TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BASIN AÇIKLAMALARI

 
Toplam 478 adet.
 

TMMOB ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN YANINDAYIZ

07 Kasım 2013 tarihinde, Orman Mühendisleri Odası`nın idari ve mali denetiminin Orman ve Su İşleri Bakanlığı`nca yapılması hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete`de yayımlanmıştır.

EMEKÇİYE DEĞİL HIRSIZLARA BARİKAT

27 Ağustos 2013 tarih ve 28748 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Özelleştirme Yüksek Kurulunun 2013/146 sayılı kararına göre, Muğla - Yatağan ve Milas’taki 3 termik santral ile kömür sahaları özelleştirme kapsamına alınmış ve söz konusu santraller ile kömür sahalarının ihale ilanına çıkılmıştır.

MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE ÖLÜMLER DEVAM EDİYOR

Madencilik sektöründe iş kazaları devam etmektedir. Odamızın istatistiklerine göre, 2013 yılı içinde sektörde 68 maden emekçisi yaşamını yitirmiş, 29 çalışan da yaralanmıştır.

MADENLERİMİZ, SİYASİ KAVGALARA MALZEME EDİLEMEZ.

Madencilik sektörü; ülkemizin sanayileşmesi, kalkınması ve refah toplumu olması için olmazsa olmaz bir öncelik taşımaktadır.

TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI 59 YAŞINDA

380 meslektaşımızın desteğiyle 20 Aralık 1954 yılında kurulan Odamız, bugün 15.000’i aşkın üyeyi kucaklayan, toplum içinde kolay sahip olunamayacak bir yere ve özgünlüğe sahip bir meslek örgütüne dönüşmüştür.

MESLEK ODALARI, TOPLUMCU ÇİZGİSİNİ KORUYACAK VE KAMU YARARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEKTİR.

18 Kasım 2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararı, 17 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete`de yayımlanmış ve TMMOB`ye bağlı onbir Oda`nın idari ve mali denetimi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na verilmiştir.

DAHA KAÇ CANIMIZI YİTİRECEĞİZ ?

Dünya Madenciler Günü haftasında yine canımız yanmış, 6 Aralık 2013 tarihinde Zonguldak’ta 4 maden işçisi daha iş cinayetleri sonucu yaşamını kaybetmiştir. Yaşananlar iş kazası değil iş cinayetidir, çünkü iş kazaları daha önceden öngörülemeyen ve önlem alınamayan olaylardır. Oysa bu kazalar, geliyorum demektedir.

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Dünya Madenciler Günü"müzü daha güzel ortamlarda neşeyle kutlayacağımız günlerin geleceği inancıyla, maden kazalarında yaşamını yitiren maden mühendislerini ve tüm maden emekçilerini bir kez daha saygıyla anıyoruz.

POLİS SALDIRISINA UĞRAYAN MADEN VE ENERJİ EMEKÇİLERİNİN YANINDAYIZ

Tüm dünyada enerji alanında yürütülen serbest piyasa uygulamaları sorgulanırken, enerji arz güvenliği sorunuyla karşı karşıya bulunan ülkemizde AKP Hükümeti, enerji alanında özelleştirmeleri sürdürmektedir. TBMM’de bir gece operasyonu ile torba yasanın içine termik santrallere kömür sağlayan linyit sahalarının, özelleştirilmesini sağlayan bir hüküm konulmuştur.

AKP, BİLİMİN AYDINLIĞINI KARARTAMAZ

Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmanın yolu, bilimsel bilgi üreten ve uygulayan nesiller yetiştirmekten geçmektedir. Birleşmiş Milletler 2011 “İnsani Gelişmişlik Endeksi”nde Türkiye’ye, 187 ülke arasında 92. sırada yer verilmiştir.

TMMOB TÜM SALDIRILARA KARŞIN TOPLUMSAL VE MESLEKİ YARARI SAVUNMAK İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEKTİR

TMMOB`ye bağlı Odalar 9 Kasım 2013 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

BASKILAR, MESLEK ODALARINI YOLUNDAN DÖNDÜREMEYECEKTİR.

4 Ekim 2013 tarihinde Mimarlar Odası tarafından depo olarak kullanılan bir adreste “korsan kitap” bulunduğuna ilişkin polis tutanağına binaen Cumhuriyet Savcılığı arama emri vermiş ve bu emir üzerine polis arama yaparak, yıllardır Mimarlar Odasınca hazırlanan yayınlara hukuka aykırı bir şekilde soruşturma sonuna kadar el konulmuştur.

