TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BASIN AÇIKLAMALARI

 
Toplam 516 adet.
 

HİÇBİR İKTİDARA BİAT ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ. ​​​​​​​İKTİDAR TMMOB’DAN ELİNİ ÇEKMELİDİR.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan`ın meslek örgütlerini hedef alan açıklamalarına ilişkin TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından 21 Mayıs 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

ARMUTCUK, KOZLU, KARADON, ŞİRVAN, SOMA, ERMENEK… ÖLÜMLER SÜRÜYOR SİYASİ İKTİDAR SEYREDİYOR UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

Halkımız ve Madenciler için acılarla dolu Mayıs ayında Soma’dan sonra başka bir acımızda Karadon faciasıdır. TMMOB Maden Mühendisleri Odası Karadon Faciasının 10. Yılında faciada hayatını kaybeden ikisi maden mühendisi olan 30 maden emekçisini anmak ve yaşanan acıları unutturmamak için 17 Mayıs 2020 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

6. YILINDA, SOMA FACİASINI VE YİTİRDİĞİMİZ 301 MADENCİYİ UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ.

Soma faciasının 6. Yılında, beşi meslektaşımız olmak üzere yitirdiğimiz 301 maden emekçisini, Soma nezdinde başta maden emekçileri olmak üzere yitirdiğimiz tüm emekçileri bir kez daha saygıyla anıyor, yakınları ve tüm halkımıza bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

TAEK, BOREN VE NATEN ÖLDÜ! YAŞASIN TENMAK!

Birbirleriyle ilgili uygulama alanları bakımından, mevcut kurumların kapatılarak faaliyetlerinin enstitüler halinde aynı çatı altında toplanması ve ilgili konularda yeni enstitülerin oluşturulması, avantaj gibi gözükmesine rağmen, bazı alanlar ön plana çıkarken, diğer alanların ihmal edilmesine neden olabilecektir.

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan`ın, Ankara Barosu, Tabip Odaları ve meslek kuruluşları hakkında yaptığı açıklamaya dair TMMOB`ye bağlı Odalar 7 Mayıs 2020 tarihinde ortak bir basın açıklaması yaptı.

EMEK VE BİLİM İLE KURULACAK YENİ BİR TOPLUMSAL DÜZEN İÇİN: YAŞASIN 1 MAYIS!

Bugün 1 Mayıs. İşçilerin, emekçilerin 8 saatlik iş günü talebiyle mücadeleye başladığı gün. Bugün, işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin, yoksulların “Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” 1 Mayıs’ın 131. yıl dönümü.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMININ 100. YILI KUTLU OLSUN

TBMM’nin kuruluşunun 100. Yılında, ulusal egemenliğin kayıtsız ve şartsız halka ait olduğu, çocukların taciz ve tecavüze uğramadığı, çocuk işçiliğinin bulunmadığı, eğitimin eşit ve parasız, kamusal yararla yapıldığı tam bağımsız ve demokratik bir ülke özlemi ile halkımızın ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı kutlu olsun…

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN YANINDAYIZ! "İYİ Kİ VARSINIZ.."

EMEKÇİ SAĞLIK KAHRAMANLARIMIZ İYİ Kİ VARSINIZ..

ÖLÜM MADEN EMEKÇİLERİNİN KADERİ HALİNE GETİRİLMEK İSTENİYOR

Manisa ili Soma ilçesinde bulunan ve ruhsat hukuku Türkiye Kömür İşletmeleri’ne ait özel bir firma tarafından çalıştırılan yer altı kömür işletmesinde, 10 Nisan Cuma günü sabah saatlerinde bir kaza meydana gelmiştir. Aldığımız bilgilere göre, kazada meydana gelen göçük neticesinde 3 maden emekçisi hayatını kaybetmiştir.

6 NİSAN ÖLDÜRÜLEN GAZETECİLER GÜNÜ

Saygı ve Şükranla Anıyoruz

COVİD-19 SALGINININ TÜM ÜLKEYİ ETKİLEMESİ NEDENİYLE İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN ZORUNLU FAALİYETLER DIŞINDA TÜM MADEN İŞLETMELERİNDE ÜRETİM DURDURULMALIDIR

Kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak kamusal hizmet sorumluluğumuz gereği Covid-19 salgınına karşı daha önce sunduğumuz görüş ve önerilerimizi kamuoyu ile bir kez daha paylaşıyoruz.

COVİD-19 SALGINI DÖNEMİNDE ÜYELERİMİZİN HAKLARI KONUSUNDA HUKUKİ BİLGİLENDİRME

Değerli üyelerimiz, bu hukuki bilgilendirme metni mevcut yasalara bağlı olarak hazırlanmıştır.

