TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BASIN AÇIKLAMALARI

 
Toplam 478 adet.
 

TMMOB YE BAĞLI ODALARIN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Kamuoyu bilmelidir ki, 12 Mart ve 12 Eylül gibi baskı dönemlerine direnmeyi bilen TMMOB ve bağlı Odaları olarak, bu iktidarın baskılarına da onurlu bir şekilde direnecektir, direnmektedir. Meslek Odaları susmadı, susmayacak, gerçekleri teşhire, kamu ve halk çıkarlarına yönelik kamusal hizmete kararlılıkla devam edecektir.

MİMARLAR ODAMIZIN YILDIZ SARAYINDAKİ BİNASINI BASARAK GÖZALTINA ALDIĞINIZ ARKADAŞLARIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN

AKP iktidarının Gezi direnişinin yıldönümünde halkın taleplerine, bilime ve aydınlığa karşı tutumu bugün kullanmakta olduğumuz bina basılarak TMMOB’den intikam almaya çalışılarak devam etmiştir.

ERMENEK MADEN İŞÇİLERİNİN YASAL HAKLARI ÖDENMELİDİR

Devletin öncelikli görevi bu işçilerin yaşamlarını güvence altına almak ve iş yasasıyla belirlenmiş olan haklarının verilmesini sağlamaktır.

ZONGULDAK KİLİMLİ İŞÇİLERİNİN YAŞAMLARI GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR. MADEN EMEKÇİLERİNİN YASAL HAKLARI ÖDENMELİDİR.

Devlet adına kayyum vasıtasıyla şirkete el koyan iktidar hükümet olma vasfını yerine getirmeli ve öncelikle yeraltında açlık grevinde bulunan işçilerin yaşamları güvence altına alınmalı, başta çalışma hakları olmak üzere diğer ücret alacaklarının ödenmesi için gerekenler yapılmalıdır.

KARADON, SOMA, ERMENEK… NE YAZIK Kİ ÖLÜMLER SÜRECEK UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ.

Madencilik sektörü, içerdiği riskler ve tehlikeler nedeniyle daha yakından izlenmeli, değerlendirilmeli ve kaza önleme çalışmalarına daha fazla ağırlık verilmelidir. Bu düşüncelerle iş cinayetlerinin önlenmesi için yetkilileri bir kez daha gerekli önlemleri almaya ve göreve davet ediyoruz.

BASINA ve KAMUOYUNA. SOMA`YI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ! SOMA İÇİN ADALET İSTİYORUZ.

Bundan tam iki yıl önce 13 Mayıs 2015 tarihinde saat 15:30 sıralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Eynez Kömür Ocağında çıkan yangın sonucu aralarında 5 maden mühendisi meslektaşımızın da bulunduğu 301 maden emekçisi yaşamını kaybetmiştir.

YAŞASIN 1 MAYIS. HAYDİ 1 MAYISA !

Çalışanların, insanca yaşanacak bir ücret ve 8 saatlik çalışma süresi talebiyle ortaya çıkan Birlik Dayanışma ve Mücadele günü 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlu olsun.

LAİKLİKTEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ. BİLİME, AYDINLANMAYA VE DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

Kamuoyunda da bilindiği üzere TBMM Başkanı İsmail Kahraman, çağdaşlığın, bilimsel ve özgür düşüncenin en önemli kurumlarından olan üniversitelerimizden birinde yaptığı bir konuşmada “laiklik yeni anayasada olmamalı” söyleminde bulunmuştur.

AKLIMIZI ZORLUYORUZ, NEREYE KOYACAĞIMIZI BİLEMİYORUZ. KAHRAMAN TBMM BAŞKANLIĞI’NA DEVAM EDECEK Mİ?

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TBMM Başkanı İsmail Kahraman`ın laikliğin anasayadan çıkartılması ile ilgili sözleri üzerine 27 Nisan 2016 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

TMMOB`YE BAĞLI ODALARIN ORTAK AÇIKLAMASI: CUMHURBAŞKANI TMMOB VE ODALARIMIZI HEDEF GÖSTERİYOR ANCAK ÜLKEMİZDEN, HALKIMIZDAN YANA VE RANT KARŞITI MÜCADELEMİZ KARARLILIKLA SÜRECEK

TMMOB`ye bağlı odalar, Cumhurbaşkanı`nın TMMOB`yi hedef gösteren açıklamaları üzerine 23 Nisan 2016 tarihinde ortak bir basın açıklaması yaptılar.

İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİ ERTELENMEYE… İŞÇİLER ÖLMEYE DEVAM EDİYOR!..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 24 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete`de yayınlanan "Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik"in geçici 3. Maddesi ile "personel takip sistemi" ve "hayat hattı" hükümleri daha uygulanamadan 01/01/2017 tarihine ertelenmiştir.

ÜLKEMİZİN BAŞKENTİ ANKARA’NIN KALBİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN KATLİAMI LANETLİYORUZ.

13 Mart 2016 Pazar günü Ankara‘nın kalbinde üçüncü kez gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucu, resmi makamlar tarafından yapılan ilk açıklamalara göre 37 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 125 yurttaşımız ise yaralanmıştır.

Barışa Umut, 8 Mart Buruk. Kutlu Olsun Dayanışma ve Mücadele Günü

Bu yıl 8 Mart hüzün, keder ve öfke ile geldi ülkemize. Bir yanımız sürekli bombalar altında, diğer yanımız çaresizleştirilmiş, yorgun, tedirgin.

YİNE ANKARA, YİNE PATLAMA ve KATLİAM. HEDEF BARIŞ, KARDEŞLİK ve TÜM İNSANLIK

17 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucu, resmi makamlar tarafından yapılan açıklamalara göre saat 22:00 itibariyle aralarında TSK mensubu askeri ve sivil personelin de bulunduğu 28 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 61 yurttaşımız da yaralanmıştır.

ARTVİN HALKININ DEMOKRATİK MÜCADELESİNİ HAKLI BULUYORUZ. ARTVİN HALKI İLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası, çevre faktörü göz ardı edilerek madencilik faaliyetlerinin yürütülmesini mümkün görmemektedir. Ayrıca, yerel halkın onayını almamış ekonomik faaliyetleri doğru bulmamaktadır.

BEŞ YIL OLDU HALA BİR SONUÇ YOK. UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ.

Ruhsat hukuku Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın (ETKB) ilgili teşekkülü Elektrik Üretim Anonim Şirketi‘ne (EÜAŞ) ait olan ve özel sektöre 25 yıllığına işletilmek üzere verilen Kahramanmaraş ili Afşin ilçesindeki Çöllolar kömür sahasında, 6 Şubat 2011 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde iki kez şev kayması meydana gelmiştir.

ÜLKEMİZİ KUTUPLAŞTIRAN ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALARA SON VERİLMELİDİR.

TMMOB`ye bağlı odalar "Akademisyenler Bildirisi" üzerine yaşanan tartışmalar ve düşünce-ifade özgürlüklerini, akademik bağımsızlığı dışlayan uygulamalar üzerine 26 Ocak 2016 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

ŞİDDETİN, KATLİAMIN ADI BU KEZ SULTANAHMET ve TÜM İNSANLIK

Resmi Makamlar tarafından yapılan ilk açıklamalara göre 12 Ocak 2016 tarihinde İstanbul Sultanahmet Meydanında gerçekleştirilen bir "canlı bomba" eylemi sonucu, 10 Alman vatandaşı yaşamlarını kaybetmiş ve çok sayıda kişi de yaralanmıştır. Yaşamlarını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına baş sağlığı diliyor, bütün yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Odamız ODTÜ ve ODTÜ‘lüler İle Birliktedir.

AKP iktidarı ajandasını açmış ve seçimler öncesi ele geçiremediği TMMOB ve Odaları gibi yine son kalelerden biri olan ODTÜ’yü ele geçirmek için çalışmalara başlamıştır. Siyasi iktidar amacına ulaşmak için her zaman olduğu gibi yandaş medyası aracılığı ile ODTÜ kampüsünde yaşananları çarpıtarak her alanda şanlı bir tarihe sahip ODTÜ’ye yönelik saldırıları artırmıştır.

BARIŞ ELÇİ’SİZ KALDI

Barış, demokrasi, insan hakları savunucusu Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi silahlı çatışmanın sadece insanlara değil tarihi kültürel varlıklara verdiği zararları ortaya koymaya çalıştığı açıklama sırasında karanlık güçler tarafından ateşli silahla vurularak katledildi.

