağı duyurulmuştur. İlanda alınacak personelin Unvanının maden mühendisi, Sınıfının Teknik Hizmetler Sınıfı, Derecesinin 8 olduğu belirtilmiştir.

BU OYUNU BOZACAĞIZ.

Hükümetin meslek odalarını susturmak amacıyla Odalara “çekidüzen verme” niyeti çok uzun zamandan beri bilinmektedir. TBMM tatile girmeden önce 6 Nisan 2011 tarihli oturumda, "Kamu Hizmetlerinin Düzenli, Etkin ve Verimli Bir Şekilde Yürütülmesini Sağlamak Üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Teşkilat, Görev ve Yetkileri İle Kamu Görevlilerine İlişkin Konularda Yetki Kanunu"nu kabul edilerek Hükümete Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi verilmiştir.

BASIN AÇIKLAMASI

Diyarbakır İl Özel İdaresince 31.05.2011 tarihinde verilmiş olan bir Maden Mühendisinin sözleşmeli olarak alım İlanı, gerekçe gösterilmeksizin iptal edilmiştir. İptal edilmiş olan ilan “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik”in, "İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Atanacakların Seçilmesi" başlıklı 5 inci bölümüne aykırıdır.

KÂRI ŞİRKETLERE, ZARARI TOPLUMA FATURA EDİLEN MADENCİLİK FAALİYETLERİ KABUL EDİLEMEZ.

07.05.2011 tarihinde özel sektöre ait Eti Gümüş A.Ş’nin Kütahya’da bulunan gümüş madeni işletmesinin birbirine bağlı atık depolama barajlarından birinin seddesinin (su durdurma seti) bir kısmı yıkılmış ve sulu atık malzeme diğer havuzları doldurmuştur. Bunun sonucunda atık yükü, alttaki barajların seddesine yüklenmiş ve tehlike oluşturmuştur. Olayın nedenini ve olası sonuçlarını incelemek üzere konuyla ilgili uzmanlarımız olay mahalline giderek incelemelerde bulunmuştur.

ATIK DEPOLAMA BARAJI KAZASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

07.05.2011 tarihinde özel sektöre ait Eti Gümüş A.Ş.`nin Kütahya`da bulunan gümüş madeni işletmesinin birbirine bağlı atık depolama barajlarından birinin seddesinin (su durdurma seti) bir kısmı yıkılmış ve sulu atık malzeme diğer havuzları doldurmuştur. Bunun sonucunda atık yükü, alttaki barajların seddesine yüklenmiş ve tehlike oluşturmuştur.

UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ

Ruhsat hukuku Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ilgili teşekkülü Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne (EÜAŞ) ait olan ve Park Teknik firmasına işletilmek üzere verilen Kahramanmaraş ili Afşin ilçesindeki Çöllolar kömür sahasında, 6 Şubat 2011 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde dört gün arayla iki maden kazası meydana gelmiş,

EMPERYALİST OYUNLAR DEVAM EDİYOR

BM Güvenlik Konseyi’nin, Libya’yı “uçuşa yasak bölge ilan etmesi” ve “sivillerin korunması” için, “gereken önlemlerin alınması” yönündeki kararı, Fransa önderliğindeki batılı emperyalist ülkelerin Libya’ya askeri bir müdahale yapmasının önünü açmış,

JAPONYA DEPREMİ VE NÜKLEER TEHLİKE

11 Mart 2011 tarihinde, Japonya’nın kuzeydoğusunda meydana gelen 9.0 şiddetindeki deprem ve sonrasında oluşan tsunami (merkezi deniz dibinde olan derin depremlerden sonra zemin çökmesi ve taban kaymasıyla oluşan dev dalgalar) sonucu yaklaşık 2000 kişi yaşamını yitirmiş olup, 10 binin üzerindeki kişi de kayıp durumdadır. Bir doğa felaketine maruz kalan Japonya halkının acılarını paylaşıyor, başsağlığı diliyoruz.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ`NÜ KUTLUYORUZ.

Yaşamın tüm alanlarında, insanlık onuru ve değerleri bakımından olduğu kadar hak, fırsat ve sorumluluklar açısından da iki cins arasındaki eşitliğin tanınması ve gerçekleştirilmesi için daha kaç yüzyıl gereklidir acaba..

SUSTUKÇA SIRA HERKESE GELECEK.

3 Mart 2011 tarihinde “Ergenekon” soruşturması kapsamında, Nedim Şener ve Ahmet Şık isimli gazeteciler gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan gazeteciler, bugüne kadar baskı ve tehditlerden korkmadan, sinmeden, dürüst gazetecilik örneği göstererek, yaptığı araştırmaları toplumla paylaşmış olup, demokrasiye ve insan haklarına bakışları herkes tarafından açıkça bilinmektedir.

İŞ CİNAYETLERİNİN SORUMLULARI HESAP VERMELİDİR.

Ruhsat hukuku Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ilgili teşekkülü Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne (EÜAŞ) ait olan ve özel sektöre 25 yıllığına işletilmek üzere verilen Kahramanmaraş ili Afşin ilçesindeki Çöllolar kömür sahasında, 6 Şubat 2011 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde iki kez şev kayması meydana gelmiştir.