MADENCİLİK SEKTÖRÜ BİTİRİLİYOR

Kendi kaynaklarını yok sayan, kaynaklarını kullanmayan bir ülkenin kalkınması mümkün değildir. Madenler, kalkınmanın temel unsurlarından en önemlisidir. Ülkelerin kalkınmaları ve yaşam seviyelerinin belirleyicisi olarak kabul edilen sanayi, enerji ve tarım sektörlerinin temellerini de madencilik oluşturmaktadır.

TAKSİM DAYANIŞMASI’NIN YANINDAYIZ

Hukuksuz bir projenin hayata geçirilmesi sırasında 27 Mayıs 2013 tarihinde Taksim Gezi Parkındaki ağaçların yok edilmesine gösterilen tepki ile başlayan eylemlerin ardından, Taksim Dayanışması temsilcileri hakkında başlatılan soruşturma devam ederken ...

AKP İKTİDARI, 12 EYLÜL FAŞİZMİNİ SÜRDÜRÜYOR

12 Eylül askeri darbesinin üzerinden 33 yıl geçmiştir. Bundan 33 yıl önce, tank sesleriyle ve marşlarla uyandırılmamızla başlayan süreç Türkiye’yi siyasal, sosyal, hukuksal ve bilimsel alanlarda büyük yıkımlara uğratmıştır. Hukuk, adalet, bilim, emek ve çalışma yaşamı yok edilmiş, emekçilerin kazanılmış bütün hakları zorla ellerinden alınmıştır.

YİNE ÖZELLEŞTİRME, YİNE TAŞERON, YİNE İHMAL VE ÖLÜM

2 Eylül 2013 Pazartesi günü Şırnak ilinde bulunan asfaltit sahasında meydana gelen iş kazası sonucunda 3 maden emekçisi yaşamını kaybetmiştir. Madencilik camiası olarak acımız çok büyüktür. Bu kazada hayatını kaybedenleri saygıyla anıyor, ailelerine, yakınlarına ve ülkemize baş sağlığı diliyoruz.

MISIR HALKINA YAPILAN KATLİAMI ŞİDDETLE KINIYORUZ.

Mısır’da, Ordunun halka saldırması sonucu yüzlerce kişi ölmüş, binlerce kişi yaralanmıştır. Ölen ve yaralananların sayısı yükselmektedir. Mısır halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

17 AĞUSTOS DEPREMİNİ UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ !

14 yıl önce, 17 Ağustos’ta yaşanan büyük Marmara depremi ile on binlerce canımızı kaybettik. Öncelikle kaybettiğimiz canlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

TMMOB VE BAĞLI ODALARI ASLA DİZ ÇÖKMEYECEKTİR

AKP, Meclis Genel Kurulu’nda torba yasaya bir gece yarısı operasyonu sonucu eklediği bir madde ile TMMOB’nin ve bağlı Odalarının asli görevi olan mesleki denetimi ortadan kaldırmıştır. Meclisten geçen yasa, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış ve 02 Ağustos 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

CUMHURBAŞKANI, TMMOB VE ODALARININ ANAYASAL YETKİLERİNİ ORTADAN KALDIRAN DÜZENLEMEYİ ONAYLAMAMALIDIR!

TMMOB`ye bağlı odaların yönetim kurulu başkanları 30 Temmuz 2013 Salı günü saat 11.00’de Taksim Hill Otel’de bir basın toplantısı ile TMMOB`nin meslek alanlarına hükümetin müdahalesini ve Cumhurbaşkanı onay sürecinde olan yasa değişikliği konusunu değerlendirerek, kamuoyunu bilgilendirdiler.

ÜLKEMİZE, MESLEĞİMİZE, ÖRGÜTÜMÜZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

AKP, Meclis Genel Kurulu’nda torba yasaya bir gece yarısı operasyonu ile eklediği bir madde ile TMMOB’nin ve bağlı odalarının asli görevi olan mesleki denetimi ortadan kaldırmıştır. Meclis içtüzüğüne aykırı olarak önergenin tamamı okunmadan Genel Kurul’da kabul edilen yasayla, Taksim Gezi Parkı direnişinin iktidar üzerinde yarattığı sarsıntının faturası TMMOB’ye çıkartılmak istenmektedir.