TUTUKLAMALAR KALDIRILSIN

Toplumun haber alma özgürlüğüne yapılan saldırılar hiçbir dönem meşru olmamıştır. Ülkemizde de bunu örnekleri özellikle darbe dönemlerinde ve sonrası süreçlerde sıkça görülmüştür. Türkiye haklarının demokrasi mücadelesi basın özgürlüğünün önündeki bu engelleri ortadan kaldırmayı başarmıştır.

ERMENEK’TE YAŞAMINI KAYBEDENLERİ SAYGI İLE ANIYORUZ. TÜM UYARILARIMIZA RAĞMEN ÖNLEMLER ALINMIYOR. ÖLÜMLER SÜRÜYOR.

Defalarca söyledik bir kez daha söylüyoruz. Yaşanan ve yaşanacak ölümlerin sorumlusu maden mühendisleri, iş güvenliği uzmanları ve daimi nezaretçiler değil mevzuatın ve bilimin gerektirdiği önlemleri almayan işverenler ile yanlış mevzuatı ve yapıyı yaşama geçiren siyasiler ve bürokratlardır.

YASTAYIZ, İSYANDAYIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Başkanı Şaziye Köse, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Özden Şener, 10 Ekim Ankara katliamı üzerine 16 Ekim 2015 Cuma günü TMMOB’de bir basın toplantısı düzenledi.

BU KİRLİ OYUNU DURDURMAK ELİMİZDEDİR !!!

GÜVENLİ YAŞAM ALANI SAĞLANSIN, ANNELER AĞLAMASIN, KARDEŞ KANI DÖKÜLMESİN, ÜLKEMİZDE BARIŞ EGEMEN OLSUN, KİRLİ SAVAŞ DURDURULSUN ŞİARI İLE DÜZENLENEN EMEK, BARIŞ, DEMOKRASİ MİTİNGİMİZE BOMBALARLA SALDIRILARAK SUSTURULMAK İSTENMİŞTİR.

Üzgünüz, Öfkeliyiz, Yastayız ve İsyandayız!

Emek, Barış, Demokrasi Mitingi‘ni kana bulayan katliamın ardından DİSK, KESK, TMMOB ve TTB yöneticileri TTB‘de ortak basın toplantısı düzenlediler

SAVAŞA İNAT BARIŞ HEMEN ŞİMDİ! EMEK, BARIŞ VE DEMOKRASİ MİTİNGİNE ÇAĞRIYORUZ!

“Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” şiarı ile 10 Ekim 2015 Cumartesi günü Ankara’da Emek, Barış ve Demokrasiden yana olan halk güçleri birlikte olacağız.

ÜLKEMİZİN, HALKIMIZIN ve GELECEĞİMİZİN KATİLİDİR 12 EYLÜL

12 Eylül 1980‘de yapılan askeri darbe, küresel güçler tarafından dayatılan 24 Ocak kararlarının üzerine gerçekleşmiş, emek ve demokrasi karşıtı, kapitalizmin amaçlarına hizmet etmek üzere uyarlanmış bir darbedir.

YETER ARTIK!.. ÖLÜM VE ŞİDDET SON BULMALIDIR.

6 Eylül 2015 tarihinde PKK tarafından Hakkari Dağlıca’da operasyona çıkan askerlerimize kurulan pusuda TSK’nın 7 Eylül 2015 tarihinde yaptığı açıklamalara göre 16 askerimiz yaşamını kaybetmiş, 8 Eylül 2015 tarihinde ise Iğdır’da yine PKK tarafından yapılan bombalı saldırıda 12 polisimiz yaşamını kaybetmiştir. Ayrıca yapılan saldırılarda 6 asker ve bir polis de yaralanmıştır.

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNDE BARIŞ İÇİNDE; ÖZGÜR, DEMOKRATİK BİR DÜNYA ve ÜLKE İSTİYORUZ…

İkinci Dünya Savaşı diye bilinen ikinci büyük emperyalist paylaşım savaşı, 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya‘yı işgaliyle başladı. Ardında 52 milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını hale gelmiş kentler ile acı ve gözyaşları bıraktı.

Soma’ya, Akhisar’a sözümüzü tutmaya geldik.

13 Mayıs 2014 tarihinde aralarında 5 maden mühendisi meslektaşımızın da yer aldığı 301 maden emekçisinin ölümüyle sonuçlanan facianın meydana geldiği andan itibaren TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak Genel Merkez Yönetim Kurulumuzla, Şube Yönetim Kurullarımızla ve uzmanlarımızla birlikte sürece müdahil olduk, sürecin içerisinde ve merkezinde yer aldık.

