TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BASIN AÇIKLAMALARI

 
Toplam 538 adet.
 

6. YILINDA ERMENEK`TE HAYATINI KAYBEDEN MADEN EMEKÇİLERİNİ SAYGI İLE ANIYORUZ. UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ! (YENİ)

28 Ekim 2014 tarihinde Karaman İli Ermenek İlçesinde özel sektör tarafından rödovans usulüyle üretim yapılan bir yeraltı kömür ocağında meydana gelen facia sonucu 18 maden emekçisi sular altında kalarak hayatını kaybetmiştir.Hayatını kaybeden maden emekçilerini saygı ile anıyor yakınlarına tekrar başsağlığı diliyoruz.

İŞ MÜFETTİŞLERİNİ EVDEN ÇALIŞTIRILMASI KABUL EDİLEMEZ,BAKANLIK DENETİM GÖREVİNDEN KAÇAMAZ! (YENİ)

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından iş müfettişlerinin evden çalışmaya yönlendirilerek "evden denetim" uygulaması yapma girişimine ilişkin olarak 23 Ekim 2020 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

ERMENEK VE SOMALI MADEN İŞÇİLERİNİN HAKLI TALEPLERİ KARŞILANMALIDIR

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak, Ermenek ve Somalı işçilerin hak mücadelesini destekliyor, siyasi iradeyi hak mücadelesi engellemeye yönelik girişimlerden vaz geçmeye, firma yöneticilerini işçilerin haklı taleplerini derhal karşılamaya, yetkilileri sorunun çözümü için görev almaya çağırıyoruz.

"MADEN HOLDİNG": TÜRKİYE VARLIK FONU YANDAŞA KAYNAK AKTARMANIN YENİ YOLU

Türkiye Varlık Fonu’nun madencilik alanında hizmet verecek diyerek kurulduğunu ilan etmiş olduğu "Maden Holding"le asıl amaç, özelleştirme yöntemi ile aktarılacak kaynak kalmadığından kamu-özel sektör işbirliği ile yandaşa kaynak aktarmaktır.

KOP DAĞI TÜNELİ YERALTI KAZI İŞLEMLERİ SIRASINDA MEYDANA GELEN METAN PATLAMASI FACİAYA DÖNÜŞEBİLİRDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yapımı özel bir şirket tarafından gerçekleştirilen Trabzon - Aşkale Yolu Km:111+600 - 119+845.31 Kop Dağı Tünelli Geçişi Kesiminin Yapım İşi sırasında 25 Eylül 2020 tarihinde meydana gelen metan gazı patlaması sonucunda 1 işçimiz ölmüş 10 işçimiz ise ağır yaralanmıştır.

İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN UYGULANAN YÜKSEK TUTARLI HARÇ ÜCRETLERİ KABUL EDİLEMEZ

Eğitim anayasal ve evrensel bir haktır. Mevcut iktidarlar ve yöneticiler yurttaşlarının eğitim hakkına eşit ölçüde ulaşmasını sağlamakla yükümlüdürler. Paralı eğitim fırsat eşitliğini engelleyen unsurların başında gelmektedir. Eğitimin paralı hale getirilmesi eğitimi ticarethane, öğrencileri de müşteri olarak gören anlayışın somut bir göstergesidir.

SALGIN YAYILIYOR, KRİZ DERİNLEŞİYOR, SORUNLARIMIZ BÜYÜYOR 19 EYLÜL TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN!

19 Eylül 1979 tarihinde TMMOB tarafından gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin 41. Yılında, TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü nedeniyle, Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

12 EYLÜL 1980 ASKERİ DARBESİ KARANLIĞIN ADIDIR

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi karanlığın adıdır. Darbenin 40. yılında tüm darbeleri ve darbe girişimlerini kınıyoruz. Tek çare evrensel insan haklarına dayalı demokratik bir düzendir.

Covid-19’DAN ÖLEMEYENLER AÇLIKTAN MI ÖLMELİ? ERMENEKLİ MADEN EMEKÇİLERİNİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ. SİYASİ İKTİDARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ.