ODALARDAN AÇIKLAMA: İKTİDAR TMMOB’Yİ GERİLETEMEYECEK, MÜCADELESİNİ ASLA DURDURAMAYACAKTIR.

MESLEĞİMİZE, ÖRGÜTÜMÜZE, ÜLKEMİZİN KAMUSAL ZENGİNLİKLERİNE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

İŞ CİNAYETLERİNDEN AKP İKTİDARI SORUMLUDUR

07 Temmuz 2013 tarihinde Aydın - Kuşadası Belediyesi`ne ait deşarj kuyusundan yayılan metan gazı 3 kişinin daha ölümüne yol açmıştır. 17 Haziran 2013 tarihinde de Muğla ili Milas ilçesine bağlı Güllük beldesindeki atık su arıtma tesisinde bakım yapılırken, taşeron bir firmanın 7 işçisi biriken metan gazından etkilenerek boğulma nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Öncelikle yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

İKTİDARA SESLENİYORUZ, ARKADAŞLARIMIZI SERBEST BIRAKIN, POLİS ZULMÜNÜ DURDURUN, HUKUKA UYUN!

Oda Başkanları, TMMOB`ye bağlı Odaların yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişinin haksız yere gözaltına alınmasına ilişkin 9 Temmuz 2013 tarihinde ortak bir basın açıklaması yaptı.

MADEN MÜHENDİSLERİNİN İŞSİZLİK SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR.

KPSS 2013/1 tercih kılavuzu yayımlanmıştır. Buna göre, toplam 35 maden mühendisinin kamuda istihdam edileceği açıklanmıştır. Maden Mühendisleri arasında işsizlik ve meslek dışı işlerde çalışma oranı, Odamız kayıtlarına göre % 35 civarındadır.

SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ.

Bundan 20 yıl önce, 2 Temmuz 1993 günü Madımak Otelinde aydınlık yüzlü insanlarımız yakılarak katledilirken, emekten ve demokrasiden yana fikirler de yok edilmek istenmiştir.

ODAMIZ ÜYESİ CEM LAFCI`NIN GÖZALTINA ALINMASI HUKUK DIŞIDIR VE KABUL EDİLEMEZ

Gezi Parkı‘nın betonlaştırılmasına karşı sürdürülen ve ülke geneline yayılan direnişe destek vermek amacıyla anayasal haklar çerçevesinde yapılan eylemlerde, binlerce yurttaşımız gözaltına alınmış ve bu gözaltılar sonucunda tutuklamalar gerçekleşmiş ve gözaltı uygulamaları ile tutuklamalar devam etmektedir.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MEVZUATI YAZBOZ TAHTASI DEĞİLDİR

14.06.2013 tarihinde 20 AKP Milletvekili tarafından TBMM Başkanlığına sunulan "Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" TBMM Komisyonlarında kabul edilmiştir.

HÜKÜMET, SERMAYEYE UCUZ İŞGÜCÜ YARATMAK İSTİYOR

AKP iktidarının; madenlerimizi, ormanlarımızı, derelerimizi, doğal zenginliklerimizi, tarihi ve kültürel değerlerimizi ranta ve talana açmasına ilişkin uygulamalarına ve özel yaşamın kontrol altına alınması ile ilgili haksız düzenlemelerine karşı yükselen halk muhalefetinin şiddet ile baskı altına alınmaya çalışıldığı şu günlerde, bir yandan da kamu yararı ve bilimsel ölçütler hiçe sayılarak düzenlenen uygulamalar hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

YİNE İHMAL, YİNE GİDEN CANLAR

17 Haziran 2013 tarihinde Muğla ili Milas ilçesine bağlı Güllük beldesindeki atık su arıtma tesisinde bakım yapılırken, taşeron bir firmanın 7 işçisi biriken metan gazından etkilenerek boğulma nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

TMMOB’YE BAĞLI ODALARIN ORTAK AÇIKLAMASI

Taksim’de Gezi Parkı’nı korumak için yapılan gösterilerin şiddet ile bastırılması nedeni ile ülke genelinde düzenlenen protestolarda polisin sergilediği acımasız tutum tüm yurttaşları kaygılandıracak boyutlara ulaştı.