KORONA VİRÜS SÜRECİ VE ZONGULDAK`TA ALINAN ÖNLEMLER İLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZİ BASIN VE KAMUOYU İLE PAYLAŞIYORUZ

KORONA VİRÜS (COVİD-19) SALGINI SÜRECİNDE ZONGULDAK`TA YAŞANAN GELİŞMELER İLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZİ BASIN VE KAMUOYU İLE PAYLAŞIYORUZ

COVİD-19 SALGINININ TÜM ÜLKEYİ ETKİLEMESİ NEDENİYLE İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN ZORUNLU FAALİYETLER DIŞINDA TÜM MADEN İŞLETMELERİNDE ÜRETİM DURDURULMALIDIR

Covid-19 Salgınının Tüm Ülkeyi Etkilemesi Nedeniyle İş Güvenliği İçin Zorunlu Faaliyetler Dışında Tüm Maden İşletmelerinde Üretim Durdurulmalıdır.

MADEN VE PETROL İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜLÜĞÜ`NÜ (MAPEG) MADEN MÜHENDİSLERİNİN COVİD-19 SALGINI İLE İLGİLİ OLARAK TALEPLERİNİ DİKKATE ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ

3213 sayılı Maden Kanununun  2020 yılı içerisinde süreli olarak yapılması gereken işlemlerin kanunda geçen sürelere bakılmaksızın 2020 yılı sonuna kadar ertelenmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünü genelge yayınlamaları için göreve çağırıyoruz.

COVID-19 SALGINI ÖNLEMLER PAKETİ: ŞİRKETLERE 98 MİLYAR VAR, HALKA HİÇBİR ŞEY YOK!

Bu son salgında da görüldüğü gibi kamuda yetkili makamlara liyakatsiz kişilerin atanması sonucu ortaya çıkan yanlış kararlar tüm toplumun yaşamını derinden etkilemekte, bedelini ise hep birlikte ödemekteyiz. Bu nedenle TMMOB Maden Mühendisleri olarak yetkilileri bir kez daha emekçilerin ve ezilenlerin taleplerini dikkate almaya çağırıyoruz.

MADENCİLİK SEKTÖR BİLEŞENLERİNİ “COVİD-19” SALGINI İLE MÜCADELEYE KATKI VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ

“Covid-19” salgınına karşı halkımıza ve sektörümüze elimizden gelen her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğumuzu belirtiyor, madencilik alanında faaliyette bulunan sektör bileşenlerini bu mücadeleye katkı vermeye çağırıyoruz.

NEVRUZ KUTLU OLSUN!

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 21 Mart 2020 tarihinde yayınladığı mesajla tüm üyelerimizin Nevruz`unu kutladı.

COVİD-19 VİRÜS VAKASINDAN HAREKETLE MADEN İŞLETMELERİNDE YAPILMASI GEREKEN BAZI ACİL DÜZENLEMELERE VE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERE İLİŞKİN ÖNERİLERİMİZ

Daha önce meslek alanlarımız üzerinden birçok kez sunduğumuz görüş ve önerilerimizi Covid-19 önlemleri bağlamında, toplu olarak bulunulan ve kapalı ortam olan yeraltı maden işletmelerini de içerecek şekilde kamuoyu ile paylaşmayı kamusal hizmet sorumluluğumuz gereği olarak yerine getiriyor ve yetkililerce dikkate alınmasını talep ediyoruz.

KADIN MÜCADELESİNİN ADIDIR 8 MART

Tüm dünya kadınlarının mücadele ve isyanına ses veriyor; kimliğimize, bedenimize, onurumuza ve emeğimize sahip çıkıyoruz. Tüm kadınları birlikte mücadeleyi büyütmeye, omuz omuza durmaya davet ediyoruz.

KADIN ÇALIŞMA GRUBUMUZUN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNDE YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI

KADIN MÜCADELESİNİN ADIDIR 8 MART

BÜYÜK ACI YAŞIYORUZ!..

Suriye`de yaşanan hava saldırısında otuz üç askerimizin hayatını kaybetmesi üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin KORAMAZ tarafından basın açıklaması yapıldı.

BASIN VE KAMUOYUNA

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak tamamlamak üzere olduğumuz 46. Dönemin bu son günlerinde gelecek döneme umutla bakmak istiyoruz.