Karaman İli Ermenek İlçesinde bulunan yeraltı kömür işletmesinde maden emekçileri 13 aydır maaş alamamaktadır. Salgın koşullarında çalıştırılmaması gereken maden emekçileri hem çalıştırılmış hem de açlığa mahkûm edilmişlerdir.

PLANSIZ PROGRAMSIZ BELİRLENEN KONTENJANLARIN SONUCUNDA TABELADAN İBARET BÖLÜMLER ve İŞSİZLER ORDUSUNA YENİ NEFERLER

Sanayiyi, üniversiteleri ve meslek odalarını sürece dahil etmeden, siyasi hesaplarla ve bilgisizce belirlenen kontenjanların, işsizler ordusuna yeni neferler kazandırmaktan ve tabeladan ibaret öğrencisiz bölümler yaratmaktan başka işe yaramayacağı açıktır.

BİLİMİ, TEKNİĞİ VE MESLEK ODALARINI YOKSAYAN BİR ANLAYIŞLA ÜLKEMİZ MADENCİLİĞİNİN YÖNETİMİ MÜMKÜN DEĞİLDİR

Yenilenemez doğal kaynağımız olan madenlerimizin etkin olarak aranıp en verimli biçimde çevresel değerlerimizi de gözetecek şekilde işletilerek ülkenin kalkınmasına, toplumsal refahın arttırılmasına hizmet eden; işçi sağlığı ve iş güvenliğini gözeten, bilimsel teknik esaslara uygun bir Maden Kanunu’nun ancak bu alanda faaliyet gösteren biz mühendis meslek odalarının katılımı ile mümkün olabileceğini vurguluyoruz.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR, BU ZİHNİYET ÖLDÜRÜR…

Erkek veya kadın olmak insanların kendi seçimi değildir ancak; erkeklerin kadınlara ve toplumda yok sayılan kimliklere yönelik taciz, tehdit, şiddet, hatta öldürmeye varan davranışları, kendileri dışındaki insanların haklarını gasp etmelerine hakları olduğu düşüncesi değiştirilmediği ve yasa uygulayıcılar tarafından gerekli cezalandırmalar yapılmadığı sürece benzer suçlar teşvik edilmeye devam edecektir.

İŞ KAZASI MI? İŞ CİNAYETİ Mİ?

17 Temmuz 2020 tarihinde TTK ARMUTÇUK TİM’de meydana gelen iş kazası ile ilgili basında çıkan haberlere cevaben BASIN VE KAMUOYUNA

BASIN AÇIKLAMASI

Kadın Çalışma Grubumuzun bileşeni olduğu Zonguldak Kadın Platformun`dan pandemi sürecindeki şiddete karşı basın açıklaması.

YAKIN TARİHİMİZDE KARA BİR LEKE: 2 TEMMUZ SİVAS KATLİAMI

Bugün 2 Temmuz, 35 yurttaşımızı yitirdiğimiz Sivas Katliamının 27. Yıl dönümü. Bugün vesilesiyle hiçbir yurttaşımızın cinsiyet, inanç, etnik ya da siyasal görüş farkı nedeniyle ötekileştirilmediği, öldürülmediği, katliama uğramadığı, eşit, özgür, mutlu ve kardeşçe yaşayacağı bir ülke özlemini dile getiriyor, 2 Temmuzu yaratanları, faillerini ve bunları aklayanları bir kez daha lanetliyoruz.

ANTİ DEMOKRATİK UYGULAMALARA ve BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

ZONGULDAK DEMOKRASİ PLATFORMU

BARO BAŞKANLARININ “SAVUNMA YÜRÜYÜŞÜNܔ DESTEKLİYORUZ!

Baro Başkanlarının farklı illerden Ankara’ya doğru başlattıkları “Savunma Yürüyor” eylemlerini desteklemek için TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 19 haziran 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

15-16 HAZİRAN MÜCADELE RUHU, YOLUMUZU AYDINLATIYOR . . .

15-16 HAZİRAN MÜCADELE RUHU, YOLUMUZU AYDINLATIYOR

DİSK-KESK-TMMOB-TTB: HUKUKSUZLUĞA ALIŞMAYACAĞIZ!