AKP FAŞİZMİNE BOYUN EĞMEYECEĞİZ. HALKIMIZA YÖNELİK BU VAHŞİ SALDIRIYI DURDURUN

AKP iktidarının dizginsiz kâr hırsıyla yoğrulmuş, kentleri, doğayı ve insanı hedef alan politikaları ülkemizin üzerine bir karabasan gibi çökmüştür. İş makineleri; kentlerimizi yerle bir edip yeni rant alanları açmak için doğamızı yok etmekte, toplum bir kez daha nefessiz bırakılmaktadır.

MADEN EMEKÇİLERİNİ UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ.

Bilindiği gibi, 17 Mayıs 2010 tarihinde Zonguldak-Karadon`da yaşanan maden kazasında ikisi maden mühendisi olmak üzere toplam 30 maden emekçisi yaşamını yitirmiştir. Kazalarda yaşamını yitiren maden mühendislerini ve tüm maden emekçilerini kazanın yıldönümünde bir kez daha saygıyla anıyor, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

REYHANLI’DA KAYBETTİĞİMİZ CANLARLA SARSILDIK. KAHROLSUN EMPERYALİZM! YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ!

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Hatay Reyhanlı`daki patlamalar üzerine 12 Mayıs 2013 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

EMEKÇİLER, AKP FAŞİZMİNE TESLİM OLMAYACAKTIR.

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs`ta İstanbul; bir sıkıyönetime tanık olmuş, sokağa çıkma yasağı uygulanmış, insanların seyahat özgürlüğü elinden alınmış, çalışanlar işyerlerine ulaşamamış, sabahın erken saatlerinden başlayarak polis, irili ufaklı bütün gruplara tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırmış, polisin uyguladığı şiddet sadece göstericilerle sınırlı kalmamış, Taksim Meydanı çevresinde yaşayan, çalışan tüm vatandaşlar şiddete maruz kalmış, olaylar nedeniyle 200`den fazla vatandaşımız yaralanmış, onlarca gösterici gözaltına alınmıştır.

YENİ PETROL YASASI, ULUSAL ÖNCELİKLERİMİZE GÖRE DEĞİŞTİRİLMELİDİR

6326 Sayılı Petrol Kanunu‘nu değiştiren Türk Petrol Kanunu Tasarısı, TBMM Komisyonlarında kabul edilmiştir. Tasarı önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da görüşülecektir.

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

Ülkemizde “ileri demokrasinin” yaşandığı günümüzde Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde “katkı payı” adı altında yemek fiyatlarına yapılan artışı protesto ederek yemekhaneden yemek yemeyen öğrencilerin kendi aralarında dayanışma amacıyla hazırladıkları yiyeceklerin dağıtımı, özel güvenlik görevlilerince engellenmiş, yiyeceklerine el konulmuş, öğrenciler tartaklanmış ve gözaltına alınmışlardır.

8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Yaşamın tüm alanlarında, insanlık onuru ve değerleri bakımından olduğu kadar hak, fırsat ve sorumluluklar açısından da iki cins arasındaki eşitliğin tanınması ve gerçekleştirilmesi için daha kaç yüzyıl gereklidir acaba..

AFŞİN - ELBİSTAN KÖMÜR OCAĞINDAKİ FACİADAN BU YANA İKİ YIL GEÇTİ. YETKİLİLER HALA NEDEN SUSMAKTADIR?

Ruhsat hukuku Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ilgili teşekkülü Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne (EÜAŞ) ait olan ve özel sektöre 25 yıllığına işletilmek üzere verilen Kahramanmaraş ili Afşin ilçesindeki Çöllolar kömür sahasında, 6 Şubat 2011 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde iki kez şev kayması meydana gelmiştir.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI, GÖREV VE SORUMLULUĞUNUN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMELİDİR.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatını 2004 yılından itibaren bir türlü yaşama geçirememiştir. Gaziantep’te yaşanan ve 8 vatandaşımızın ölümüyle sonuçlanan iş kazası ve daha bir ay önce yayınlanmış olan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’in tekrar değiştirilmesi buna en güzel örnektir.

YİNE “ MADEN KAZASI ” YİNE SÖNEN OCAKLAR, YİNE ACI VE GÖZYAŞI

07 Ocak 2013 Pazartesi günü saat 11:20 sıralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü faaliyet sahası içinde bulunan ve - 630 kotunda açılmakta olan ana kat hazırlık galerisinde meydana gelen iş kazasında 8 maden emekçisi yaşamını yitirmiştir.