NE SOMA FITRAT,
NE HOPA DOĞAL AFET
HEPSİ BİRER CİNAYET

29 Ağustos 2015 Pazartesi günü Artvin Hopa ilçesi ve çevre köylerinde meydana gelen sel sonrası 8 insanımız hayatını kaybetmiş 3 kişi selde kaybolmuş ve 17 kişi ise yaralanmıştır. Son yıllarda özellikle Doğu Karadeniz de artan sel ve heyelan olayları sonucu birçok insanımız hayatını kaybetmiş bunun yanın sıra büyük maddi kayıplar yaşanmıştır. Daha önce Karadon’da Kozlu’da ve Soma da karşımıza çıkan `kader ve fıtrat` tanımlamaları bu kez Hopa`da `doğal afet` gibi bilimsel dayanağı olmayan, olayın nedenlerini ve sorumlularının üstünü örtmeye yönelik açıklamalar yapılmıştır. Bu olaylar doğal afet değildir! Akp iktidarı Döneminde artış Gösteren bu tip Olayların Başlıca nedeni bilimsel ve teknik hiç bir altyapısı olmayan, sadece rant ve talan için yapılan projelerdir.

YAŞAM İÇİN
KARDEŞLİK İÇİN
BARIŞ HEMEN ŞİMDİ

7 Haziran seçimlerinden sonra başlayan iktidar hesapları sonrasında yaşanan "Suruç Katliamı" ve "polislerin enselerinden vurularak öldürülmesiyle" çatışma ortamı yeniden başlatılmıştır.

İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİ ERTELENEMEZ.

Düzenleme ile yeraltı kömür ocaklarında faciaların önemli nedenlerinden biri olan grizu ve toz patlamalarına karşı mevzuat işverenlerin talebi üzerine dört yıl süre ile ertelenmiştir.

BUGÜN SUSARSAK, BUGÜN YAŞAMI SAVUNMAZSAK, YARINI GÖRME ŞANSIMIZ KALMAYABİLİR!

2013’de Reyhanlı’da, 2015’de Diyarbakır’da Bugün Suruç’ta, yarın planlanan nedir? Bu ülke; savaş isteyenlere, gerilimi tırmandırarak saldırıları körükleyenlere boyun eğmeyecektir.

BASINA VE KAMUOYUNA

Artvin, Cerattepe’de, yandaş şirket tarafından altyapısı hazırlanan bakır/altın madeni işletmeciliğine karşı yerel düzeyde başlatılan eylem ve etkinliklerin giderek yayıldığı ve belirli bir toplumsal karşıtlık oluştuğunu görmekteyiz. Maden Mühendisleri Odası olarak oluşan karşıtlık nedeniyle kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yapmayı gerekli görmekteyiz.

TARIM İŞÇİLERİNİN FITRATI; YA YOLLARDA YA DA SAĞLIKSIZ ÇALIŞMA ŞARTLARINDAN ÖLÜM!

TMMOB Kadın Çalışma Grubu, Manisa`da mevsimlik tarım işçilerinin trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesi üzerine 7 Temmuz 2015 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

TMMOB’ye Bağlı 24 Oda’dan Ortak Açıklama: Birliğimiz TMMOB ve Mimarlar Odası ile Tam Bir Dayanışma İçindeyiz.

TMMOB`ye bağlı 24 Oda, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile başlayan ve TMMOB’nin bütününe yönelen saldırılara ilişkin 1 Temmuz 2015 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ !!!

Bundan 22 yıl önce, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli’nde emek ve demokrasi savunucusu 33 aydın ve sanatçımız yakılarak katledilmiştir. Katliamın yaşandığı 1993 yılından günümüze gerçek bir yüzleşme sağlanamamış ve adalet arayışları hep oyalanmıştır.

MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ ESKİ BAŞKANINA YAYINLAR NEDENİYLE VERİLEN CEZA KABUL EDİLEMEZ.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından ticari amaç güdülmeden, kamu yararı gözetilerek basılan bilimsel amaçlı kitapların yer aldığı yayın deposuna 2013 yılında baskın yapılarak bilimsel yayınların bandrolsüz olduğu gerekçesiyle dönemin Şube Başkanı Ali Hakkan hakkında fikri ve sınaî haklar mahkemesince 10 ay hapis cezası ve mesleğini 5 yıl yapamayacağına, seçme ve seçilme hakkını kullanamayacağına dair karar verilmiş ve hükmün açıklanması geriye bırakılmıştır.