DİSK-KESK-TMMOB ve TTB, iktidarın son günlerde gerçekleştirdiği antidemokratik uygulamalara ilişkin  9 Haziran 2020 tarihinde ortak bir basın açıklaması yaptılar.

HER TÜRLÜ BASKIYA VE SİYASİ DİZAYN OPERASYONLARINA KARŞI MÜCADELEDE ODAMIZ VE TMMOB İLE OMUZ OMUZAYIZ. MÜCADELENİZ MÜCADELEMİZDİR.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genç Madenci Örgütlülüğü, Cumhurbaşkanı` nın talimatıyla TMMOB`ye ve diğer meslek birliklerine yönelik yasa değişikliği tartışmalarına ilişkin olarak basın açıklaması yaptı.

HALKIN İRADESİ BİR KEZ DAHA GASP EDİLDİ: ENİS BERBEROĞLU, LEYLA GÜVEN VE MUSA FARİSOĞLU TUTUKLANDI

Enis BERBEROĞLU, Leyla GÜVEN ve Musa FARİSOĞLU’nun millet vekilliklerinin düşürülerek tutuklanmaları yoluyla halkın iradesine yapılmış bulunan bu darbe uygulamasından derhal vazgeçilmeli, yurttaşlarımızın hak ettiği demokratik hukuk düzeni bir an önce tesis edilmelidir. 

MADEN MÜHENDİSLERİ OLARAK MESLEK ODAMIZA VE DEMOKRATİK BİRLİĞİMİZE SAHİP ÇIKIYOR, “TMMOB’YE DOKUNMA” DİYORUZ

İktidarın başta TMMOB ve bağlı odaları olmak üzere meslek odalarına yönelik anti-demokratik müdahale girişimine karşı beş şubemiz tarafından ortak bir basın açıklaması yapılmıştır.

HİÇBİR İKTİDARA BİAT ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ. ​​​​​​​İKTİDAR TMMOB’DAN ELİNİ ÇEKMELİDİR.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan`ın meslek örgütlerini hedef alan açıklamalarına ilişkin TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından 21 Mayıs 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

ARMUTCUK, KOZLU, KARADON, ŞİRVAN, SOMA, ERMENEK… ÖLÜMLER SÜRÜYOR SİYASİ İKTİDAR SEYREDİYOR UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

Halkımız ve Madenciler için acılarla dolu Mayıs ayında Soma’dan sonra başka bir acımızda Karadon faciasıdır. TMMOB Maden Mühendisleri Odası Karadon Faciasının 10. Yılında faciada hayatını kaybeden ikisi maden mühendisi olan 30 maden emekçisini anmak ve yaşanan acıları unutturmamak için 17 Mayıs 2020 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

6. YILINDA, SOMA FACİASINI VE YİTİRDİĞİMİZ 301 MADENCİYİ UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ.

Soma faciasının 6. Yılında, beşi meslektaşımız olmak üzere yitirdiğimiz 301 maden emekçisini, Soma nezdinde başta maden emekçileri olmak üzere yitirdiğimiz tüm emekçileri bir kez daha saygıyla anıyor, yakınları ve tüm halkımıza bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

TAEK, BOREN VE NATEN ÖLDÜ! YAŞASIN TENMAK!

Birbirleriyle ilgili uygulama alanları bakımından, mevcut kurumların kapatılarak faaliyetlerinin enstitüler halinde aynı çatı altında toplanması ve ilgili konularda yeni enstitülerin oluşturulması, avantaj gibi gözükmesine rağmen, bazı alanlar ön plana çıkarken, diğer alanların ihmal edilmesine neden olabilecektir.

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan`ın, Ankara Barosu, Tabip Odaları ve meslek kuruluşları hakkında yaptığı açıklamaya dair TMMOB`ye bağlı Odalar 7 Mayıs 2020 tarihinde ortak bir basın açıklaması yaptı.

EMEK VE BİLİM İLE KURULACAK YENİ BİR TOPLUMSAL DÜZEN İÇİN: YAŞASIN 1 MAYIS!