BASIN AÇIKLAMASI

KAÇAK OCAKTA 2 MADEN EMEKÇİMİZİ KAYBETTİĞİMİZ OLAY İLE İLGİLİ ŞUBEMİZ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

VAN’DA YAŞANAN ÇIĞ FELAKETLERİ İLE İSTANBUL’DA YAŞANAN UÇAK KAZASI NEDENİYLE HALKIMIZA BAŞSAĞLIĞI DİLİYOR VE GEÇMİŞ OLSUN DİYORUZ

Her iki kaza sonucunda yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralı yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

BASIN VE KAMUOYUNA

Kamuoyu tarafından da bilindiği üzere Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından yeni bir Maden Kanunu hazırlığı sürdürülmektedir. Ancak bu hazırlık çalışmaları geleneksel mevzuat hazırlama şeklinden farklı yürütülmektedir. Geleneksel işleyişte hazırlanan taslak kamuoyunun, ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerine sunulurken bu kez olmayan bir taslak için görüş istenmektedir.

MAPEG PERSONEL TEMİNİNDE KPSS’Yİ ÖN KOŞUL OLARAK ARAMALI, LİYAKATİ ESAS ALMALIDIR

Geçtiğimiz günlerde Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, başvuruları 27 Ocak 2020 tarihinde başlayacak 20 pozisyona sözleşmeli yeraltı maden uzmanı alımı için duyuruda bulunmuştur.

BASIN AÇIKLAMASI

Yine Kaçak Ocaklar... Yine - Yeni Ölümler...

ZONGULDAK, ŞIRNAK...HERKES BİLİYOR, HERKES İZLİYOR. TARİH TEKERRÜR EDİYOR, ÖLÜMLER SÜRÜYOR

Zonguldak ve Şırnak’ta 25 Aralık 2019 tarihinde “kaçak ocak” olarak adlandırılan, çalışma ilişkileri bakımından birbirinin aynı iki maden ocağında “işlenen cinayette” 3 maden emekçisi hayatını kaybederken 1 maden emekçisi de ağır şekilde yaralanmıştır.

BASIN VE KAMUOYUNA

Kadın Çalişma Grubumuzun "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü" için hazırladığı basın açıklaması.

TERMİK SANTRALLERE “KİRLETME İZNİ” NEREYE KADAR?

Anayasanın 56. Maddesine göre “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların görevidir.” Çevremizin ve soluduğumuz havanın daha fazla kirlenmemesi için Devleti ve vatandaşı göreve çağırıyoruz.

ERMENEK FACİASINDA HAYATINI KAYBEDEN 18 MADEN EMEKÇİSİNİ SAYGI İLE ANIYORUZ

Ermenek Faciasında yaşamını kaybeden maden emekçilerini saygı ile anıyor yakınlarına tekrar başsağlığı diliyoruz.

CUMHURİYETİMİZİN 96. YILI KUTLU OLSUN

Gelecek güzel günlere ulaşmak dileği ile Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB: "BU TOPRAKLARIN İHTİYACI ADALET, DEMOKRASİ ve BARIŞTIR"

Ülkemizde son günlerde yaşanan gelişmeler ve Suriye`nin kuzeyinde başlatılan askeri operasyon hakkında DİSK-KESK-TMMOB ve TTB tarafından 10 Ekim 2019 tarihinde ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

SOMA MADEN EMEKÇİLERİNİN HAK ARAMA MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ. SİYASİ İKTİDARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Siyasi iktidar, mahkemeler aracılığıyla haklarını arayan ve kazanan maden emekçilerinin yasal, hukuki ve meşru taleplerini bir an önce yerine getirmeli hak arama mücadelesinin önündeki engelleri kaldırmalıdır.

DURDURULAN METRO TÜNELLERİ VE DEPREMLE İLGİLİ KAMUOYUNUN BİLGİSİNE

İstanbul`da 24 ve 26 Eylül 2019 tarihlerinde meydana gelen depremler sonrası, deprem ve durdurulan metro tünellerinde ortaya çıkabilecek tehlikelerle ilgili Odamızın kamuoyuna açıklaması.

Durdurulan Metro Tünelleri ve Depremle İlgili Kamuoyunun Bilgisine

İstanbul`da 24 ve 26 Eylül 2019 tarihlerinde meydana gelen depremler sonrası, deprem ve durdurulan metro tünellerinde ortaya çıkabilecek tehlikelerle ilgili Odamızın kamuoyuna açıklaması.

YARGI, MAPEG TARAFINDAN DÜZENLENEN DAİMİ NEZARETÇİ EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERDİ

MAPEG tarafından geçmişte ELTEM-TEK, bugün benzer nitelikteki yasal olarak yetkisi bulunmayan kuruluşlar aracılığı ile düzenlenen Daimi Nezaretçi eğitimlerine derhal son verilmeli, Odamızın Eğitim verme yetkisi tanınmalıdır.