KARADON, SOMA, ERMENEK… UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

İçinde bulunduğumuz hafta ülkemiz madencilik tarihi için acı dolu iki faciayı içerisinde barındırmaktadır. Birincisi ülkemizi ve sektörümüzü derinden etkilemiş olan 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan Soma Faciası diğeri ise 5 yıl önce bugün 17 Mayıs 2010 tarihinde yaşanmış olan Zonguldak-Karadon Faciasıdır.

SOMA’YI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ !

Bundan tam bir yıl önce 13 Mayıs 2015 tarihinde saat 15:30 sıralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Eynez Kömür Ocağında çıkan yangın sonucu aralarında 5 maden mühendisi meslektaşımızın da bulunduğu 301 maden emekçisi yaşamını kaybetmiştir.

SALDIRILARI KINIYORUZ

Emekçilerin birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs`ta İstanbul`da yaşatılan sokağa çıkma yasağını, sokağa çıkanlara uygulanan şiddet ve terörü kınıyoruz.

İŞSİZLİĞE, YOKSULLUĞA, SÖMÜRÜYE HAYIR DEMEK İÇİN 1 MAYIS`TA ALANLARDAYIZ

24 Ocak 1980 ekonomi kararları ile başlayan küresel politikalar, son 12 yıldır iktidarda olan AKP döneminde dozunu artırarak uygulanan ekonomik dönüşüm programlarıyla, serbestleştirme ve özelleştirmeler eşliğinde emek aleyhine artarak devam etmektedir.

MÜHENDİSLİK BİLİM VE TEKNİĞİNE UYULMADIĞI SÜRECE İŞ KAZALARI VE CİNAYETLERİ DEVAM EDECEKTİR.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından özel sektör vasıtasıyla yaptırılan Silvan Barajı Sulama Tüneli’nin açılması çalışmaları yürütülmekte iken, 21 Nisan 2015 tarihinde saat 10:00-10:30 sıralarında metan gazı patlaması meydana gelmiş ve patlama sonucu 2’si ağır olmak üzere toplam 10 işçi yaralanmıştır.

8 MART’TA KADINLAR MÜCADELEYİ BÜYÜTÜYOR. KUTLU OLSUN GÜNÜNÜZ

Fabrikalarda yakılan kadınların günü bugün. Tarlalarda çalışmaya giderken yollarda katledilen kadınların günü. Atölyelerde zehirlenen, soluksuz bırakılan kadınların günü.

İŞ CİNAYETLERİNİ VE İŞÇİ KATLİAMLARINI DURDURALIM!

Basın toplantısında ortak metin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı tarafından yapıldı.

SUSMADIK, SUSMAYACAĞIZ, HER ÇIĞLIK İSYANIMIZ OLACAK. CİNAYETLERİ UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ

20 yaşında bir kadının isyanını haykırıyoruz bugün, kendi için, kadınlar için mücadelesini, savaşını haykırıyoruz.

AKP TMMOB’YE SALDIRIRKEN ÖLDÜRÜCÜ DARBEYİ MÜHENDİS, MİMARLAR ALMAKTADIR.

AKP’YE SORUYORUZ, SEÇİM ÖNCESİ SEÇİM YATIRIMI OLARAK HANGİ ÜLKE VE SERMAYE LOBİLERİNİN DESTEĞİNE İHTİYAÇ DUYMAKTASINIZ Kİ, ÜLKENİN SINIRLARINI KALDIRIYORSUNUZ?

AFŞİN, KARADON, KOZLU, SOMA, ERMENEK... ÖLÜMLER SÜRÜYOR, İKTİDAR SEYREDİYOR. UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ.

Madencilik sektörünün bilgi ve birikim yönünden öncü kuruluşu olan Odamız 60 yıllık onurlu yaşamı süresince tüm bilgi birikimini halkımızın ve sektörümüzün hizmetine sunmuş ve bu nedenle kamuoyu önünde hak ettiği bir saygınlığa sahip olmuştur.

BİR NAFİLE ÇABA: TMMOB AKP’YE TESLİM OLMAZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TMMOB Yasası değişikliğini içeren torba yasada yapılan son düzenlemeler üzerine 28 Ocak 2015 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.