Bugün 1 Mayıs. İşçilerin, emekçilerin 8 saatlik iş günü talebiyle mücadeleye başladığı gün. Bugün, işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin, yoksulların “Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” 1 Mayıs’ın 131. yıl dönümü.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMININ 100. YILI KUTLU OLSUN

TBMM’nin kuruluşunun 100. Yılında, ulusal egemenliğin kayıtsız ve şartsız halka ait olduğu, çocukların taciz ve tecavüze uğramadığı, çocuk işçiliğinin bulunmadığı, eğitimin eşit ve parasız, kamusal yararla yapıldığı tam bağımsız ve demokratik bir ülke özlemi ile halkımızın ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı kutlu olsun…

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN YANINDAYIZ! "İYİ Kİ VARSINIZ.."

EMEKÇİ SAĞLIK KAHRAMANLARIMIZ İYİ Kİ VARSINIZ..

ÖLÜM MADEN EMEKÇİLERİNİN KADERİ HALİNE GETİRİLMEK İSTENİYOR

Manisa ili Soma ilçesinde bulunan ve ruhsat hukuku Türkiye Kömür İşletmeleri’ne ait özel bir firma tarafından çalıştırılan yer altı kömür işletmesinde, 10 Nisan Cuma günü sabah saatlerinde bir kaza meydana gelmiştir. Aldığımız bilgilere göre, kazada meydana gelen göçük neticesinde 3 maden emekçisi hayatını kaybetmiştir.

6 NİSAN ÖLDÜRÜLEN GAZETECİLER GÜNÜ

Saygı ve Şükranla Anıyoruz

COVİD-19 SALGINININ TÜM ÜLKEYİ ETKİLEMESİ NEDENİYLE İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN ZORUNLU FAALİYETLER DIŞINDA TÜM MADEN İŞLETMELERİNDE ÜRETİM DURDURULMALIDIR

Kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak kamusal hizmet sorumluluğumuz gereği Covid-19 salgınına karşı daha önce sunduğumuz görüş ve önerilerimizi kamuoyu ile bir kez daha paylaşıyoruz.

COVİD-19 SALGINI DÖNEMİNDE ÜYELERİMİZİN HAKLARI KONUSUNDA HUKUKİ BİLGİLENDİRME

Değerli üyelerimiz, bu hukuki bilgilendirme metni mevcut yasalara bağlı olarak hazırlanmıştır.

KORONA VİRÜS SÜRECİ VE ZONGULDAK`TA ALINAN ÖNLEMLER İLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZİ BASIN VE KAMUOYU İLE PAYLAŞIYORUZ

KORONA VİRÜS (COVİD-19) SALGINI SÜRECİNDE ZONGULDAK`TA YAŞANAN GELİŞMELER İLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZİ BASIN VE KAMUOYU İLE PAYLAŞIYORUZ

COVİD-19 SALGINININ TÜM ÜLKEYİ ETKİLEMESİ NEDENİYLE İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN ZORUNLU FAALİYETLER DIŞINDA TÜM MADEN İŞLETMELERİNDE ÜRETİM DURDURULMALIDIR

Covid-19 Salgınının Tüm Ülkeyi Etkilemesi Nedeniyle İş Güvenliği İçin Zorunlu Faaliyetler Dışında Tüm Maden İşletmelerinde Üretim Durdurulmalıdır.

MADEN VE PETROL İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜLÜĞÜ`NÜ (MAPEG) MADEN MÜHENDİSLERİNİN COVİD-19 SALGINI İLE İLGİLİ OLARAK TALEPLERİNİ DİKKATE ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ

3213 sayılı Maden Kanununun  2020 yılı içerisinde süreli olarak yapılması gereken işlemlerin kanunda geçen sürelere bakılmaksızın 2020 yılı sonuna kadar ertelenmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünü genelge yayınlamaları için göreve çağırıyoruz.

COVID-19 SALGINI ÖNLEMLER PAKETİ: ŞİRKETLERE 98 MİLYAR VAR, HALKA HİÇBİR ŞEY YOK!