YARGI KARARLARI UYGULANSIN!

Enerji Bakanlığı ve Mapeg Yönetimini Anayasal bir zorunluluk olan Yargı Kararlarını uygulamaya davet ediyoruz.

12 EYLÜL BİR İNSANLIK SUÇUDUR. DEMOKRASİ DIŞI TÜM GİRİŞİMLERE KARŞI HALKIMIZI ORTAK MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ!

Temel hedefimiz olan barış, eşitlik, özgürlük ve adalet yalnızca 12 Eylül ile değil, aynı zamanda bu zihniyetin taşıyıcısı olan tüm anlayışlarla mücadele ile başarılacaktır.

BİZ ÖLMEYECEĞİZ!

Maden Mühendisleri Odası Kadın Çalışma Grubu 26 Ağustos 2019 tarihli basın açıklamasında, eski kocası tarafından katledilen Emine Bulut ve şiddete maruz kalan bütün kadınlar için "Biz Ölmeyeceğiz" dedi.

BASINA VE KAMUOYUNA

Odamızın yayımlamış olduğu "Çanakkale İlinde Yürütülen Altın Madenciliği Arama ve İşletme Çalışmaları Ön İnceleme Raporu" ile ilgili, farklı değerlendirmelerin, “Ön Rapor” tanımından ve raporda kullanılan yöntemden kaynaklandığı düşünülerek yeni bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ HALKINDIR. SİYASAL İKTİDAR ANAYASAL BİR HAK OLAN SEÇME-SEÇİLME HAKKINA ve HALKIN İRADESİNE SAYGI GÖSTERMELİDİR

31 Mart‘ta yapılan yerel seçimlerde halkın büyük bir çoğunluğunun oylarıyla seçilen Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları İç İşleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanmıştır.

ODTÜ ‘RUHUNU` YOK ETMEYİ AMAÇLAYAN PROJELERE VE SALDIRILARA SON VERİLMELİDİR

Siyasi iktidarlar tarafından 1970`li yıllardan itibaren ODTÜ`ye karşı başlatılan saldırılar ne yazık ki hala devam etmektedir. Bugünlerde, tüm ODTÜ bileşenlerinin itirazlarına rağmen kampüs içerisine Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurt yapılarak ODTÜ`nün özgün ve demokratik yapısı değiştirilmek istenmektedir.

YASA DIŞI PATLAYICI MADDE KULLANIMI SONUCU ORTAYA ÇIKAN ÖLÜMLÜ KAZALAR ARTARAK DEVAM EDİYOR

Meslektaşlarımız, sorumlu oldukları sahalarda ruhsatsız, yasa dışı patlayıcı madde kullanımına asla izin vermemelidir.

"OLAĞANÜSTÜ" SEÇİM SÜREÇLERİNDE OHAL KHK`LERİ İLE İHRAÇ EDİLEN EMEKÇİLERİ HEDEF ALAN HUKUKSUZLUKLAR SON BULSUN!

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal edilmesi sürecinde OHAL KHK‘leri ile ihraç edilen kamu emekçilerini hedef alan hukuksuz ve antidemokratik uygulamaların son bulmasına ilişkin olarak 11 Mayıs 2019 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ`NİN YANINDAYIZ

TTB Merkez Konseyi üyelerinin demokratik haklarını kullanmaları üzerine açılan davanın karar duruşmasında TMMOB ile birlikte TTB`nin yanında yer aldık.

ÜYELERİMİZİ 1 MAYIS`I ÇOŞKUYLA KUTLAMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Yaşasın işçilerin, emekçilerin "Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü"

MADEN VE PETROL İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ`NÜ SORUMLU DAVRANMAYA ÇAĞIRIYORUZ

MAPEG`in mevzuat ve bu tür yapısal değişiklikler konusunda başta TMMOB Maden Mühendisleri Odası olmak üzere sektör bileşenlerinin görüşünü almadan, geçiş süreci öngörmeden ve gerekli altyapıyı tamamlamadan yaptığı tek taraflı düzenleme ve uygulamalarının Madenciliğe zarar verdiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

ANA MUHALEFET PARTİSİ GENEL BAŞKANINA YAPILAN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ

21 Nisan 2019 Pazar günü, çatışmada şehit olan Er Yener Kırıkçı` nın Ankara`nın Çubuk ilçesinde düzenlenen cenaze töreni sırasında Ana Muhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu` na yönelik yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.