ÖZELLEŞTİRME KARARI GERİ ALINMALIDIR

Tüm dünyada enerji alanında yürütülen serbest piyasa uygulamaları sorgulanırken, AKP Hükümeti enerji alanında özelleştirmeleri sürdürmektedir. 28 Haziran 2012 tarihinde TBMM’de bir gece operasyonu ile torba yasanın içine termik santrallere kömür sağlayan 2172 sayılı yasa ile devletleştirilen, daha sonra 2840 sayılı yasa ile devlet eliyle işletilecek madenler kapsamına alınan linyit sahalarının, 4046 sayılı özelleştirme yasası kapsamında özelleştirilmesini sağlayan bir hüküm konulmuştur.

“KUVVETLER AYRILIĞI” İLKESİNİ YOK SAYMAK DİKTATÖRLÜKTÜR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı bir konuşmada “Sizin kuvvetler ayrılığı denen olay var ya, geliyor sizin önünüze bir engel olarak dikiliyor” diyerek demokrasi konusundaki düşüncesini bir kez daha açığa vurmuştur.

ÖĞRENCİLERE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın 18 Aralık 2012 tarihinde 3600 polis, 105 koruma aracı, 20 zırhlı araç, 8 TOMA, gaz ve ses bombaları, biber gazları ve coplarıyla bir "koruma ordusu" ile birlikte "yerli malı" uydunun Çin`den fırlatılmasını canlı olarak izlemek için Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne gelişinde, demokratik tepkilerini dile getiren ve protesto haklarını kullanan ODTÜ’lü öğrencilere polisin gaz bombaları ve biber gazları ile saldırması sonucu onlarca öğrenci yaralanmıştır.

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI 58 YAŞINDA

Kuruluşundan bugüne kadar geçen süre içinde; ülkenin, madenciliğin ve sanayinin sorunlarına ilişkin eleştiri ve çözüm önerilerini topluma sunmak gibi güç bir görevi üstlenen Maden Mühendisleri Odası, bu süreçte olumlu ve olumsuz pek çok eleştiri almış ancak, hiçbir dönemde çoğunluğun sempati ve saygısını yitirmemiştir.

MESLEĞİMİZE, BİRLİĞİMİZE VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ.

AKP iktidarı, hazırladığı bir torba yasa ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yasası’nı değiştirmeye hazırlanmaktadır. TMMOB ve Oda örgütlülüklerimiz kapalı kapılar ardında yapılan yasa değişikliği hazırlıkları ile yok edilmek istenmektedir.

DÜNYA MADENCİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

4 Aralık Odamızın öncülüğünde uzun bir süreden beri ülkemizin belli başlı kentlerinde ve çeşitli maden işletmelerinde "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanılmaktadır.

MESLEKLERİMİZE, ODALARIMIZ VE BİRLİĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ. KAPALI KAPILAR ARDINDA HAZIRLIKLARI YAPILAN TMMOB’SİZ TMMOB YASASINI KABUL ETMEYECEĞİZ.

TMMOB`ye bağlı odalar, TMMOB Yasası`nda değişiklik yapmak üzere kapalı kapılar ardında yürütülen çalışmalar üzerine 16 Kasım 2012 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

BOR MADENLERİNİN İŞLETİLMESİNİN ÖZEL SEKTÖRE DEVRİ AÇIK BİR ÖZELLEŞTİRMEDİR

Bilindiği üzere, yürürlükteki 2840 sayılı Kanun "Bor tuzları, uranyum ve toryum madenlerinin aranması ve işletilmesi Devlet eliyle yapılır. Bu madenler için 6309 sayılı Maden Kanunu gereğince gerçek ve özel hukuk tüzelkişilerine verilmiş olan ruhsatlar iptal edilmiştir." şeklinde düzenlenmiştir.

ÇOK GEÇ OLMADAN ÖLÜMLER DURDURULSUN

12 Eylül 2012 tarihinde 58 cezaevinde yaklaşık 800 kişinin "anadilde eğitim, anadilde savunma hakkı ve Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması" talebiyle yürüttüğü açlık grevi, 50 günü geçmiş ve kritik noktaya ulaşmıştır. Bundan sonrası ölümlere göz yumulması anlamına gelecektir.