Bu son salgında da görüldüğü gibi kamuda yetkili makamlara liyakatsiz kişilerin atanması sonucu ortaya çıkan yanlış kararlar tüm toplumun yaşamını derinden etkilemekte, bedelini ise hep birlikte ödemekteyiz. Bu nedenle TMMOB Maden Mühendisleri olarak yetkilileri bir kez daha emekçilerin ve ezilenlerin taleplerini dikkate almaya çağırıyoruz.

MADENCİLİK SEKTÖR BİLEŞENLERİNİ “COVİD-19” SALGINI İLE MÜCADELEYE KATKI VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ

“Covid-19” salgınına karşı halkımıza ve sektörümüze elimizden gelen her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğumuzu belirtiyor, madencilik alanında faaliyette bulunan sektör bileşenlerini bu mücadeleye katkı vermeye çağırıyoruz.

NEVRUZ KUTLU OLSUN!

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 21 Mart 2020 tarihinde yayınladığı mesajla tüm üyelerimizin Nevruz`unu kutladı.

COVİD-19 VİRÜS VAKASINDAN HAREKETLE MADEN İŞLETMELERİNDE YAPILMASI GEREKEN BAZI ACİL DÜZENLEMELERE VE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERE İLİŞKİN ÖNERİLERİMİZ

Daha önce meslek alanlarımız üzerinden birçok kez sunduğumuz görüş ve önerilerimizi Covid-19 önlemleri bağlamında, toplu olarak bulunulan ve kapalı ortam olan yeraltı maden işletmelerini de içerecek şekilde kamuoyu ile paylaşmayı kamusal hizmet sorumluluğumuz gereği olarak yerine getiriyor ve yetkililerce dikkate alınmasını talep ediyoruz.

KADIN MÜCADELESİNİN ADIDIR 8 MART

Tüm dünya kadınlarının mücadele ve isyanına ses veriyor; kimliğimize, bedenimize, onurumuza ve emeğimize sahip çıkıyoruz. Tüm kadınları birlikte mücadeleyi büyütmeye, omuz omuza durmaya davet ediyoruz.

KADIN ÇALIŞMA GRUBUMUZUN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNDE YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI

KADIN MÜCADELESİNİN ADIDIR 8 MART

BÜYÜK ACI YAŞIYORUZ!..

Suriye`de yaşanan hava saldırısında otuz üç askerimizin hayatını kaybetmesi üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin KORAMAZ tarafından basın açıklaması yapıldı.

BASIN VE KAMUOYUNA

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak tamamlamak üzere olduğumuz 46. Dönemin bu son günlerinde gelecek döneme umutla bakmak istiyoruz.

BASIN AÇIKLAMASI

KAÇAK OCAKTA 2 MADEN EMEKÇİMİZİ KAYBETTİĞİMİZ OLAY İLE İLGİLİ ŞUBEMİZ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

VAN’DA YAŞANAN ÇIĞ FELAKETLERİ İLE İSTANBUL’DA YAŞANAN UÇAK KAZASI NEDENİYLE HALKIMIZA BAŞSAĞLIĞI DİLİYOR VE GEÇMİŞ OLSUN DİYORUZ

Her iki kaza sonucunda yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralı yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

BASIN VE KAMUOYUNA

Kamuoyu tarafından da bilindiği üzere Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından yeni bir Maden Kanunu hazırlığı sürdürülmektedir. Ancak bu hazırlık çalışmaları geleneksel mevzuat hazırlama şeklinden farklı yürütülmektedir. Geleneksel işleyişte hazırlanan taslak kamuoyunun, ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerine sunulurken bu kez olmayan bir taslak için görüş istenmektedir.

MAPEG PERSONEL TEMİNİNDE KPSS’Yİ ÖN KOŞUL OLARAK ARAMALI, LİYAKATİ ESAS ALMALIDIR

Geçtiğimiz günlerde Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, başvuruları 27 Ocak 2020 tarihinde başlayacak 20 pozisyona sözleşmeli yeraltı maden uzmanı alımı için duyuruda bulunmuştur.

BASIN AÇIKLAMASI

Yine Kaçak Ocaklar... Yine - Yeni Ölümler...